• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Semafory świetlne

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#1
Makieta się rozwija i czas na elektrykę i tu moje pytanie.
Lampki mam od Omkia, piękne i super, ale czas na semafory i tutaj jest dylemat.
mamy Kluba - najwyższa półka jakości - cena od 110PLN
Ja mam jeszcze parę starych ala DDR. - bezcenne
mamy Hulacki - no cóż. Kupiłem jeden. cena ok 20PLN
na allegro można kupić chyba z firmy Minikol - cena ok 20PLN - nie znam jakości.
Nie ma nic z ceną i jakością pomiędzy powyższymi?
Czy ktoś ma na makiecie Viessmann'a? tutaj cena jest ok 15EUR.
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#2
Viessmanna sygnalizatory świetlne to jest sygnalizacja niemiecka systemu "Hl" stosowana na kolejach DB natomiast Hulacki, Kluba i Minikol to sygnalizacja stosowana na PKP od 1966 roku (sygnalizacja OSŻD), "stare" DDR to sygnalizatory niemieckie na których były takie znaczenia sygnałów jak na PKP po 1966 roku ale są one zupełnie inne jak nasze. Porównywanie tego wszystkiego między sobą jest trochę bez sensu. Porównywać można tylko sygnalizatory Kluby (dokładnie odwzorowują sygnalizatory stosowane na sieci), Hulackiego (sam piszesz .."no cóż"...) i Minikolu (tych nie znam).
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#3
tak więc mamy przepaść jakościową pomiędzy dostępnymi modelami.
Nie ma nic pomiędzy?
Przyznam że nie uśmiecha mi się 3000PLN za semafory na makiecie (dość spora będzie docelowo), z drugiej strony to Hulackiego nie postawie na pierwszej linii.
Sygnalizatory z aukcji użytkownika Pietruszkaa wyglądają jak z dawnej firmy Minikol, nie znam ich jakości.
 
Reakcje
9 0 0
#4
Są jeszcze semafory do własnego sklejenia i malowania z blaszek trawionych. Dodatkowo elektryke cała trzeba samemu zrobić. Nakład cenowy minimalny a efekt może zadowolić.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#5
Conrad sprzedaje semafory kształtowe Viessmanna bez napędu i do złożenia całkiem tanio. Złożenie jest bardzo proste pod warunkiem że masz na wzór jeden działający (instrukcja jest fatalna).
Do tego serwo za kilka zł + dekoder DCC samoróbka...
Albo napęd silnikowy fabryczny np MTB za 50 zł.
Oryginalny napęd Viessmanna jest droższy.

Widziałem na jednej z imprez całkiem ładną stację zeszpeconą właśnie przez semafory Hulackopodobne...
Niestety, jak na razie Kluba nie ma konkurencji o zbliżonym poziomie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#6
Ale kolega mrozek pytał o świetlne, nie kształtowe. Tak, jak pisał Tomek K, jeżeli ma to być sygnalizacja polska, to mamy do wyboru Klubę, Hulackiego i, jak rozumiem, Minikola (też ich nie znam), a także składane samodzielnie, o których pisał kolega artuthej. I chyba nie ma co więcej kombinować, tylko dokonać jakiegoś wyboru.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#8
Minikol to wersja jeszcze prostsza niz Hulacki. Nie ma nawet drabinek. Ze względu na cenę mozna je kupić tymczasowo i powoli wymieniać na Klubę. Jeżeli potrafisz przylutować cienkie jak włos druciki do diody smd, to można kupić semafory Kluby do samodzielnego montażu. Inna opcja, to ustawić tymczasowo semafory kształtowe i zmodernizować stację gdy już uzbierasz odpowiednią ilość semaforów Kluby. Jeżeli makieta ma być ładna, trzeba inwestować w Klubę. W czasach kiedy semafory Kluby były od ręki, namawiałem życzliwych mi znajomych aby na każdą uroczystość zrzucali się lub kupowali semafor z katalogu. Trochę to trwało ale dało się ograniczyć koszty. Przykro mi że właśnie minęła Cię okazja....
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#12
Elektroniki się nie boisz, to może i potrafisz rysować w jakimś programie graficznym, rysujesz sobie, a trawialni które mogą Ci coś takiego wytrawić jet coraz więcej w naszym kraju, potem to już z górki.
Ja nie umiem, ale mam serdecznego druha który potrafi.:)
 

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#13
Miałem ten sam dylemat niedawno. Potrzebuję na swój tort jakieś 15 semaforów - na Klubę mnie nie stać (min. 2000zł) ,a taniochy z Allegro są dla mnie za brzydkie.
Stanęło na tym, że sam sobie wykonam z blaszek Ostbahn. Na próbę zacząłem robić jeden, żeby sprawdzić czy podołam przy moich trzęsących się paluchach i kompletnym braku doświadczenia z blaszkami. Musiałem pokonać kilka trudności i opracować sposoby na lutowanie i montaż ledów, szybki, montaż daszków nad każdym światłem (!), rurkę, mocowanie do makiety itp. Teraz mam ten prototyp prawie skończony i wydaje się to wykonalne. Wymagało cierpliwości i zaparcia, ale było warto. Sporo się dzięki temu nauczyłem i jest satysfakcja :) . Następna będzie seria seria 4 sztuk SBL, teraz już powinno pójść z górki.

W razie czego jest jeszcze jedna opcja. Nabyć semafory złożone z blaszek przez kogoś. Niedawno kolega levis oferował gotowe, ładne semafory z blaszek po 80-90 PLN.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#14
dziękuję za odzew. na 100% spróbuje zrobić z blaszek. Jak zember napisał - będzie satysfakcja.
Już zapytałem o dostępność w najbliższym czasie.

A semafory levisa są boskie. To właśnie u niego zobaczyłem jak dobrze można je zrobić.
 
Ostatnio edytowane:

MARQSP

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Miałem ten sam dylemat niedawno. Potrzebuję na swój tort jakieś 15 semaforów - na Klubę mnie nie stać (min. 2000zł) ,a taniochy z Allegro są dla mnie za brzydkie.
Stanęło na tym, że sam sobie wykonam z blaszek Ostbahn. Na próbę zacząłem robić jeden, żeby sprawdzić czy podołam przy moich trzęsących się paluchach i kompletnym braku doświadczenia z blaszkami. Musiałem pokonać kilka trudności i opracować sposoby na lutowanie i montaż ledów, szybki, montaż daszków nad każdym światłem (!), rurkę, mocowanie do makiety itp. Teraz mam ten prototyp prawie skończony i wydaje się to wykonalne. Wymagało cierpliwości i zaparcia, ale było warto. Sporo się dzięki temu nauczyłem i jest satysfakcja :) . Następna będzie seria seria 4 sztuk SBL, teraz już powinno pójść z górki.

W razie czego jest jeszcze jedna opcja. Nabyć semafory złożone z blaszek przez kogoś. Niedawno kolega levis oferował gotowe, ładne semafory z blaszek po 80-90 PLN.
Zaczynam podobne pracę. Czy podzieliłbyś się patentem na temat montażu ledów?
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#16
Jakiś czas temu złożyłem jeden od Ostbahn i jestem zadowolony.
Co prawda nie wyszedł mi super, na paru rzeczach się przejechałem, ale wystarczyło żeby stwierdzić że to właśnie te semafory staną na mojej makiecie.
A co konkretnie chcesz wiedzieć?
Od razu powiem że zamiast je samodzielnie lutować do kabelków to lepiej je po prostu kupić z przylutowanymi kabelkami.
Tej diody prawie nie widać, trzeba ją na taśmie dwustronnej przykleić, słowem to nerwowe 10 minut..... nie warto. a zamiast satysfakcji ciągle myślę czy na pewno dobrze przylutowałem...., a może zimny lut....
A Leda w środku semafora to po prostu na wikol przykleiłem za przewody. zero finezji.
 

zember

Aktywny użytkownik
Reakcje
39 0 0
#17
Zaczynam podobne pracę. Czy podzieliłbyś się patentem na temat montażu ledów?
Ja zrobiłem to inaczej niż widziałem u kolegów na forum. Stosuje duże LEDy i mocuję je do obudowy semafora a nie do blaszki czołowej (tej z otworami). Dla mnie lutowanie najmniejszych LEDów SMD jest za trudne więc zastosowałem większe w rozmiarze 1206. Do każdej przylutowuję cienki drucik do jednego bieguna. Potem mocuję ledy do obudowy, poprzez przylutowanie ich drugim biegunem. W ten sposób blacha semafora staje się jednym wspólnym biegunem. Mam nadzieję że to jasne. Nie mam teraz żadnego zdjęcia żeby to zilustrować.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#18
Witam mam pytanko prośbę czy ktoś mógłby zmierzyć symafor od Kluby w H0 - 3 komorowy najlepiej bo nie mogę nigdzie namierzyć takiej informacji :) ile ma wysokości część semafora która stoi na makiecie od podstawy którą widać z góry na makiecie.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#20
Wielki Dzięki zapytałem bo mam stare semafory świetlne 3 komorowe od Piko w H0 z lat 70 i one mają 80mm widać producenci nie trzymają się skali 1:87 albo nie ma normy wysokości w oryginale
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 3
Buduję makietę 25
Buduję makietę 52
Buduję makietę 21

Podobne wątki