• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Semafory na makiecie - ile i jak umiescic

MarGe

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 1 0
#1
cześć, potrzebuję porady czy prawidłowo zaplanowałem umieszczenie semaforów karzełkowych (oznaczone numerami 3 i 4) oraz semaforów zasadniczych (nr 1 i 2). Kolorem zielonym oznaczyłem tory szlakowe. Załączam dwa warianty. Wariant I zakłada dwa tory szlakowe zaś wariant II tylko jeden szlak. Strzałeczkami zaś oznaczyłem, którego kierunku mają dotyczyć dane semafory.
wariant-1.jpg
wariant-2.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
Co to są "semafory karzełkowe"? Czy chodzi o karzełkowe tarcze manewrowe? Nie bardzo widzę na zdjęciach numerki, nie rozumiem też, jak (w którą stronę) mają być ustawione te sygnalizatory. Ale niezależnie od tego, na takim wyrwanym z całości fragmencie układu torowego, nie da się ustalić lokalizacji sygnalizatorów. Do tego potrzebny jest obraz całej stacji z informacją o przyległych szlakach. Inaczej nie da się prawidłowo ustawić sygnalizatorów. Jedna ogólna uwaga: semafor lub tarcza manewrowa muszą być tak ustawione, żeby tabor, zatrzymany przed sygnałem zabraniającym jazdy, nie wchodził w skrajnię sąsiedniego toru, czyli muszą stać przed ukresem rozjazdu.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
#3
moja propozycja.jpg

Moja propozycja dla sygnalizacji swietlnej.
Czerwone - semafor swietlny z komora swiatla bialego umozliwiajacy podanie sygnalu Ms2 tj jazda manewrowa dozwolona
przy torze górnym 3 komorowy, przy srodkowym 4 komorowy
Niebieskie - tarcza manewrowa swietlna, tj to co czesto spotykane jest jako latarnia z 2 swiatlami bezposrednio na podstawie [taki karzełek].
Dla sygnalizacji ksztaltowej dajesz tylko semafory czerwone, górny 1 ramienny, srodkowy 2 ramienny, i bez tarcz manewrowych bo te w sygnalizacji ksztaltowej na malych stacjach sa ewenementem.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Urządzenia kolejowe 29
Urządzenia kolejowe 4

Podobne wątki