• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Siema

Marek_Marek

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Zastanawiam się nad wykonaniem makiety. Oglądałem PMM H0 i p. Roberta Jankowskiego plus innych fajnych Youtuberów, wszystkich serdecznie pozdrawiam. Jednak do p. Leszka to daleka droga jego precyzja mnie na dzień dzisiejszy przeraża jak też do p. Roberta, który wie wszystko o wszystkim, co się działo, dzieje i będzie działo na rynku!

Kupiłem płytę i ułożyłem zakupione wcześniej tory Roco z zestawu startowego na podkładzie gumowym plus rozszerzenia torów. I zaiskrzyło. Pytanie moje dotyczy możliwości wykonania makiety będącej kompatybilną z innymi fanami modelarstwa kolejowego. Szlaki są dla mnie bardzo interesującym rozwiązaniem ze względu na większą przestrzeń i możliwość współpracy.

Jednak potrzebuję waszej pomocy. Jaka jest różnica pomiędzy skrzynkami modułowymi Fremo, PMM550, PMMH0 a innymi jeszcze mi nieznanymi standardami?
Chciałbym budowę makiety wykonać w standardzie umożliwiającym późniejsze podłączenie się do innych ;)
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
336 15 0
#2
W Polsce dominują dwa standardy: PMMH0 oraz Fremo, ten drugi obecnie bardziej rozpowszechniony. Od strony praktycznej różnica pomiędzy standardami PMMH0 oraz Fremo objawia się jedynie w przejściowych profilach czołowych oraz sposobie połączenia elektrycznego. W obydwu standardach mamy profile przejściowe dla linii jedno i dwutorowej. W profilach przejściowych inny dla każdego ze standardów jest przekrój "gruntu" i umiejscowienie śrub łączących moduły. Typowa wysokość skrzynek oraz rozstaw torów na modułach dwutorowych są w obydwu przypadkach takie same. Generalnie wystarczy mieć w przejściowych profilach czołowych otwory wykonane według obydwu standardów oraz przejściówki elektryczne, żeby łączyć moduły obydwu standardów ze sobą. Oczywiście przy takim połączeniu występuje zakłócenie w postaci nieciągłości krajobrazu, ale to można zamaskować na czas prezentacji krzakami bądź siateczką z listowiem. Na imprezach zamkniętych zwykle sie tą "nieciągłość" olewa.
 
OP
OP
M

Marek_Marek

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
W Polsce dominują dwa standardy: PMMH0 oraz Fremo, ten drugi obecnie bardziej rozpowszechniony. Od strony praktycznej różnica pomiędzy standardami PMMH0 oraz Fremo objawia się jedynie w przejściowych profilach czołowych oraz sposobie połączenia elektrycznego. W obydwu standardach mamy profile przejściowe dla linii jedno i dwutorowej. W profilach przejściowych inny dla każdego ze standardów jest przekrój "gruntu" i umiejscowienie śrub łączących moduły. Typowa wysokość skrzynek oraz rozstaw torów na modułach dwutorowych są w obydwu przypadkach takie same. Generalnie wystarczy mieć w przejściowych profilach czołowych otwory wykonane według obydwu standardów oraz przejściówki elektryczne, żeby łączyć moduły obydwu standardów ze sobą. Oczywiście przy takim połączeniu występuje zakłócenie w postaci nieciągłości krajobrazu, ale to można zamaskować na czas prezentacji krzakami bądź siateczką z listowiem. Na imprezach zamkniętych zwykle sie tą "nieciągłość" olewa.
Zakupiłem "podstawa makiety modułowej Fremo 2e96 1/2, prosty" w celu zbadania rozstawu otworów połączeniowych i pozostałych wymiarów.

Wykonałem dwa moduły kompatybilne z w/w standardem o wymiarach 1300mmx650mm.

Połączenia elektryczne dwóch modułów wprawiły mnie w zakłopotanie.
Tym bardziej, że chciałbym podłączyć się do innych sympatyków H0.

Czy wtyk bananowy to plus a gniazdo to minus?
Jakie kolory wtyków bananowych i jakie kolory gniazd zakupić?

Wg. mnie nie ma to znaczenia i jest zależne od ustawienia źródła zasilania!
Jeżeli tak jest, to czy stosujemy jakieś kolory wtyków i gniazd?
Okazuje się, że idąc tym tokiem myślenia zarówno wtyki jak i gniazda mogą być w dowolnym kolorze a ich funkcję i biegunowość determinuje ustawienie modułu w stosunku do modułów zasilających.

Strumień np. w prawo będzie plusem w lewo minusem, ale jak odwrócimy moduł biegunowość się odwróci.
Czy na każdym końcu modułu zamontować gniazda/wtyki zarówno dla plusów i minusów? Do wyboru w zależności od obrotu modułu?
Jak to zostało rozwiązane?

Miałem dzisiaj ciężki dzień, jeżeli moje pytanie jest dziwne proszę tylko o naprowadzenie mnie na odpowiedź ;D

Jak sam podłączę zasilanie to będę wiedział, jak ktoś inny to nie wiem jaką zasadę zastosuje i tutaj prosiłbym o podpowiedź.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

krzyzan

Użytkownik
FREMO Polska
LGMK
Reakcje
134 0 0
#4
Nie przejmuj się kolorami, kup takie bananki które są uniwersalne (złącze męskie, ma również otworek).
Na swoich modułach kable mam czerwone i niebieskie, bananki czerwone i czarne.
Na imprezie moduły łączymy niezależnie od koloru, ważne aby polaryzacja się zgadzała.
Przewody o przekroju 1,5mm2
 

trainbrains

Użytkownik
Producent
Reakcje
133 0 0
#5
Czy na każdym końcu modułu zamontować gniazda/wtyki zarówno dla plusów i minusów? Do wyboru w zależności od obrotu modułu?
Jak to zostało rozwiązane?
Najprostszą opcją są zestawy gniazdo-wtyk na przewodzie po każdej stronie modułu, i to zasadniczo rozwiązuje sprawę.

Przy podłączaniu często napierw łączy się przewody "tak jak pasują" czyli wtyk we gniazdo (jako intuicyjne rozwiązanie), a dopiero w dalszej kolejności sprawdza się polaryzację.

Ja u siebie na dwutorze i jednotorze stosuję gniazda podwójne mocowane do podstawy makiety. Kolorystyka przewodów zasadniczo nie jest jakoś restrykcyjne weryfikowana, a przez to też przestrzegana. Tu raczej to Ty musisz być pewny co jest gdzie.
zasilanie torów na dwutorze.jpg
 

Krzysztof Fiałka

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
1.194 21 0
#6
Zdecydowanie polecam wykonywanie modułów zgodnie z normami jeśli planujesz uczestniczyć w organizowanych imprezach. Jeśli planujesz moduł wielosegmentowy to między segmentami nie ma znaczenia jakie połączenia zastosujesz, byle nie było spadków napięcia, ale na segmentach końcowych zdecydowanie złącza bananowe.
W załączeniu polskie tłumaczenie, trochę okrojone, normy Fremo.
 

Załączniki