• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zieleń Siala baba.....trawe :)

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Tak myślałem, te wszystkie przetwornice które Gotronik sprzedaje dają najprawdopodobniej na wyjściu napięcie przemienne a do trawosadzenia potrzebne jest stałe.
Jak na razie to tych "negative ion generator" mnóstwo jest u chińczyków na aliekspresie. Przeważnie na 7 kV ale są i z wyższym napięciem i to za kilka $ czy €.
 

Kaj

Nowy użytkownik
Reakcje
8 0 0
Tak myślałem, te wszystkie przetwornice które Gotronik sprzedaje dają najprawdopodobniej na wyjściu napięcie przemienne a do trawosadzenia potrzebne jest stałe.
Jak na razie to tych "negative ion generator" mnóstwo jest u chińczyków na aliekspresie. Przeważnie na 7 kV ale są i z wyższym napięciem i to za kilka $ czy €.
Jako, że początkujący to jestem jeszcze dość niecierpliwy i nie chciałem czekać miesiąc lub lepiej na Ali to tam nie szukałem. Ale jak coś takiego ktoś ściągnie z Chin za parę dolców to fajnie jakby się pochwalił
 

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
Ale jak coś takiego ktoś ściągnie z Chin za parę dolców to fajnie jakby się pochwalił
Ja ściągnąłem takie moduły WN z Chin i pierwszą swoją sadzarkę pokazałem w tym wątku . Pierwsze dwa moduły zamówiłem z darmową wysyłką normalną pocztą. Po trzech m-cach nie miałem już nadziei na otrzymanie, a jednak doszły. A kolejnych kilka kupiłem z dostawą DHL. Po tygodniu były na miejscu. Choć musiałem pogonić Chińczyka, bo gwarantował dostawę w 3 dni.
 

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
Poskładałem swoją sadzarkę w oparciu o przetwornicę WN od kolegi koleje.com. Do tej pory używałem tej z muchopacki, szału nie było ale jakoś tam służyła.
Przy sadzeniu wyszło mi trochę problemów, może ktoś z kolegów będzie mógł co nieco podpowiedzieć po tym jak wszystko opiszę.
Przetwornice zamknąłem w puszce, ma włącznik na obydwu przewodach zasilania, diodę świecącą podczas pracy, na wyjściu są wsuwki więc można szybko zmieniać kable.

P1140815-001.JPG P1140818-001.JPG P1140819-001.JPG


Pierwsza wersja pojemnika na trawę, sitko zamykające plastikowy walec, z góry jest otwierane wieczko, podczas prób okazało się że trawka wcale nie chce tak łatwo wylatywać, raczej oblepia ścianki i tam siedzi, albo wystaje częściowo z siatki. Ale sadzenie było do bani.

P1140816-001.JPG P1140817-001.JPG P1140821-001.JPG

Na szybko zrobiłem drugą końcówkę z całkowicie metalowym sitkiem które mi się sprawdzało w starej sadzarce, tym razem trawka nie oblepiała ścianek, ale za to wylatywała też górą czasem jak wystrzelona, szczególnie jak zasilanie było włączone, po odłączeniu zasilania, jak jeszcze było ładunek w sadzarce to się wszystko uspokajało i nawet dało się nieźle sadzić, choć daleko było do efektów z różnych filmików o sadzarkach.
Próbowałem z różną polaryzacją (np plus do kleju a minus na sitku ale efekty były gorsze). Trawki też są czasem przyciągane z powrotem do sadzarki.
P1140823-001.JPG

Generalnie efekt końcowy próby był nawet ok, ale nie był ani błyskawiczny ani powtarzalny, no i 1/4 trawy poleciała w o otoczenie, i całkiem sporo sterczało z moich brwi.

P1140824-001.JPG

Miał ktoś może podobne problemy?
Próbowałem też na zasilaniu bateryjnym, 9V, efekt rozrzucania trawy był mniejszy ale pewnie dlatego że było poniżej znamionowego napięcia zasilania.
 

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
(chyba już za późno na edycje i dodanie dalszego ciągu do posta)

Posiedziałem jeszcze trochę i zacząłem szukać źródła problemu nie w urządzeniu a w innych czynnikach jak sposób sadzenia, trawa itp. Okazało się że chyba za słabo potrząsałem pojemnikiem z trawą, oczka siatki są dość małe i dłuższe trawy potrzebują trochę pomocy by się wydostać, teraz sadzenie przebiega dobrze, na różnych długościach traw. Dodatkowo słabo przy sadzeniu wypadają trawy Polaka, te dłuższe, sa chyba za grube, lubią się zbijać w kulki w opakowaniu które nie specjalnie się rozpadają. Z trawami Fallera czy Nocha nie miałem problemu, niezależnie od długości. Ale i tak muszę zrobić drugi pojemnik o większych oczkach na dłuższe trawy. Technika sadzenia oczywiście wciąż wymaga doskonalenia, ale ten pojemnik na trawę był jednak dobrym pomysłem, z otwartych sitek strasznie wylatują trawki do góry i na boki. Nie wiem też czy konstrukcja z przetwornicą umieszczoną w rękojeści urządzenia nie lepszym pomysłem, bo zauważyłem że przewody też trochę przyciągają włosków.

Efekty na trawkach Fallera i Nocha:

P1140826-001.JPG P1140827-001.JPG P1140828-001.JPG
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
Pytanie do posiadaczy elektrosadzarek (ale nie z łapek na muchy) własnej roboty lub fabrycznych - ile czasu wytrzymuje (lub jak duży obszar można zasadzić) bateria przy ciągłym sadzeniu?
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
Generalnie miło się ogląda. Widzę, że Pan Leszek doszedł do zagadnień, które wałkowaliśmy prawie 10 lat temu. A mianowicie stosowanie długich, wypalonych słońcem traw. Sprzeczałem się wtedy z Maćkiem Czapkiewiczem o te stepowe kolory. No cóż, mistrzowie wyprzedzają epokę, a wtedy o trawach miniNatur można było pomarzyć. Trzeba było zadowolić się trawami Polaka. Mam parę uwag, ale nieważne.
 

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Zacne te Wasze sadzarki, ale mam pytanie z innej beczki.
Użyłem kilka odcieni 6mm traw Fallera. Mają niestety jakiś fatalny połysk, mam wrażenie większy, niż np.Polaka.
Czy spotkaliście się z tym problemem?
Nie wiem, jak teraz zmatowić to w terenie, Natrysnąć matowym lakierem ? (Są już tory, ziemia itp....) Jakoś nie mam ochoty na wyskubywanie pojedynczych trawek...
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
@Jędrek K.
Faller generalnie ma trawy przeciętne. Polecam zainwestować w trawy miniNatur i modelscene. Co do tego fallera to posiej jakiś kawałek i prysnij matem. Sam ocenisz.