• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

semafor viessmanna

lukas76

Aktywny użytkownik
Reakcje
99 3 0
#1
mam pytanie : semafor kształtowy ma 2 podłaczenia: 1 sterowanie lizaka a drugie zasilanie diody i pytanie jest takie: czy diody i sterowanie lizaka można zasilać z 2 róznych transformatorów czy musza być z tego samego?
 

Kuba

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Przynajmniej 100%.

A przy okazji inna kwestia. Być może, że temat gdzieś już był poruszany na forum, ale powtórzyć nie zaszkodzi dla użytkowników DCC. W instrukcji Viessmanna jest zaznaczone, że standardowych dekoderów akcesoriów nie można stosować do ich semaforów, bo wymagają one wspólnego minusa. Tymczasem dekodery zasadniczo mają wspólny plus. Bardzo prostym rozwiązaniem jest dekoder Lenza LS150, który podaje na wyjściach napięcie zmienne. Semafory Viessmanna prostują je, biorąc wymaganą połówkę napięcia. Działa bez zastrzeżeń. (LS100 działa standardowo, tzn. na wyjściach napięcie stałe, wspólny plus)
 
OP
OP
lukas76

lukas76

Aktywny użytkownik
Reakcje
99 3 0
#6
Wracając do semafora właśnie się zepsuł, czy jest ktoś kto jest biegły w takich urządzeniach i może mi pomóc . Nie działa część mechaniczna- nie zamyka się i nie otwiera (zawiesza się ) i przy okazji nie przekazuje prądu na tory wiec kaplica.
Semafor to Viessmann 4801, pozdrawiam i czekam na odzew
 
OP
OP
lukas76

lukas76

Aktywny użytkownik
Reakcje
99 3 0
#7
Chciałbym podziękować pracownikom sklepu modelarskiego Ro-Bud w Borówcu za rozwiązanie problemu semafora, dziękuję i polecam
 
OP
OP
lukas76

lukas76

Aktywny użytkownik
Reakcje
99 3 0
#9
nie to nie jest tajemnica, wysłali nowy nie czekając aż dojdzie do sklepu uszkodzony, którego reklamowałem, czyli byłem bez semafora 2 dni a nie 2 tygodnie + naprawa. Dawno sie nie spotkałem z takim podejściem do problemu
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#10
Dopisuję innego typu pytanie do tego wątku - tak by nie generować nowych wątków na podobny temat.
Mam na makiecie semafory Viessmana (w moim przypadku to nr katalogowy 4800 - dla Zetki) ale analogiczne w N to 4400, TT 4900, HO 4500. Dedykowany model klawiatury Viessmana do wszystkich tych semaforów to 5549. Ponieważ nie chcę montować klawiaturki tylko zrobić podłączenia przez przełączniki na pulpicie ze schematem torowiska. W związku z tym mam jeden problem - pytanie. Czy sygnał elektryczny podawany do tego typu semafora zmieniający jego położenie ze "Stój" na "Droga wolna" (i odwrotnie) może być jedynie krótkim impulsem niezbędnym do zmiany pozycji czy też może być podany na stałe i nie grozi to uszkodzeniem (spaleniem) napędu semafora.

Z opisu klawiaturki 5549: Klawiatura sterownicza z meldunkiem zwrotnym ( świecące diody) dla urządzeń elektromagnetycznych ( semafory, zwrotnice) z wyłącznikiem krańcowym wyłączającym prąd po przełączeniu funkcji urządzenia. Posiada klawisze do chwilowego włącznia prądu poprzez nasick dla urządzeń 2-funkcyjnych. Przy zluzowaniu nacisku klawisz wraca do punktu wyjścia a impuls elektryczny zostaje w stanie włączonym ( świecąca dioda). Naciśnięcie kolejnego klawisza z tej samej grupy powoduje przerwanie impulsu poprzedniego i inicjację impulsu nowego (naciśnięty klawisz i świecąca dioda)
(opis pochodzi ze strony jednego ze sklepów modelarskich choć jest pewnie przetłumaczony przez dystrybutora i powielany na różnych www).

Czy ten opis należy rozumieć w taki sposób, że urządzenie - semafor ma wyłącznik krańcowy co powoduje, że po przestawieniu pozycji mimo tego że prąd nadal jest podawany z klawiatury to wewnątrz tego urządzenia (napędu semafora) następuje wyłączenie i nie grozi jego spalenie ? Tak to rozumiem ale nie mając 100% pewności przy podłączeniu z innego włącznika nie chcę zniszczyć drogiego semafora a wolałbym wykorzystać włącznik, który przestawia się na stałe a nie tylko na impuls.
 

zbych

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#11
........Czy sygnał elektryczny podawany do tego typu semafora zmieniający jego położenie ze "Stój" na "Droga wolna" (i odwrotnie) może być jedynie krótkim impulsem niezbędnym do zmiany pozycji czy też może być podany na stałe i nie grozi to uszkodzeniem (spaleniem) napędu semafora...........
Do wszystkich tego typu urządzeń elektromagnetycznych wystarczy impuls.
Na przykładzie klawiaturki, przyciskasz i puszczasz. To wystarczy aby
podnieś, opuścić ramie semafora, lub przełożyć zwrotnicę. Cewka ma
wystarczająco dużo czasu aby odwalić swoją robotę. ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#12
Ale to nie jest odpowiedź na pytanie kolegi Zdrada69. Kolega pytał, czy można zastosować przełączniki podające napięcie cały czas, a nie tylko chwilowo (nawiasem mówiąc, stwierdzenie w cytowanej instrukcji: impuls elektryczny zostaje w stanie włączonym brzmi co najmniej niefachowo). Z instrukcji wynika, że te przełączniki można stosować tylko do urządzeń z wyłącznikiem krańcowym, gdzie w samym urządzeniu (zwrotnicy, czy semaforze) napięcie jest odcinane po zmianie położenia: Klawiatura sterownicza z meldunkiem zwrotnym ( świecące diody) dla urządzeń elektromagnetycznych ( semafory, zwrotnice) z wyłącznikiem krańcowym wyłączającym prąd po przełączeniu funkcji urządzenia. Inaczej mówiąc, po przełączeniu cały czas jest dalej podawane napięcie. W instrukcji (w zacytowanym przez Kolegę Zdrada fragmencie) nie ma żadnej informacji, czy same zwrotnice i semafory mają wyłącznik krańcowy. Do przełożenia semafora czy zwrotnicy wystarczy impuls, ale czy napięcie może zostać, czy musi być natychmiast odłączone, zależy od samego sterowanego urządzenia. Większość współczesnych napędów zwrotnicowych ma wyłączniki krańcowe - nie wiem, jak to jest w semaforach Viessmanna.
Reasumując, na pytanie kolegi Zdrada:
Czy ten opis należy rozumieć w taki sposób, że urządzenie - semafor ma wyłącznik krańcowy co powoduje, że po przestawieniu pozycji mimo tego że prąd nadal jest podawany z klawiatury to wewnątrz tego urządzenia (napędu semafora) następuje wyłączenie i nie grozi jego spalenie ?
trzeba odpowiedzieć: nie, nie można tego tak zrozumieć, trzeba sprawdzić sam semafor (instrukcja mówi o przełączniku, a nie o sterowanym nim urządzeniu).
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#13
Ale to nie jest odpowiedź na pytanie kolegi Zdrada69. Kolega pytał, czy można zastosować przełączniki podające napięcie cały czas, a nie tylko chwilowo (nawiasem mówiąc, stwierdzenie w cytowanej instrukcji: impuls elektryczny zostaje w stanie włączonym brzmi co najmniej niefachowo). Z instrukcji wynika, że te przełączniki można stosować tylko do urządzeń z wyłącznikiem krańcowym, gdzie w samym urządzeniu (zwrotnicy, czy semaforze) napięcie jest odcinane po zmianie położenia: Klawiatura sterownicza z meldunkiem zwrotnym ( świecące diody) dla urządzeń elektromagnetycznych ( semafory, zwrotnice) z wyłącznikiem krańcowym wyłączającym prąd po przełączeniu funkcji urządzenia. Inaczej mówiąc, po przełączeniu cały czas jest dalej podawane napięcie. W instrukcji (w zacytowanym przez Kolegę Zdrada fragmencie) nie ma żadnej informacji, czy same zwrotnice i semafory mają wyłącznik krańcowy. Do przełożenia semafora czy zwrotnicy wystarczy impuls, ale czy napięcie może zostać, czy musi być natychmiast odłączone, zależy od samego sterowanego urządzenia. Większość współczesnych napędów zwrotnicowych ma wyłączniki krańcowe - nie wiem, jak to jest w semaforach Viessmanna.
Reasumując, na pytanie kolegi Zdrada:trzeba odpowiedzieć: nie, nie można tego tak zrozumieć, trzeba sprawdzić sam semafor (instrukcja mówi o przełączniku, a nie o sterowanym nim urządzeniu).
W sumie to mam chyba jasność - jak napisałem - ta klawiatura jest dedykowana do tego semafora (nie cytowałem samej instrukcji semafora) więc wnoszę że z tego, że Viessmann wie co napisał i prąd na semafor może dochodzić na stałe.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#14
Napęd Viessmann'a ma wyłącznik krańcowy. Można podać napięcie na stałe.
Jedynie w przypadku za niskiego zasilania, elektromagnes może nie dociągnąć i przełącznik nie odłączy napięcia.
Jeżeli podasz napięcie zalecane w/g instrukcji, będzie ok.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 12
Elektryka 16
Elektryka 23
Elektryka 6
Elektryka 37

Podobne wątki