• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zieleń Siala baba.....trawe :)

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam.....dzisiejsza relacje postanowilem dedykowac kolegom-modelarzom ktorzy chcieli by wykonac imitacje trawy na swoje moduly a nie posiadaja elektro-sadzarki. Jest to tzw. metoda na mlotek....ale troszke inaczej :)
Podstawa jest plyta pilsniowa na ktora nanosimy dwa razy klej.... najlepiej WIKOL .
Po wyschnieciu smarujemy klejem raz jeszcze sypiac przez drobne sitko sucha ziemie. Przygotowalem trawke o roznych odcieniach i dlugosciach ktora takze przez sitko sypalem na wyschnieta ziemie z wikolem uprzednio spryskana klejem w spray'u, co chwilke bijac mocno w spod plyty kuchenna kulka do ciast :D Mozna w ten sposob bardzo ladnie wycieniowac calosc potrzebnej do polozenia na modol trawy.Po wyschnieciu, cienkim,dlugim nozem delikatnie podwazalem kawalek za kawalkiem odrywajac gotowa juz trawe od plyty. Zostalo mi teraz tylko dociac na zadany wymiar i przykleic w odpowiednie miejsce na module.
Efekt jest znakomity....prosze mi wierzyc zdjecia nie potrafia oddac rzeczywistosci. Calosc jest bardzo mocna a jednoczesnie niezwykle elastyczna ,przez co mozna ksztaltowac teren w/g woli i uznania.

Prosze wszystkich o opinie i sugestie na temat sposobu w jaki wykonalem ten element dekoracji modulu. Krytyka.....mile widziana :D
 

Załączniki

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#2
Też tak robię, tylko mniejsze kawałki (kępki) i nie na płycie tylko na folii do transparencji.
Wtedy łatwo odrywać (wygiąć folię), widać też jaka jest faza schnięcia kleju (lepiej odrywać gdy jest jeszcze mętny i elastyczny, a nie kruchy i szklisty).

Odnośnie kolorystyki i faktury trawy - tu fotka prawdziwej trawy z perspektywy, w jakiej oglądamy zazwyczaj makiety:
 

Załączniki

OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
Ciekma.... poprzednim razem jak robilem....bylo jeszcze z leksza mokre....tez myslalem ze bedzie lepiej jak jest wilgotne....ale sie rwalo !!!! porobilem duzo dziur!
nTym razem wyschlo zupelnie....mozesz mi wierzyc , zeszlo elegancko....zadnych pekniec. 3x Wikol...daje bardzo mocna a jednoczesnie elastyczna strukture !
Mysle ze kolorystyke dobralem w miare.... chce dopowiedziec ze ten kawalek jest przeznaczony na pagorkowaty terem....troszke suszu nie szkodzi ! :D
eSel...dzieki!!! Proste i skuteczne....nie trzeba po pudle walic ! :D
 

Załączniki

OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Pierwsza seria...x2..na gesto...prosto z wiaderka...oczywiscie warstwa za warstwa...po wyschnieciu. Nastepnie przed sypanie ziemi troszke rozrzedzony....aby spodniej warstwy nie ruszyc.
Fotka walnieta z partyzanta przez zone :D
 

Załączniki

OP
OP
Bipa1966

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
Caly wic z balonikiem polega na tym aby go naelektryzowac. Trawe sypiesz na posmarowana klejem plaszczyzne i ten wlasnie balon ma ta trawke postawic. Tylko.....albo cos mi nie wyszlo....albo technika jest do bani :D
Niemal cala trawka przykleila mi sie do balonu....postawionych bylo moze kilkadziesiat zdzbel :D I dalem sobie spokoj!! Podobnie bylo z folia.....zbyt slaby ,,grunt,,.... Z pilsnia jest inaczej....jest sztywna...stabilna i mozna niezle przylozyc od spodu mlotkiem :D Trawka staje natychmiast na bacznosc.....jak w wojsku :D
 

R@dek

Aktywny użytkownik
Reakcje
30 0 0
#12
Witam.
A ja mam pytanko następujące...Jaki macie sposób na sianie trawki między podkładami i między torami aby wyglądało to dobrze?:)
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#13
Między podkładami to lepiej nie siej bo lokomotywy to wyrywają i w przekladnie im toto wchodzi.
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#14
Jak narazie to mi tez brak pomyslu jak to zrobic,morze w podobnym systemie takim jak to opisal Bipa 1966....metoda mlotkowa, tylko moze troche delikatniej.Bez DEWASTACJI CALEJ MAKIETY . :D
 

ciamacz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Chciałbym wrócić do tematu. Dzisiaj myślałem właśnie o technice z balonem. Rozumiem, że to zły pomysł.
Możecie krótko podsumować sianie trawy? Piszecie, że trawę sypie się a potem stuka od dołu. Ale:

1. Sypie się na wyschnięty wikol? To do czego się przykleja? (na mokry rozumiem, że cała by się przykleiła i nie wstała)
2. "Pod trawę" dajecie ziemię. To jakiś gotowy preparat - proszek? I co potem? Na ziemię znowu nakładacie klej?
3. Do daje klej w sprayu?
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#16
Chciałbym wrócić do tematu. Dzisiaj myślałem właśnie o technice z balonem. Rozumiem, że to zły pomysł.
Możecie krótko podsumować sianie trawy? Piszecie, że trawę sypie się a potem stuka od dołu. Ale:

1. Sypie się na wyschnięty wikol? To do czego się przykleja? (na mokry rozumiem, że cała by się przykleiła i nie wstała)
2. "Pod trawę" dajecie ziemię. To jakiś gotowy preparat - proszek? I co potem? Na ziemię znowu nakładacie klej?
3. Do daje klej w sprayu?
1. Klej musi!!!! być mokry. Im dłużej zatrzymuje swoją ''mokrosć'' tym lepiej.
2. Można dać od razu zabarwiony klej oraz po posianiu trawki posypać ziemistymi pyłami.
3. Lepkie powierzchnie, do których idealnie przykleja sie kurz, nim wyschnie. do robienia krzewów i drzewek zaś niezbędny.
 

ciamacz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Ale jak klej będzie mokry to nie będzie tak, że "cała" trawa się przyklei i nie będzie chciała wstać?
Klej można rozrabiać z pigmentami modelarskimi? Czy lepiej farbą akrylową?
Robienie krzewów i drzewek - nie wystarczy "stelarza/gałęzi" zamoczyć w butelce z wikolem? :) Jakbyś miał ciekawy link do robienia drzewek i krzewów, to będę bardzo zobowiązany. na raze trafiłem tylko na robienie "choinek"
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#18
Trawę się sieje elektrosadzarką, a barwienie musisz wypróbować, bo raz klej mi się zważył po jakimś pigmencie.