• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zieleń Siala baba.....trawe :)

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Ten z MIFLEXu wg mnie nie nada się, choć można spróbować. On nie daje ciągłego wysokiego napięcia a impulsy (kilka na sekundę). Kto używa kuchni gazowej z zapalarką ten wie jak to wygląda.
Ponadto nie jest przeznaczony do pracy ciągłej, nie wiadomo jak by ją przeżył.
Poza tym nie wiadomo co daje na wyjściu: napięcie stałe czy przemienne (wg mnie typowe impulsy indukcyjne o różnej biegunowości).
Cena niewielka, kto lubi eksperymenty może wypróbować.
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Chciałbym zapytać jakie macie najbardziej skuteczne patenty "łączenia" elektrosadzarki z makietą żeby trawa dobrze stała? Wiem, że jedni łączą kebelek od elektrosadzarki z główką szyn, inni używają spinacza biurowego, jeszcze inni gwoździa. Gwoździe tez w końcu mogą być z różnych materiałów, dlatego właśnie postanowiłem zadać to pozornie proste pytanie: co konkretnie polecacie? (n)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Gwoździe tez w końcu mogą być z różnych materiałów.
Dotychczas w swoim życiu widziałem gwoździe wykonane z :
stali
aluminium
mosiądzu
miedzi
tytanu
wolframu
gwóźdź Kirschnera ( z tym nie życzę nikomu kontaktu)

Każdy z tych materiałów doskonale przewodzi prąd, oczywiście są jeszcze szpilki szewskie z drewna, ale to nie są gwoździe i pewnie już ich się nie używa.
Dlatego ta cześć Twojego pytania jest dla mnie niezrozumiała, aby otrzymać dobrą odpowiedź, należy zadać właściwe pytanie.

My w klubie stosujemy ozdobne pinezki z łebkiem,doskonale się sprawdzają.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
gwóźdź Kirschnera ( z tym nie życzę nikomu kontaktu)
Jak już idziemy w tę stronę Pawle to oprócz gwoździ Kirschnera mamy jeszcze gwoździe: Kuntschera, Nystroma, Smith-Petersena, Steinmanna, Ruscha, Endera, Schantza, Ilizarowa…
Wszystkie one są zrobione ze stali nierdzewnej.
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
... może słabo widać (po lewej stronie fotki) jest wbity mały zaostrzony w szpic srubokręt , daje doskonale radę . Efekt jak widać chyba zadowalający.

2150.jpg
2015-01-15-1614.jpg
2165.jpg
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Materiał gwoździa nie ma żadnego znaczenia. Ważne tylko by gwóźdź był wetknięty w obszar wilgotny, żeby wilgotne miejsce siania było elektrycznie połączone poprzez wilgoć na module z tym gwoździem. Mogą to być i szyny (jedyny warunek: w momencie siania nie mogą mieć połączenia z żadną elektroniką) byle tak spryskać wodą moduł by spełnić ten warunek.
"Na sucho" też się posieje, napięcie jest na tyle duże że szczątkowa wilgoć materiałów modułu jakiś tam kontakt zapewni, ale efekt może być słabszy. A jeśli sianie będzie w mroźną zimę w mieszkaniu gdzie wilgotność względna powietrza jest rzędu 20%, to nawet bardzo słaby.
Wygodne i bezpieczne jest szydło z izolowana rączką.
 

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
Zainteresowanym proponuję poszukać na Aliexpress czegoś co się zwie " ion generator", są o różnych napięciach wejściowych (czyli zasilania) i wyjściowych, ceny jak to u żółtych braci - czasem śmiesznie niskie.
Kupić, zamontować w posiadanej sadzarce, wypróbować, opisać na forum.
Cześć,

Zastanawiam się nad zakupem takiego chińskiego generatora. W wersji pokazanej na filmikach modelarza z Australii generator ma jeden przewód wysokiego napięcia. Chińczycy oferują też modele z dwoma przewodami WN. Taki z dwoma białymi - wg informacji z netu są one wspólne - podłącza się podobnie jak ten w modelu z jednym, tj. dwa białe razem do sitka. Ale co powinno się zrobić w przypadku, gdy są wyprowadzone dwa różne przewody WN tj. minus i plus?

Pozdrowienia,
Jarek
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Jeden do sitka a drugi do makiety.
Podobno lepiej się sadzi przy + na makiecie a - na sitku.
Podobno przy + na sitku a - na makiecie raczej się zbiera niż sadzi.
Ale - właśnie podobno... czekam aż ktoś potwierdzi lub zaprzeczy.
Tam gdzie jest jeden przewód wn, drugim jest któryś z przewodów zasilania, powinno być to opisane.
 

Zaxu

Użytkownik
Reakcje
11 0 0
Witam, może znajdzie się ktoś życzliwy. Stałem się "dumnym" posiadaczem cuda do siania trawy od Rubikusa i nie działa, nie jest to wina zasilacza,jest sprawny, nie włącza się czerwona lampa, nie latają "pioruny" pomiędzy sitkiem a krokodylem.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Wersja którą miałem okazję rozbierać i naprawiać była przystosowana do zasilania pądem przemiennym lub stałym. Zatem pytanie brzmi:
- czy używasz zasilacza prądu przemiennego?
- jeśli nie to czy próbowałeś zamiany biegunów zasilania?
Jeśli na któreś pytanie odpowiedź brzmi "tak" i dalej nie działa - to niestety raczej jest zepsuta. Odeślij do naprawy do producenta. Chyba że masz blisko do Krakowa i chcesz mnie z nią odwiedzić.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Wersja którą miałem okazję rozbierać i naprawiać była przystosowana do zasilania pądem przemiennym lub stałym. Zatem pytanie brzmi:
- czy używasz zasilacza prądu przemiennego?
- jeśli nie to czy próbowałeś zamiany biegunów zasilania?
Jeśli na któreś pytanie odpowiedź brzmi "tak" i dalej nie działa - to niestety raczej jest zepsuta. Odeślij do naprawy do producenta. Chyba że masz blisko do Krakowa i chcesz mnie z nią odwiedzić.
http://forum.modelarstwo.info/threads/problem-elektrosadzarka-rubkus-9501.39155/#post-669262
 

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
Myślę że jak w jednym miejscu napisałeś to w
Wersja którą miałem okazję rozbierać i naprawiać była przystosowana do zasilania pądem przemiennym lub stałym. Zatem pytanie brzmi:
- czy używasz zasilacza prądu przemiennego?
- jeśli nie to czy próbowałeś zamiany biegunów zasilania?
Jeśli na któreś pytanie odpowiedź brzmi "tak" i dalej nie działa - to niestety raczej jest zepsuta. Odeślij do naprawy do producenta. Chyba że masz blisko do Krakowa i chcesz mnie z nią odwiedzić.
Już naprawił. Lut był słaby i puścił.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Tutorial dla wchodzących w temat:

Wersja dla leniwych:


...i trochę lepsza wersja, nieco więcej pracy w jej wykonanie, ale chyba też i bezpieczniejsza:

 
Ostatnio edytowane:

Kaj

Nowy użytkownik
Reakcje
8 0 0
Witam :)

Korzystam z tego forum już jakiś czas, sporo się od Was dowiedziałem, sporo się nauczyłem... Coś tam próbuję dłubać w temacie modelarstwa kolejowego ale na razie wychodzi tak se :)
Chociaż popełniłem ostatnio sadzarkę, może mój opis komuś się przyda...
Wcześniej zrobiłem sadzarkę z łapki na muchy trawę sadzi ok ale raczej z tych niższych, z dłuższymi miałem problem.
Zainspirował mnie, linkowany tu już Luke Towan, „silnikiem” jego sadzarki jest Negative Ion Generator firmy Oatley Electronics, w naszym kraju nie do zdobycia i nie do sprowadzenia, przynajmniej mi się nie udało. Szukałem w naszych sklepach czegoś co się nazywa „generator jonów ujemnych” i przypomina z wyglądu ten od Luka, nie znalazłem.
W międzyczasie kupiłem coś takiego jak moduł generatora wysokiego napięcia, taki z dwoma kabelkami na wejściu i dwoma na wyjściu, mówiąc krótko nie działa, nie o taki element chodzi.

Poszukałem trochę dalej i znalazłem na amazon:
https://www.amazon.com/Negative-Ion-Generator-cigarette-bacteria/dp/B01HFHZH9Y
Zamówienie robiłem w piątek wieczorem, we wtorek moduł miałem w rękach. Byłem w szoku bo szedł z Kanady przez Stany, Niemcy i do mnie i to przez weekend w niepracującą niedzielę :) Zapłaciłem z przesyłką 116 zł.

Sadzarkę wykonałem zgodnie ze schematem Luka ale w formie pudełka i osobno sitka, wolę tak niż „latarkę”. Z zasilania bateryjnego zrezygnowałem, użyłem zasilacza 12V DC 1A.

Poniżej bebechy mojej sadzarki i po złożeniu:
DSC_0438K1.JPG


DSC_0470K1.JPG


A tu efekt jej pracy, po prawej kępa traw 10mm. Sadzarka naprawdę daje radę, trawa 10mm bez problemu, stoi tak że dawno mi tak nic nie stało :) nie trzeba nawet kabla ze szpilką/gwoździem wkładać w mokre od kleju miejsce, wystarczy przypiąć gdziekolwiek do dechy, szyny itd., elektryzuje się wszystko wokół. Jak sadzę to mojemu psu w drugim pokoju jeży się sierść na dupie :) żartuję oczywiście z tym psem ale sadzarka ma moc.

DSC_0445K1.jpg


Nie jest to może sadzarka za 20 zł bo jej koszt w sumie wyszedł mnie ok 150 zł, pewnie za trochę więcej można kupić już coś gotowego/oryginalnego... ale radość z wykonanej własnoręcznie i jeszcze działającej... bezcenna :)

Best regards :)
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Czy to które nie działało to coś z tych przetwornic z obrazka od Gotronika lub chińczyka ? Gotr.jpg
Jeśli ktoś ma zbędną /zepsutą suszarkę do włosów z funkcją "ION" albo oczyszczacz powietrza, to w nich można znaleźć moduł wytwarzający kilovolty zasilany z 230V AC.