• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Semafory i tarcze manewrowe skąd brać?

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#82
Tak na razie wyglądają moje próby wyprodukowania "szkiełka". Cztery o różnym stopniu zmatowienia i różnej intensywności świecenia.
Wystają z przodu zbyt mocno, muszę je obniżyć o około połowę, Twoje nawet ze zdeformowanymi prążkami jednak wyglądają lepiej.
Te prążki robią cały efekt, muszą być .
1.jpg 2.jpg 4.jpg 5.jpg
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#83
U mnie wyszło tak:
IMG_20211028_155923.jpg
IMG_20211028_155851.jpg

Dzięki Koledze Darkowi mogę się teraz dopasować do otworu blaszki.
IMG_20211028_155827.jpg
IMG_20211028_155640.jpg
IMG_20211028_154834.jpg

Prążki frezowane, potem całość wytłoczona w temperaturze 200*C.
Pracuje właśnie nad przyrządem, dzięki któremu podczas tłoczenia brzegi folii nie będą się zawijać i zaginąć.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#86
Przede wszystkim w tej maszynce CNC stół nie jest idealnie ustawiony, nie ma pomiaru długości narzędzia, a odległości w projekcie są mikroskopijne, więc ciężko o powtarzalność (głębokość nacinania rowków). Nie jest to takie proste jak mi się wydawało - włączam i "się robi" :)
Jeśli chodzi o jakąś produkcję, nawet małoseryjną, to raczej będzie to ciężka sprawa.

Jak Kolega tkarkady opracuje kopyto, to będzie dobrze, jego soczewki będą w 100% powtarzalne.

Czas pokaże Panowie.

Biorę się za przyrząd do wyciskania :)
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#88
Ja jak pisałem wcześniej używam folii 0,4mm, ,ale co to jest to nie wiem :)


Panowie! Jeśli uda mi się zbudować maszynę do tłoczenia (a jestem po pozytywnych testach), to być może będą dostępne soczewki.
Wiem, że nie bardzo wypada i dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale muszę zapytać - jaka cena była by dla Was optymalna za formatkę 25szt (5x5) soczewek ?
Proszę na PW.
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#92
Używacie jakiejś specjalnej folii czy coś z "domowych przydasiów"?
Obecnie testuję 0,2mm z blistera po szczypcach więc nic specjalnego, na grubszej foli wychodziło mi gorzej.
Powolutku posuwam się do przodu, zmniejszyłem wysokość soczewki do 0,4mm nad tarczą i to już jest ok.
Nadal próbuję uzyskać wewnątrz rozpraszające "schodki", mały postęp jest ale to jeszcze nie to.

jaka cena była by dla Was optymalna za formatkę
Daj ogłoszenie w dziale "Giełda", wystaw na Allegro i już. Rynek zweryfikuje.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#93
Czym robisz te rowki?
Nie wiem jakie są dostępne średnice mosiężnych rurek, bo nie szukałem, ale widział bym stempel z kilku takich rurek jedna w drugiej, powysuwanych w różnym stopniu.

Owszem, rynek się zweryfikuje sam, tak było z płytkami LED i podstawami do semaforów, ale na allegro obowiązują inne ceny jak dla Kolegów z forum. Dlatego pytałem tutaj.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#94
Żebyś wiedział :)
A przecież niczego nie zażądałem, po prostu zapytałem ile kto jest gotowy zapłacić za taką formatkę.
Ot "ogarnąć rynek".
Powiem tak, ludzie najlepiej kupują takie pierdółki w granicach 5-10 zł. Potem zaczyna sie "próg bólu". Łatwiej im kupić 10 rzeczy po 5 zl niż jedną za 50. (np 10 zestawów po 5 zl na 10 semaforów niż jeden zestaw na 10 za 50. Niby to samo a jednak opory większe.)
Pytanie tylko (na które sam musisz sobie odpowiedzieć) czy chce Ci się za tak małe pieniądze to robić, bo niewątpliwie jest to kolejny pochłaniacz czasu.


A odnośnie stempla to nie wiem czy nie lepiej byłoby wytoczyć na tokarce taki maly wybijak z wytoczonymi rowkami.
Działało by to na zasadzie dziurkacza. Czyli wypychałoby folię przez otwór. Folia by się naciągała w kształt soczewki.
Nie wiem tylko czy nie ulegałaby rozerwaniu. No i trzeba mieć dostęp do małej tokarki.
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#95
Troszkę to przewidziałem, formatka jest tak zwymiarowana, że wycinając w każdą stronę rozstaw soczewek pasuje do semafora.
Pewnie będę je ciął i dokładał do płytek LED na allegro.
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#97
Wygląda dobrze, na czystej i nowej foli powinno być jeszcze lepiej.
Ręczne wybijanie czy wyciskanie sztuka po sztuce jest właściwie bez sensu , już pomijam kwestię wykonania narzędzi i kosztów z tym związanych.
Szkoda życia, to co zrobiłeś jest dobre, pozostaje pytanie ile to kosztuje i czemu tak drogo ;)
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#99
A, bo się nie pochwaliłem...
Ostatecznie powstała matryca, tłocząca już nie imitacje, tylko prawdziwe miniaturowe soczewki Fresnela.

Układ schodków jak w oryginale, umieszczony wewnątrz, do tego odpowiednio dobrany promień (wycinek sfery) powoduje skupienie światła jak w prawdziwym semaforze.

Rozstaw soczewek pasuje do semaforów Ostbahn.
Teraz "ćwiczę" wkład do odizolowania optycznie od siebie wszystkich komór.
Założenie jest takie:
Do wkładu doklejamy z tyłu płytkę LED, z przodu pasek z soczewkami i to wszystko montujemy do skrzyni semafora.
 

Podobne wątki