• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Semafory i tarcze manewrowe skąd brać?

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#1
Jako że na dzień dzisiejszy niestety fenomenalny rodzimy producent Pan Zbigniew Kluba od lutego zawiesił do odwołania produkcję ów rzeczy, poszukuję usilnie już od pewnego czasu jakiejś alternatywy. Nawet może być zestaw do samodzielnego złożenia. No właśnie drodzy koledzy, skąd brać? Dostępne semafory producenta na H niestety jakością znacząco odbiegają, to raczej zabawki. Oczywiście mówimy o semaforach i tarczach manewrowych na PKP.
 
OP
OP
Alek

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#3
Dzięki, sprawdzalem wczesniej juz prace tego kolegi, problemem jest np. brak semaforów karzełkowych, akurat kilka sztuk potrzebuje
 
OP
OP
Alek

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#6
Wlasnie z ostbahn zamówilem ale się ociąga Pan Grzegorz z wysyłką pomimo dostępnosci. Zobaczymy jak z estetyką i dokładnoscią wykonania. Dam znać.

Kolego @Lucky ta tarcza to samoróbka z laminatu? Wygląda kozacko. Tylko jak daszek zrobiony?
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.296 3 0
#7
To tarcza Ostbahn, tylko bokiem i mało co widać. Płytki ze zdjęcia robiłem właśnie do nich.

Tu w załączniku próba budowy tarczy z laminatu.
Maszyna CNC nie dała sobie rady, ale wiertarka i pilnik już tak.
Gdyby był to laminat dwustronny, były by daszki, przylutowane i wytrawione drzwiczki z tyłu.

Porównanie z LED 5mm

Drugie zdjęcie to próba wytrawienia pokrywy studzienki na laminacie.
Metodą termotransferu.
Myślę że da się zrobić fajną tarczę z laminatu z trawieniami.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Alek

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#9
Ale drobnica w sumie można byłoby spróbować zrobić z samego laminatu, i całość obić czymś równym do okoła. Daszek można zrobić z rurki plastikowej do picia taki pomysł mi wpadł.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.296 3 0
#14
Markerem ciężko zrobić tak małe ścieżki i to pod diodami 0603.
Panowie mogę zrobić takie płytki, ale jakość wykonania jak na foto (cudów nie ma, to tylko termotransfer).

Gdybym umiał naświetlać folię robił bym całe semafory, nie tylko płytki ;)
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#17
@Lucky jeali mnie pytasz to chodzi o to, że będę ial gotowy semafor z wypuszczonymi drucikami. Zostaje kwestia podłączenia drucików do płytki i do sterowania. Nogą jestem w tym temacie więc też mi ciężko to tłumaczyć w prostym języku. Finalnie chciał bym aby semafory były wyciągane.
Z tego co się orientuję ktoś oferował takie rozwiązanie... Ale za cholere nie pamiętam kto.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.296 3 0
#18
Zaprojektować i wykonać płytki to pikuś.
Na tych płytkach muszą być rezystory i to dobierane indywidualnie, bo jeden lubi jak diody tylko się żarzą, drugi woli jak oświetlają pół makiety.
U mnie rezystor dla diody niebieskiej ma aż 4.7k, tfu. 10k, podczas gdy dla katalogowego prądu diody (20mA) powinien mieć 470R.
Tak jak mówię, nie problem zaprojektować, zrobić i polutować na gotowo płytkę, problem to dopasować się do wszystkich chętnych.

Tutaj sterownik semafora (2 - 5 komór) Robiony w domu.
Wymiary płytki 27x27mm

Sterownik.JPG


Karzełek na płytce (też mojej)

Surowa_Tył.JPG


Wracając do semaforów - Z samym trawieniem też sobie poradzę (klisze i naświetlanie zrobił by mi kolega), natomiast projekt już nie.
Raz że nigdy tego nie robiłem, dwa nie mam w czym. Jedyne oprogramowanie jakie posiadam i znam, to do projektowania płytek drukowanych.
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#19
Stosując wartości rezystorów dla prądu katalogowego LED daje efekt "bicia po oczach". Przy prądzie znamionowym, LED świeci maksymalną swoją jasnością.
Do zielonej, czerwonej i pomarańczowej najczęściej stosuję rezystory 2,2k lub 3,3k. Dla białej i niebieskiej 10k lub 22k.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.296 3 0
#20
Dokładnie!
Tutaj tarcza z rezystorami 10k (niebieski) i 5.6k (biały).

Kol.JPG



Kompromis pomiędzy - w nocy nie razi / w słoneczny dzień widać.
Wiem wiem, nie po tej stronie toru, ale tak było mi łatwiej zrobić zdjęcie.
Stosuję białe ciepłe (jakoś bardziej podchodzą pod światło żarowe)
(Wybaczcie, nie jestem dobrym fotografem)
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki