• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

semafory

OP
OP
K

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
chodzi mi o to że słyszałem że semaforami można sterować za pomocą przekaźników bistabilnych czy czegoś takiego i prosze o informacje na temat tego sposobu.A za pomocą zasilacza nie moge steroiwać bo niestety nie zainwestowałem w zaden pożądny zasilacz i korzystam ze start-TT :oops:
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Krzychu 126 napisał(a):
chodzi mi o to że słyszałem że semaforami można sterować za pomocą przekaźników bistabilnych czy czegoś takiego i prosze o informacje na temat tego sposobu.A za pomocą zasilacza nie moge steroiwać bo niestety nie zainwestowałem w zaden pożądny zasilacz i korzystam ze start-TT :oops:
Zasilacz tak czy siak będziesz potrzebował, przekaźnik bistabilny to nic innego jak przełącznik dwupozycyjny i w 99% dwusekcyjny sterowany impulsem raz na jedna raz na drugą cewkę (lub odwróceniem polaryzacji na jednej z cewek) z pamięcią położenia styków.

Wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz mieć tylko możliwość zmiany świateł na semaforach z odłączeniem napięcia z torów przed semaforem to wystarczy zwykły wyłącznik dwupozycyjny i dwusekcyjny. Przekaźnik bistabilny przydaje sie dopiero w momencie kiedy układ sterowania izolowanym odcinkiem i semaforem ma być zależny od ruchu taboru lub sygnałów na innych semaforach.

Na przekaźniku bistabilnym bardzo łatwo zbudować blokadę samoczynną, która kontroluje ruch na szlaku i nie pozwala na kolizje

Jak będę miał jutro chwile czasu to narysuje dwa schemaciki jak można wykorzystać przekaźniki bistabilne, które przy okazji sterują semaforami :)
 
OP
OP
K

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#6
chcę mieć możliwość zmiany świateł na semaforze ponieważ myślę że daje to więcej możliwości a w dodatku nie wiem jeszcze w jakich konkretnych sytuacjach wykorzystam semafory
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Krzychu 126 napisał(a):
chcę mieć możliwość zmiany świateł na semaforze ponieważ myślę że daje to więcej możliwości a w dodatku nie wiem jeszcze w jakich konkretnych sytuacjach wykorzystam semafory
No to polecam stosowanie przekaźników bistabilnych, możesz je sterować z kilku miejsc jednocześnie np mogą być sterowane z czujników torowych i dodatkowo z pulpitu :)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Krzychu 126 napisał(a):
czyli do sterowania semaforami moge wykorzystać to : http://makieciarz.pl/product_info.php?products_id=397 ???
możesz tylko wiedz ze dokładnie taki sam przekaźnik bez płytki i można kupić trzy razy taniej :) a płytka uniwersalna za 3zł starczy na zbudowanie 4 takich modułów

gdybys sie zdecydował na zakup samych przekaźników to pomyśl jeszcze o dokupieniu do nich podstawek - łatwiej diagnozować i wymienić przekaźnik w przypadku awarii (pasują zwykłe 16 pinowe podstawki od scalaków) i dodatkowo jest mniejsza szansa ze uszkodzisz przekaźnik przy lutowaniu
 
OP
OP
K

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#12
no więc chodzi mi o te płytki.Masz może ich zdjęcie?? czy są one do kupienia w sklepie elektronicznym?? Aha i o takie same informacje prosiłbym odnośnie podstawek
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Krzychu 126 napisał(a):
no więc chodzi mi o te płytki.Masz może ich zdjęcie?? czy są one do kupienia w sklepie elektronicznym?? Aha i o takie same informacje prosiłbym odnośnie podstawek
Płytka - to inaczej laminat z materiału izolacyjnego pokryty cienką warstwą miedzi. Więcej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_drukowany

Uniwersalne płytki maja to do siebie, że w odróżnieniu od obwodów wykonanych pod konkretne urządzenie można na nich składać dowolne układy elektroniczne :)

Podstawka to http://pl.wikipedia.org/wiki/Podstawka_(elektronika)
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
pepej napisał(a):
Uniwersalne płytki
Wystarczy zapytać w elektronicznym. Wzorów płytek jest bardzo szeroka gama. Może nie będzie taki szeroki wybór jak w linku poniżej ale powinni coś znaleźć :razz:
http://www.cyfronika.com.pl/viark1.htm
(Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na to czy otwory są wiercone czy nie)
Do mniej skomplikowanych obwodów polecam płytkę UM-2W ponieważ nie trzeba się bawić w przecinanie ścieżek jak to się może zdarzyć w przypadku innych płytek.
Połączenia (ścieżkę elektryczną ) można w łatwy sposób wykonać za pomocą przewodów lub zworek z drutów odpowiednio zagiętych i dopasowanych do otworów.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Krzychu 126 napisał(a):
aha jeszcze jedno pytanie,wszystkie przekaźniki bistabilne są takie same pod wzgledem parametrów czy różnią sie między sobą???
Mogą się różnić napięciem zasilania i obciążalnością styków roboczych która jest wyrażona w amperach oraz ilością par tych zestyków. Najczęściej jest to 1-2 pary choć nie wykluczone że są takie styczniki co mają ich więcej. Mogą różnić się sposobem sterowania. Fleischmann zastosował przekaźnik z dwiema cewkami. Przełączanie styków w jedną stronę poprzez zasilanie jednej cewki i w drugą poprzez zasilanie drugiej cewki. (pytanie -jak nie zasilam żadnej cewki to styki są w pozycji środkowej? tzn nie tworzących przewodzenia przez żaden inny styk?)
W przekaźnikach jednocewkowych styki przełączają się w jedną stronę po doprowadzeniu zasilania a po jego odłączeniu wracają spowrotem w drugie położenie
 

Podobne wątki