• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Semafor dwuramienny niesprzężony

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#21
ministerek napisał(a):
Przy takim podłączeniu jak narysowałem mogę sterować każdym ramieniem osobno. Centrtala Fleischmanna pozwala na zaprogramowanie kilku adresów pod jeden przycisk, lecz przestawianie odbywa się "krokowo", najpierw jedno ramię, potem drugie, co wygląda idiotycznie
jaki masz dekoder akcesoriów?
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#22
Szukam schematu - ja to robiłem w paru semaforach.
Trzy polecenia:
- pierwszy sygnał góra - \ dół - | (lub góra - _ dół - \)
- drugi sygnał góra - \ dół - \
- powrot do STOP góra - _ dół - |

Chyba tak...
i zapinałem to do DZUni+ z czterema wyjściami (trzy wykorzystane)
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#23
No więc z instrukcji wynika, że NIE MA żadnego niezależnego sterowania ramionami (tzn. jest, ale po urwaniu modułka sterującego orzywiązanego do semafora). Trzy przewody - to aktywacja trzech pozycji semafora, czwarty jest wspólny. Prąd podaje się zawsze tylko na jeden z trzech obwodów. Powinien pasować dowolny dekoder - z instrukcji wynika, że semafor działa na prąd stały. Jeśli tak, to pociągnie to każdy zwykły dekoder funkcyjny o odpowiedniej obciążalności wyjść (czyli BD51 też). ;)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#26
Blue - przeczytaj posty wyżej...
O tym piszemy.

DC - i owszem tylko WSPÓLNY MINUS, sterowanie trzech pozycji PLUSEM
To "wymusza" układ diodowy na oryginalnej płytce. Więc z tym "każdy" to nie za bardzo.
Trzeba zrobić "swoją " płytkę z "logiką" - podobną do orginalnej.
i
1A.

LENZ sobie da rade - ma wyjścia AC.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#27
Ano racja - doczytałem - "positive switching pulses". Czyli albo nietypowy dekoder, albo trzeba odwrócić diody na płytce sterownika dołączonego do semafora :) To się musi jakoś dawać zrobić, skoro chodzi na DC. A 1A wyciąga się bez problemu z dwóch zrównoleglonych sekcji ULN2003.
Zgaduję, że na płytce jest 6 diod - odwrócić wszystkie i po ptokach.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#30
Nietypowy - bo ze wspólnym minusem. Typowy ma wspólny plus.

Semafor ma dwa napędy, po dwie cewki w każdym napędzie. Każdy napęd obsługuje jedno ramię. Jedna cewka podnosi, druga opuszcza. Źeby było łatwiej sterować, prawdopodobnie prosty układ z 6 diod zamienia 3 sygnały wejściowe na 4 wyjściowe.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#32
Tak - lub dek z wyjściem AC - np. LENZ
A to też typowy dekoder ;)

A cewek jest cztery - 6 kajdzbelków.
Nie mogę namierzyć układu z iDiotkami - mam go gdzieś malniętego...
 
P

Paweł Piotr

Gość
#33
Misiek napisał(a):
To taki napęd to jak w środku wygląda? bo jakoś nie miałem okazji go rozłożyć
Nie ma takiej potrzeby, bo i po co?
Blue napisał(a):
Semafor ma dwa napędy, po dwie cewki w każdym napędzie. Każdy napęd obsługuje jedno ramię. Jedna cewka podnosi, druga opuszcza.
Jak napisał Blue - semafor ma dwa napędy, z których każdy porusza jednym ramieniem semafora.
Jeden napęd składa się z dwóch cewek ze wspólnym rdzeniem, przeciąganym z jednej do drugiej cewki (w zależności od podanego zasilania na cewki). Posuwisty ruch rdzenia jest przenoszony przez cięgło do ramienia semafora.
Układ jest tak zbudowany, że wychodzą cztery przewody do sterowania semaforem:
jeden wspólny (tzw. powrotny), jeden do podania sygnału Hp0 (Sr1), jeden do podania sygnału Hp1 (Sr2), jeden do podania sygnału Hp2 (Sr3).
Misiek napisał(a):
ministerek napisał/a:
PP jak zwykle szuka zaczepki?
Niepotrzebna złośliwość...
Pozdrawiam
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#34
Paweł Piotr napisał(a):
Jeden napęd składa się z dwóch cewek ze wspólnym rdzeniem, przeciąganym z jednej do drugiej cewki (w zależności od podanego zasilania na cewki). Posuwisty ruch rdzenia jest przenoszony przez cięgło do ramienia semafora.
To taka "jedna rurka" - dla dociekliwych.
W zasadzie to jedna cewka - długa - z odczepem po środku.
Ale dla jasności należy pisać "cewka podwójna" lub dwie cewki.
Elektrycznie prościej to sobie wyobrazić.
 

ChiniTEC

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#35
Dzień dobry,
Chciałbym trochę odświeżyć wątek odnośnie podłączenia semafora dwuramiennego niesprzężonego, ponieważ jest to dla mnie czarna magia. Zastanawiam się nad montażem w mojej makiecie semafora Viessmann 4702 i podłączenia go w sterowaniu DCC, na stronie producenta znalazłem właściwy schemat podłączenia:
Semafor kształtowy podłączenie DCC.jpg

Jak rozumiem każdy taki semafor do poprawnego działania w DCC wymaga podłączenia do zasilania (w tym przypadku AC) oraz dekodera DCC.
W opisie samego semafora jest napisane, że ma zintegrowany dekoder DCC pozwalający na jego sterowanie, w schemacie natomiast pojawia się "przekaźnik" 5226, oraz panel sterowniczy z przyciskami. Wersja semafora 4503 z tego co rozumiem nie posiada zintegrowanego dekodera DCC i wymaga samodzielnego podłączenia do osobnego dekodera DCC zgodnie ze schematem:
semafor 4503.jpg

  1. Czy w przypadku sterowania semafora 4702 w DCC mogę zastąpić ten przekaźnik dekoderem np. LS150 czy DR4018, chodzi o prostu fakt, że chciałbym do jednego dekodera podłączyć semafor i równocześnie dwa napędy zwrotnicowe znajdujące się na makiecie.
  2. Czy po prostu wybrać wtedy wersję semafora 4503 i wtedy do jednego dekodera DCC podłączę 2 napędy zwrotnicowe i semafor?
Całość miała by być później sterowane przez centralkę z21.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
#36
Nowe wersje semaforów kształtowych z pierwszymi numerami 47.. mają wybudowany dekoder dlatego:
Ad1. Nie będziesz potrzebowała żadnych dodatkowych dekoderów (DR4018), programujesz:
sem pro.jpg

Oraz podłączasz:
sem pro 2.jpg

Ad2. W tym przypadku potrzebujesz dekoder, może być DR4018
sem pro 3.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 20
DCC 6
DCC 12
DCC 2
DCC 15

Podobne wątki