• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

SH2013 i inne imprezy, czyli dokąd idziesz wąskotorówko.

K

Kpt.Nemo

Gość
#1
Tytuł jest trochę przekorny, ale zaraz wszystko się wyjaśni, wątek mam nadzieję zamieni się w dyskusję, budujących makiety wąskotorowe, mających zamiar budować, oraz naszych miłośników, nic nie wnoszące bzdury będą na bieżąco usuwane przez najwyższy urząd kontroli.
Tak se dziś w pracy dumałem, aż tu zabrzęczał telefon, który do napisania tego natchnienie w wątłe ciało wtłoczył.

1.Trzeba stworzyć spis-bazę modułów, ktoś biegły w sztuce, dostawszy od właścicieli wymiary, uczyni spis tenże, któren ułatwi na przyszłość zabawę w budowę makiety.
2.Z niepowodzeń makiet H0 trza wyciągnąć wniosek i na imprezach z gawiedzią, nie dopuścić, do jakiegokolwiek zastoju, czym to skutkuje widzielim nie raz, pustka i czasookres oczekiwania na cokolwiek, długie jak papier toaletowy.
3.Atrakcje, manewry, jak juz Ostrowy będą gotowe, ładowanie na transportery, ruch, jak to pomaga widać na makiecie mistrza Krzysztofa M.
4.Ja dążyłbym do zamknięcia makiety w koło, lub do utworzenia układu zbliżonego, ułatwia to oglądanie i ogarnięcie przez wystawiających.
Dlatego nowi nasi koledzy, realizując swe marzenia winni pomyśleć o całości i połączyć przyjemne z pożytecznym.
Znajdzie się jeszcze kilka uwag, jak choćby ujednolicenie koloru boków i zasłonięcie nóżek, ale myślę że do koordynacji tegoż wszystkiego ku chwale, idealnym jest Marcin Wojda, lub Mafia, młodość, jasny umysł, chęć, pasja, gwarancja sukcesu.

Dołączyć do nas pragnie nasz nieoceniony kolega, Zvolack, który dziś zaproponował telefonicznie chęć zorganizowania imprezy u siebie lub w okolicy, profile dla niego się juz robią, jak obiecał top zbuduje ręczę za niego.

Ot co, teraz proszę coby inni głos dali.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.210 8 0
#2
Pawle - inicjatywa ze wszech miar godna poparcia !

Ponieważ to post nic nie wnoszący do dyskusji, pewnie admin wywali go na bocznicę. Liczę, że razem z tym stwierdzeniem:
na makiecie mistrza Krzysztofa M.
;)

Aaaa, jeszcze jedna sprawa - została wreszcie przyjęta przez PZMK norma H0e. To ta sama, nad którą swego czasu dyskutowaliśmy na obu forach. Miejmy nadzieję, że norma uporządkuje i ułatwi budowę znormalizowanych modułów. Dodam, że budowa w/g przyjętej normy, umożliwia łączenie z modułami FREMO.
 
Z
#3
Naszło mnie i na pewno powstaną zima moduły w H0e. Spotkanie w Istebnej - mam bazę noclegową dla 18 osób i do dyspozycji sale za free. Temat do dyskusji - zaczął bym od chętnych i terminu. Baza modułów pozwoliła by na "sterowaniem" tego co będzie budowane. Wzorem tego co zrobiliśmy w Lipsku z eNką super rozwiązaniem jest pętla na jednym końcu.. makieta żyje ciągłym ruchem. No cóż chętnie poczytam co powiedzą inni. Nie mniej macie jednego zakręconego więcej.. Właśnie dumam jak spleść na Zwolakówku... H0 z H0e :)
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#4
1. Spis z wymiarami został nam po Hobby, jego utrzymanie biorę na siebie. Docelowo pewnie będzie on upubliczniony w sieci w formie strony www.

2. Nie wiem czy na to jest jakiś złoty środek: na razie wystarcza otwartość i zaangażowanie uczestników.

3. Ruch transporterowy (łącznie z pełnym cyklem załadunku i rozładunku) to moja obsesja, więc prędzej czy później musi się udać. :)

4. Co do zamkniętego koła to mam pewne wątpliwości, ale coś w kształcie litery C z niewielkimi ogonkami byłoby chyba optymalnym rozwiązaniem.

Co do ogólnego kierunku to rozwoju wąskiego toru przynajmniej z dotychczasowych dyskusji wynika, że będziemy starali się odzwierciedlać Kujawy z przełomu lat 80/90, ze względu na ich różnorodność (zarówno PKP jak i koleje cukrowni). Oczywiście kierunek ten będzie jedynie dość luźną wytyczną, i absolutnie nie oznacza zawężania się wyłącznie do tego regionu czy okresu czasowego.

Nie wiem natomiast, czy faktycznie jestem idealnym kandydatem na koordynację - pierwszy dzień Hobby pokazał jak wiele jeszcze przed nami od strony organizacji tego typu imprez. No i z tą młodością i jasnym umysłem też już bywa różnie, ale myślę razem damy radę... ;-)

Aaaa, jeszcze jedna sprawa - została wreszcie przyjęta przez PZMK norma H0e. To ta sama, nad którą swego czasu dyskutowaliśmy na obu forach. Miejmy nadzieję, że norma uporządkuje i ułatwi budowę znormalizowanych modułów. Dodam, że budowa w/g przyjętej normy, umożliwia łączenie z modułami FREMO.
No i to jest dobra wiadomość!

myszką podkreślać mesjanizm misji
Za prawdę, powiadam Ci, idź i zrób jakiś moduł, a błogostan niebiański będzie Ci dany, dany. ;-)

Naszło mnie i na pewno powstaną zima moduły w H0e. Spotkanie w Istebnej - mam bazę noclegową dla 18 osób i do dyspozycji sale za free. Temat do dyskusji - zaczął bym od chętnych i terminu. Baza modułów pozwoliła by na "sterowaniem" tego co będzie budowane. Wzorem tego co zrobiliśmy w Lipsku z eNką super rozwiązaniem jest pętla na jednym końcu.. makieta żyje ciągłym ruchem. No cóż chętnie poczytam co powiedzą inni. Nie mniej macie jednego zakręconego więcej.. Właśnie dumam jak spleść na Zwolakówku... H0 z H0e :)
Super! :) Na Hobby wstępnie planowaliśmy latem imprezę w Środzie Wlkp. Potencjalnie można by też zrobić coś w okolicach kwietnia, choć ja na razie (jeszcze przez jakiś tydzień, dwa) nie będę mógł jednoznacznie zadeklarować, czy będę w stanie uczestniczyć w jakimkolwiek spotkaniu w pierwszej połowie 2013.
 
Reakcje
72 0 1
#5
Koledzy, nie umiem dzisiaj ocenić ile jeszcze potrwa mój "niebyt" modelarski ale inicjatywie Kapitana wypada tylko przyklasnąć.
W krajach ościennych to działa więc i u nas znajdzie się grupa ludzi rozsądnych, gotowych spotykać się wokoło swoich oddzielnych ale jakby wspólnych dzieł.
Mogę pomóc w miarę wolnego czasu w jakiś czynnościach ubocznych a upierdliwych - tu podddam się woli wodza, kimkolwiek on będzie.
Marcinie - rozumiem, że kierunek "na Kujawy" jest jak napisałeś ogólną wytyczną. Natomiast czasokres lata późne 60te do 80te - w sumie nam bliskie (niektórzy pamiętają :cool:) i pokrywają się z moim zainteresowaniem.
Naprzód Narodzie ....

p.s. a ze spotkaniami oprócz tych wyżej zaproponowanych to zawsze się można chyba "na boczku" przykleić do "braci szerszych" ? a może to głupi pomysł :oops:
 

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
#6
Właśnie wszedłem na forum i zobaczyłem ten wątek. Wybaczcie, ale mam dużo roboty i nie mam czasu tego wszystkiego czytać co napisaliście, dlatego napiszę jedynie małe oświadczonko w sprawie ewentualnych przyszłych imprez H0e.

Generalnie już od jakiegoś czasu twórcy tegorocznej makiety modułowej H0e planują zrobić przynajmniej raz w roku jakąś imprezę z modułami H0e. W tym roku nam nie wyszło, ale w przyszłym na pewno coś takiego będziemy chcieli zrealizować, zwłaszcza, że znakomicie nam się współdziałało przy Hobby 2012. Ekipa okazała się zgrana i góry może przenosić ;). Wstępne ustalenia przeprowadziliśmy właśnie na Hobby, jednak jest jeszcze zbyt mało konkretów, aby już ogłaszać dokładniejsze informacje światu.
Marzy nam się dwu-trzy dniowy kombajn imprezowo-wąskotorowy w jakiś ciepły weekend, gdzie byłyby następujące rzeczy:
- pokaz makiety modułowej H0e
- wieczorami wykłady o kolejach wąskotorowych, z pokazem starych zdjęć (coś podobnego próbowaliśmy zrobić na Hobby, jednak ogrom sali MTP nie sprzyjał formule wykładów, mała salka z rzutnikiem multimedialnym będzie lepsza)
- przejazd prawdziwą koleją wąskotorową w pobliżu.
Udało nam się już wytypować kilka lokalizacji, które umożliwią spełnienie wszystkich trzech postulatów, jednak szczegóły podamy później (aczkolwiek niedługo).
Oczywiście nie mamy zamiaru zamykać się na innych, zapraszamy wszystkich, którzy będą chcieli zaprezentować swoje moduły wąskotorowe albo tabor wąskotorowy (tylko PKP). Tych, którzy będą sobie chcieli tylko popatrzeć, także zaprosimy jako widzów, bowiem pokazy modułów mają być w zamyśle ogólnodostępne. Tak więc plan już jest i jestem pewien, że uda się go zrealizować.

Drugą okazją do zaprezentowania modułów H0e będą przyszłoroczne Dni Nauki na Politechnice Wrocławskiej, kiedy to w ramach tego festiwalu zorganizowany będzie Dzień Kolei Wąskotorowych (sobota we wrześniu). W ciągu dnia będą prezentowane wykłady o kolejach wąskotorowych, w tym arcyciekawy moim zdaniem wykład o kolejach w kopalniach na powierzchni w Polsce. Wykład ten zakończy realizowany przeze mnie wraz z Politechniką Wrocławską projekt o kolejach wąskotorowych w kopalniach, w ramach którego od kilku lat odwiedzam każdą kopalnię węgla, za odpowiednią zgodą zarządców, i zbieram materiały o tym właśnie środku transportu. Będzie więc okazja zobaczyć to, co zwykle dla zwykłego obywatela jest zamknięte za wysokim płotem i kordonem ochroniarzy kopalń. Po wstępnych ustaleniach z opiekunem z Politechniki, wykłady zostaną uświetnione pokazem właśnie makiety modułowej H0e, gdzie również zapraszam do uczestnictwa innych twórców. Szczegóły także niebawem.

Oczywiście nie wykluczamy udziału w innych inicjatywach, propozycja Zvolacka jest jak najbardziej kusząca ;).

I to na razie tyle ode mnie.
 

Podobne wątki