• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny Schlesienmodelle - modele lokomotyw serii EU07/EP07

barman_2000

Aktywny użytkownik
Reakcje
160 6 0
AKP-4E mają usprężynowanie ślizgacza tzw. mały pantograf, natomiast 5ZL 2 amortyzatory teleskopowe.

I tak jak pisałem na EU07 są głównie stosowane AKP-4E. 5ZL były do EP08 i EP09
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
czy mógłby kolega @CoCu podać te drobne różnice w wyglądzie samych pantografów AKP-4E i 5ZL
By to wyjaśnić, wspomogę się przygotowaną przeze mnie grafiką. Posłużyłem się jakimiś zdjęciami z sieci. Przepraszam, za ich wykorzystanie bez pytania.
różnice odbieraków.jpg

1 - inny rodzaj zamocowania ślizgacza do ramion górnych odbieraka - w AKP-4E w wyglądzie jak pomniejszony odbierak, w 5ZL pionowy dosyć długi i wąski teleskop,
2 - inna ilość poprzeczek ramion górnych - w AKP-4E dwie, w 5ZL jedna,
3 - inne umiejscowienie sprężyn w podstawie odbieraka - w AKP-4E od wewnątrz ramion dolnych, w 5ZL od zewnątrz ramion dolnych,
4 - inny rodzaj uch do podnoszenia odbieraka - w AKP-4E okrągłe, w 5ZL w kształcie odwróconej litery "U".

Prześledzenie dokładnego wyglądu wskazanych powyżej detali pozostawiam zainteresowanym do własnej wnikliwej analizy zdjęć odbieraków dostępnych w sieci.

Na powyższej grafice odbierak AKP-4E ma zamocowany ślizgacz bliźniaczy, a odbierak 5ZL ślizgacz podwójny.

czy mógłby kolega @CoCu podać te drobne różnice w wyglądzie samych pantografów AKP-4E i 5ZL, pomijając sam ślizgacz?
Powtórzę jeszcze raz - ślizgacz jest elementem wymiennym, a nie przypisanym do danego typu odbieraka. A zatem ślizgacz nie stanowi różnicy pomiędzy tymi typami odbieraków.

na EU07 są głównie stosowane AKP-4E. 5ZL były do EP08 i EP09
Teoria sobie, a życie sobie. Wiele maszyn serii EU07 posiada jeden odbierak typu AKP-4E a drugi typu 5ZL, albo też oba typu 5ZL.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
No nie zupełnie pisałeś o pierwotnym przeznaczeniu. Napisałeś "na EU07 są głównie stosowane AKP-4E" jakby pisząc o teraźniejszości, co ja zanegowałem, bo tak nie jest. A ważniejsze jest jak jest faktycznie i co można zobaczyć na lokomotywach, a nie co być powinno czy jakie założenia były.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.370 463 29
Niestety, niestaranność przy redagowaniu wpisów powoduje niepotrzebne nieporozumienia. Piszemy nie zwracając uwagi na to, jak to może być odebrane przez innych, nie zawsze znających zagadnienie równie dobrze, jak my sami.
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
656 34 1
Tak w temacie pantografów - wczoraj widziałem EP07-1006 i ma dwa różne pantografy: jeden jest z jednym prętem poprzecznym a drugi z dwoma. Niestety nie miałem czym zrobić fotki.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
By to wyjaśnić, wspomogę się przygotowaną przeze mnie grafiką. Posłużyłem się jakimiś zdjęciami z sieci. Przepraszam, za ich wykorzystanie bez pytania.
Zobacz załącznik 796622
1 - inny rodzaj zamocowania ślizgacza do ramion górnych odbieraka - w AKP-4E w wyglądzie jak pomniejszony odbierak, w 5ZL pionowy dosyć długi i wąski teleskop,
2 - inna ilość poprzeczek ramion górnych - w AKP-4E dwie, w 5ZL jedna,
3 - inne umiejscowienie sprężyn w podstawie odbieraka - w AKP-4E od wewnątrz ramion dolnych, w 5ZL od zewnątrz ramion dolnych,
4 - inny rodzaj uch do podnoszenia odbieraka - w AKP-4E okrągłe, w 5ZL w kształcie odwróconej litery "U".

Prześledzenie dokładnego wyglądu wskazanych powyżej detali pozostawiam zainteresowanym do własnej wnikliwej analizy zdjęć odbieraków dostępnych w sieci.

Na powyższej grafice odbierak AKP-4E ma zamocowany ślizgacz bliźniaczy, a odbierak 5ZL ślizgacz podwójny.


Powtórzę jeszcze raz - ślizgacz jest elementem wymiennym, a nie przypisanym do danego typu odbieraka. A zatem ślizgacz nie stanowi różnicy pomiędzy tymi typami odbieraków.


Teoria sobie, a życie sobie. Wiele maszyn serii EU07 posiada jeden odbierak typu AKP-4E a drugi typu 5ZL, albo też oba typu 5ZL.
Może kogoś zainteresuje też jako uzupełnienie z reala materiał byłego maszynisty p. Ryszarda Maja z youtube gdzie trochę mówi o pantografie...

 

SP45-166

Aktywny użytkownik
Reakcje
915 38 3
Witam kolegów. Potrzebuję podmalować pewne szczegóły w mojej siódemce ze Schelsiena. Chodzi o EU07-400, pytanie jakie odcienie zastosowano. Poratujecie kolorami RAL albo najlepiej kodami farb w szczególności ciemna i jasna zieleń pudła?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99

Piter75

Aktywny użytkownik
Reakcje
693 38 0
Natomiast ciekawi mnie cena...:niepewny:
Cytat z komentarza:

"Z terminami to taka sprawa - chętnie bym podał ale jak potem coś nie wypali, i będzie obsuwa, to znowu będziemy dostawać skargi. Już się nawet wachałem opublikować w ogule plany tej serii, i dopiero dać znać jak będzie w sklepach - ale wtedy chyba bym wykluczył ludzi, którzy nie są w stanie spontanicznie wydać 975 zł ma model, i to nie było by ładnie w obec ich".
 

Podobne wątki