• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor Skład EP07 jak to uruchomić

Reakcje
91 19 10
#1
Witam !
Właśnie zakupiłem pierwszą w życiu lokomotywę, padło na EP07 od SM ;], chcę zrobić w miarę realny skład jaki kursował razem z tą lokomotywą. Jako dopiero raczkujący modelarz mam kilka pytań jak uruchomić taką lokomotywę ;].
Rozumiem że jest to lokomotywa analogowa i tutaj celuję swoje pytania:
Czy kupić zestaw startowy Roco z zasilaczem i torami czy lepiej wszystko osobno ?
Tory ROCO są lepsze jakościowo niż Piko ?
Czy sprzęg jaki mam w lokomotywie to krótki sprzęg ? takie łączenie wagonów wyglada najlepiej ?
Zamierzam stworzyć skład z max 6 wagonami czy to będzie zgodne chociaż wizualnie ?
Moja lokomotywa to EP07-426
Zamierzam kupić do niej 2 wagony 1 klasy od ROBO chciałem jeszcze 4 wagony 2 klasy ale z tego co widzę wyjdą pod koniec roku dopiero od PIKO.
Czy jest jakaś inna firma która robi takie wagony ?
Jeśli wagony Robo są tak dobre jakościowo to będzie duża różnica kiedy będzie skład Robo+piko ?
proszę o jakieś rady.
Dziękuje i pozdrawiam.
 

Załączniki

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
#3
c) Gdybyś kupił zestaw Roco to radzę zmienić tory, bo w start setach tej firmy są dość "zabawkowe" Roco GeoLine nadające się bardziej do jazdy na podłodze. Jeśli chcesz budować makietę to polecam PIKO A-Gleis i Roco Line.
@Bohun
Masz coś dzisiaj do mnie "pecha". ;)

Rozumiem, że Ty rozpocząłeś swoją przygodę z kolejkami od budowy makiety. Tak??

To napiszę coś od siebie.
Kup zestaw startowy, masz parkiet/kafle/panele bez zwierząt domowych typu Pies/kot = PIKO. W innym wypadku ROCO/FLEISHMANN/TRIX na podkładach plastik/guma.
Zaczynałem od Piko na parkiecie, ale mała córka wymusiła dywan w pokoju gdzie się rozkładam.
Kupiłem Roco geoline i dla mnie był to strzał w "10". Mam A+B+C+D, planuję jeszcze B1+C1. Mimo, że mała dorosła i dywan poszedł na śmietnik.
Tory Piko poszły na stację Majowo, którą sobie buduję z przejściem na podłogę w tory geoline.

Ja zaczynałem w analogu, ale różnica "fajny" analog - przeciętna cyfra = 300 - 400zł, ale możliwość rozwoju daje tylko cyfra.

Powodzenia.
 

Adamzalesie

Znany użytkownik
Reakcje
281 45 10
#4
1.Lepiej kup zestaw startowy, ponieważ wszystko wychodzi tańsze lecz musisz liczyć się z tym, że jest tam skład krótkiego pociągu i taki zestaw ma swoją cenę. Chyba każdy z nas zaczynał od zestawu startowego.
a)Jeżeli wybierzesz zestaw cyfrowy to "siódemkę" musisz wyposażyć w dekoder cyfrowy.
b) Jeśli kupisz zestaw analogowy to będzie on tańszy, ale cyfrowy daje więcej możliwości. Decyzja należy do Ciebie.
c) Gdybyś kupił zestaw Roco to radzę zmienić tory, bo w start setach tej firmy są dość "zabawkowe" Roco GeoLine nadające się bardziej do jazdy na podłodze. Jeśli chcesz budować makietę to polecam PIKO A-Gleis i Roco Line.
2. Tory Roco i PIKO są dobrej jakości i zasadniczo nie ma większej różnicy między nimi.
3. Nie wiem jaki sprzęg masz w lokomotywie, ale według mnie najlepiej wyglądają sprzęgi krótkie oczkowe.
4. Pomiędzy wagonami PIKO i Robo nie powinno być wielu różnic. Jak piszą koledzy na forum realny skład idzie zestawić łącząc wagony obu producentów.
Na resztę pytań nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć.
Pozdrawiam
@Bohun
Ho ho ho ale nam się trafił ekspert modelarski z wieloletnim doświadczeniem.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#5
Rozumiem że jest to lokomotywa analogowa
Prawdopodobnie tak, chyba, że kupiona z drugiej ręki już wyposażona w dekoder. W razie kupowania dekodera samemu, warto postarać się o dekoder dedykowany do tego modelu, bo tylko wtedy światła będą prawidłowo działały.
Zamierzam kupić do niej 2 wagony 1 klasy od ROBO chciałem jeszcze 4 wagony 2 klasy ale z tego co widzę wyjdą pod koniec roku dopiero od PIKO.
Czy jest jakaś inna firma która robi takie wagony ?
Tak, firma Heris ma w ofercie wagony tego typu, ale właśnie 2 klasy. Nie wiem jednak, jak jest z ich dostępnością.
2. Tory Roco i PIKO są dobrej jakości i zasadniczo nie ma większej różnicy między nimi.
Poza takimi "drobiazgami" jak wysokość szyny: Piko - 2,5 mm, Roco Line - 2,1 mm (bardziej realistyczne), metalowe krzyżownice z możliwością polaryzacji, lepszy wygląd od Piko itd. Jeśli dla kolegi Bohuna to nie są różnice, to lepiej się nie wypowiadać.
3. Nie wiem jaki sprzęg masz w lokomotywie, ale według mnie najlepiej wyglądają sprzęgi krótkie oczkowe.
Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, zamieszczone przez kolegę Kamila, na którym wyraźnie widać krótki sprzęg Roco, tzw. "śledź". Ten sprzęg łączy się tylko z takimi samymi, ale sprzęgi można wymienić, zarówno w lokomotywie, jak i w wagonach, więc jest to kwestia wyboru. A co to są "sprzęgi krótkie oczkowe" to już kolega Bohun musi wyjaśnić, bo ja czegoś takiego nie znam.
 

Dabas

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
#6
@Bohun PIKO nie robi krótkich sprzęgów, a jedynie zwykłe sprzęgi, tzw. oczkowe. Krótki sprzęg to np. śledź Roco. Sądząc po temacie o platformie PIKO, mylisz sprzęg krótki, z kinematyką sprzęgu krótkiego. Sprzęg krótki (np. śledź), w odróżnieniu od zwykłego (oczkowy), spina wagony ze sobą krócej, tak że (prawie że) dotykają się zderzakami. Natomiast KKS powoduje że wagony oddalają się od siebie na łuku, dzięki czemu nie wykolejają się, nawet jeśli są spięte śledziem (bez KKS zderzaki by się o siebie zablokowały).
Co do wagonów 2 klasy, to zarówno siódemka, jak i jedynki od Robo, należą do PKP InterCity. nie wiem jakie będą zapowiadane wagony od PIKO, ale Herisy dotychczas wydane zdecydowanie nie pasują. Natomiast można się posłużyć wagonami z rodziny YB/70 Tilliga
 

Dabas

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
#8
Nie wiem jak wagony kremowo-czerwone, ale mój wagon w barwach TLK od Robo, nie miał "śledzi" w zestawie. Zaś przy moich siódemkach SM były tylko śledzie. Tak więc musisz się zastanowić jaki rodzaj sprzęgu chcesz zastosować, i powymieniać tak by pasowały. Generalnie skład spięty krótkimi sprzęgami wygląda lepiej, gdyż wagony są bliżej siebie, natomiast ich minusem jest to że trzeba je kupować osobno, bo większość producentów do modelu daje jedynie sprzęgi oczkowe. Worek 50 śledzi trochę kosztuje: https://shop.dcc24.eu/pl/sprzegi/10...o-wagonow-50szt-roco-40271-1234567890128.html Dosyć popularne są też krótkie sprzęg Fleischmanna, ale one są jeszcze droższe: https://shop.dcc24.eu/pl/sprzegi/12...tkiego-sprzegu-profi-50szt-4005575000161.html
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#9
@Bohun
Co do wagonów 2 klasy, to zarówno siódemka, jak i jedynki od Robo, należą do PKP InterCity. nie wiem jakie będą zapowiadane wagony od PIKO, ale Herisy dotychczas wydane zdecydowanie nie pasują. Natomiast można się posłużyć wagonami z rodziny YB/70 Tilliga
A przypadkiem ta EP07-426 w tym malowaniu nie należała do PKP Cargo? Tak przynajmniej jest napisane na opakowaniu. Co do jedynek od ROBO pełna zgoda, te są w oznaczeniach PKP Intercity.Koledze Kamilowi, jeśli nie chce być purystą w kwestii rewizji i przydziałów, osobiście proponuję zestaw Y/B 70 od.Tilliga 501537-dwa wagony 2 klasy zielono-kremowe w oznaczeniach PKP Intercity. Do tego można kupić jakiś wagon już w malowaniu typowym dla PKP Intercity od Tilliga lub Acme 2 klasy i myślę, że pierwszy skład miałbyś gotowy.
Ewentualnie możesz poczekać na Piko, ale tam będzie tylko jeden wagon 2 klasy kremowo-zielony. Względnie możesz podłączyć zdeklasowaną jedynkę od Robo w malowaniu IC lub TLK.
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#13
Wagony od Robo już zakupiłem :) to jak narazie mam lokomotywę z 2 wagonami 1 klasy :). Teraz jeszcze tory zasilacz i sprzęgi.
Super. Zaczynasz od wysokiej klasy sprzętu.
Polecam Ci, abyś kupił nowe tory. Tory muszą być równe, niepowyginane, bo inaczej możesz wyłamać sobie w lokomotywie zgarniacze lub piasecznice (te elementy są najbliżej toru i latwo się łamią). Co do sterowania, na początek proponuję sterowanie analogowe, koszt nowych torów to jednak spory wydatek. Jak złapiesz bakcyla, będziesz chciał się w to bawić, to bez problemu dokupisz sobie jakąś centralkę sterowania cyfrowego dcc, którą bez problemu podłączysz zamiast sterowania analogowego. Pamiętaj o tym, że wówczas do lokomotywy trzeba zakupić dodatkowo dekoder (można tylko jazdy i świateł-tańsza wersja, można dekoder dźwiękowy-droższa wersja, ale i efekt lepszy).
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#15
Ja proponuję podejść do tematu z rozsądkiem i dopóki masz 1 2 lokomotywy to nie musisz kupować zestawu cyfrowego. To jest wydatek ok 400zł na który warto wydać pieniądze ale nie koniecznie teraz. Bardzo dobry i sprawdzony zasilacz analogowy to Piko FZ1 który z drugiej ręki można juz kupić za ok 50zł. Nowych nie ma bo to sprzęt z poprzedniej epoki. Nawet jeśli się zdecydujesz za jakiś czas na DCC to i tak analogowy zasilacz Ci się przyda do zasilania akcesoriów i sprawdzania lokomotyw. Nie polecam tych małych analogowych zasilaczykow z zestawów startowych. Jest to pieniądz wyrzucony w błoto.
Zaoszczędzone pieniądze za to warto wydać na dobre tory z lukami nie mniejszymi jak R420mm. Nie warto kupować zestawów startowych z torami o mniejszym promieniu łuków. Szczególnie że masz długie wagony pasażerskie to ciasne łuki bardzo psują wygląd pociągu. Jeśli nie ogranicza Ciebie przestrzeń to polecam jeszcze większy promień.
 
OP
OP
K
Reakcje
91 19 10
#16
Z rozsądkiem to ja zbierałem się kilka lat na to wszystko. Wagony już idą od Robo ;] teraz musze znaleść tory roco na sztuki, wszędzie są tylko Piko Gleis ? one się też nadają ? dostanę gdzieś te sprzęgi roco na sztuki ? Te sprzęgi Piko oczkowe mają tak duże przerwy że wygląda to strasznie zabawkowo.
 
OP
OP
K
Reakcje
91 19 10
#18
Często widzę na zdjęciach ze wagony różnych producentów maja różne wysokości ? Czy jak połączę wagony Robo i Tillig bedą duże różnice w wysokościach tych wagonów ? Poluje na zestaw tilliga 501537 aby podpiąć go pod wagony Robo
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#19
Często widzę na zdjęciach ze wagony różnych producentów maja różne wysokości ? Czy jak połączę wagony Robo i Tillig bedą duże różnice w wysokościach tych wagonów ? Poluje na zestaw tilliga 501537 aby podpiąć go pod wagony Robo
Pewne różnice w wysokości wagonów wynikają między innymi z kształtu dachu. Mi osobiście w niczym to nie przeszkadza. Zestaw 501537 powinien być na alle...
http://forum.modelarstwo.info/threa...u45.29171/page-47#lg=attachment387251&slide=0
Pod.linkiem masz zdjęcie, które ukazuje różnice w wysokości tych wagonów
 
OP
OP
K
Reakcje
91 19 10
#20
Dziękuje za zdjęcie, kurczę tego sie nie spodziewałem :( Moze poczekam na zielone wagony od Robo. Osobiście taka nierówność strasznie by mnie irytowała w moim składzie :(
 

Podobne wątki