• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Semafory świetlne PKP

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Ja już projekt zacząłem nawet ;) Jutro idę zrobić pomiary, bo kilka wymiarów mi się jeszcze nie zgadza. Ma ktoś możliwość wytoczenia soczewek z plexi? Zrobiłem parę na próbę ze starych diod LED metodą wiertarka + nożyk do skalpela. Da się, ale jest to czasochłonne i powtarzalność taka sobie. Zależy mi bardzo na tym żeby soczewki miały rowki, jak oryginalne (są to soczewki Fresnela). Jak w weekend będę w domu to zrobię zdjęcie tego co "wytoczyłem".

sem4.JPG
sem3.JPG
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#2
Ja już projekt zacząłem nawet ;) Jutro idę zrobić pomiary, bo kilka wymiarów mi się jeszcze nie zgadza. Ma ktoś możliwość wytoczenia soczewek z plexi? Zrobiłem parę na próbę ze starych diod LED metodą wiertarka + nożyk do skalpela. Da się, ale jest to czasochłonne i powtarzalność taka sobie. Zależy mi bardzo na tym żeby soczewki miały rowki, jak oryginalne (są to soczewki Fresnela). Jak w weekend będę w domu to zrobię zdjęcie tego co "wytoczyłem".
Zobacz załącznik 1480 Zobacz załącznik 1481

Jakieś wymiary soczewek, może posiadasz.
 
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#3
Bazuje na jednym rysunku, który kiedyś znalazłem:
soczewka.gif

Na podstawie tego rysunku wyrysowałem mniej więcej coś takiego:
soczewka.JPG

O ile zewnętrzny kształt udało mi się w miarę odwzorować przy pomocy wiertarki, to wnętrza już nie. Nie wiem na ile możliwe jest odtworzenie wewnętrznej powierzchni w tej skali, być może będą potrzebne jakieś uproszczenia. W każdym razie próby z diodą wykazały, że warto się pomęczyć, bo nawet moja nieudolna próba wygląda lepiej niż gładka szybka. Podstawowe wymiary zewnętrzne zaznaczyłem na rysunku.

Pytanie do Konrada: Jak będą sterowane/zasilane semafory? Zasymulowałem sobie układ robiący z diody żarówkę:
żarówka z led.JPG

Zielony to sygnał sterujący, Czerwony to prąd płynący przez diodę, czyli jej jasność. Zrobiłem też układ na mikrokontrolerze, wykorzystując PWM i stablicowaną funkcję, ale potem pomyślałem, że można to zrobić prościej, bardziej uniwersalnie i niezależnie od sterowania semaforem. Jak przetestuję układ "na żywo" to wrzucę schemat :)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#4
Myślę ze przy tych wymiarach wnętrze powinno mieć kształt sferyczny z zarysowanymi tylko rowkami, ale przy większych ilościach to mordęga chyba że znalazł by się ktoś z mini tokarką cnc.
Przyszedł mi w czasie pisania pewien pomysł, ale muszę go sprawdzić.
 
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#5
Ja zrobiłem całkiem płaski tył, a rowki wykonałem przykładając drobny brzeszczot. Opcja ze sferycznym tyłem z rowkami wydaje się wystarczająca, trzeba przetestować. Co do cnc, to tak byłoby najlepiej, mam kilka silników krokowych nawet, tylko brak mi tokarki. Mnie wczoraj wpadł do głowy pomysł żeby zrobić stempel i matrycę z metalu i tłoczyć takie kółeczka z podgrzanych plasterków plexi (mięknie w 115-120 stopniach).
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#6
Myślę że nasze rozważania na temat sygnalizatorów świetlnych zasługują na oddzielny wątek, trochę wprowadzają zamętu w rozważaniu o makiecie.
I jeszcze jedno, bo nigdy się tym nie interesowałem, w sygnalizatorze są kolorowe soczewki, żarówki czy jakieś przesłony, dające odpowiednią barwę świateł.
 
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
Są dwie soczewki - wewnętrzna, mniejsza, posiadająca gładką powierzchnie wewnątrz i "karbowaną" zewnętrzna i to ona jest kolorowa oraz zewnętrzna, większa, bezbarwna "karbowana" od środka i gładka z zewnątrz. Żarówki są bezbarwne. Widać to, choć słabo na pierwszym załączonym przeze mnie obrazku.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#8
Jest jeszcze opcja odlewania z barwionej żywicy poliestrowej .
Żywica daje się polerować ,ja tą metodą odlewałem szkiełka do lampek na wózek boczny do motocykla .
Barwiona plexi i wyciskanie jej to też dobry pomysł , trzeba by tylko wykonać odpowiedni stempel i podgrzewaną matrycę ,też to swego czasu ćwiczyłem i wychodziło całkiem nieźle ale potem trzeba było detal obrabiać na tokarce .
Ale to już najmniejszy problem bo to co najważniejsze już jest wytłoczone .
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#9
Akurat soczewki zewnętrzne mogą i powinny być bezbarwne, Zamiast wewnętrznej wystarczy kolorowa dioda, muszę tylko dobrać odpowiednie kolory, np. zielone powinny wpadać lekko w niebieski - długość fali około 505-520nm. Duże, o średnicy 5 mm mam, smd muszę zamówić i przetestować. No i białe oczywiście ciepłe a nie koloru lampy rtęciowej ;)
 
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
Pomierzyłem wszystko co dałem radę bez włażenia na słup. Brakuje mi tylko wymiarów tych półokrągłych pałąków umieszczonych z tyłu głowicy. Ma ktoś możliwość zmierzyć?
 
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#12
Z tego korzystałem, niestety niewiele wymiarów się zgadza z oryginałem. Pisałem nawet do autora - pod koniec stycznia ma być poprawiona wersja.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#13
Dziś zrobiłem próbę tłoczenia soczewek, niestety mam tylko folie w prążki, mimo to myślę że nie wygląda tak źle.
Przepraszam za kiepską jakość zdjęć, robiłem teraz przy małej lampce stołowej.
 

Załączniki

OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#14
Wygląda dobrze. Rowki wewnątrz też dało się zrobić? Ja przetestowałem układ "żarówki LED". Wersja prosta działa, ale trzeba dobierać elementy do każdego typu diody z osobna, regulacja jasności też nie jest najszczęśliwsza, bo pływa wraz ze zmianami temperatury. Dlatego rozbudowałem układ o sterowane napięciem źródło prądowe i teraz działa zawsze tak samo niezależnie od tego jaką diodę się wstawi. Plusem jest też możliwość zasilania z różnych napięć, bo dioda jest stabilizowana prądowo i trzeba się nieźle postarać, żeby uszkodzić układ. Jak widać na filmie, zero migania, bo regulacja jest w 100% analogowa i nie ma efektu stroboskopu. Muszę zamówić tylko odpowiednie wzmacniacze operacyjne, bo włożyłem co miałem, a szkoda wkładać kostkę za kilkanaście PLN jak to samo zrobi warta 0,5 PLN ;)

 
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Chodziło mi o te okrągłe. Rowki na folii zauważyłem. Jak zdradzisz co to za materiał, to zapytam o gładki bezpośrednio u źródła.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#17
Chodziło mi o te okrągłe. Rowki na folii zauważyłem. Jak zdradzisz co to za materiał, to zapytam o gładki bezpośrednio u źródła.
Trudno będzie, co się pojawia w firmie od klienta, a potem jest do wyrzucenia,ja zabieram, zajmując kolejne półki w magazynku podręcznym, ale co to jest i od kogo, bladego pojęcia nie mam, materiał we wtorek mogę zidentyfikować, a producenta podobnego trzeba szukać.
 
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#18
Ok, to inaczej. Jaką techniką to tłoczysz? Na zimno czy na ciepło? Mam dojścia w branży tworzyw sztucznych, więc muszę tylko wiedzieć jakich właściwości potrzebujemy, a materiał się znajdzie.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.031 494 29
#19
Na zimno, kulka stalowa o średnicy 9,45 bo taką miałem, w otworze 10mm, potem ta samą kulką odcinam, opierając wytłoczkę na dziurkaczu poligraficznym o średnicy 5 mm.
Myślę że dobra będzie każda do termoformowania, taka z jakiej wykonuje się blistry, większość zwykłych po próbie tłoczenia, robi się mleczna i nie da się tego usunąć.
Oczywiście mowa o formowaniu na zimno, na ciepło nie próbowałem.
 
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#20
Zrobiłem zdjęcie moich wypocin, trochę krzywe, ale robiłem je w zwykłej wiertarce trzymając nóż w ręce. Wersja rowkowana jest zdecydowanie za gruba, ale to dlatego, że cieńszej nie umiałem złapać w uchwyt. Byłem też wykonać pomiary, poprawiłem wymiary wersji wysokiej i rozrysowałem sygnalizator karzełkowy.
karzełek.jpg
_DSC1213.jpg
_DSC1214.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Urządzenia kolejowe 3
Urządzenia kolejowe 4

Podobne wątki