• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Schlesienmodelle - modele lokomotyw serii ET41

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#41
Niestety, nie znam tej książki. A widać wyraźnie, że malowanie na zdjęciu, jakie wrzuciłem i na rysunku nie jest identyczne.
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#42
Zdjęcie wklejone przez Andrzeja, przekłamuje kolory, czoło tak wygląda. Strzałka na boku, u Karola ma
za ostry kąt, dolny pas jest ciemniejszy. Malowanie kremowo-czerwone.
Ciekawe jest to, że lokomotywa ma ryfle, w podpisie jest, że to pierwsza lokomotywa z ryflami,
a następny numer jaki znalazłem z ryflem to ET41-112.
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.253 18 1
#43
Tu nikt nie dyskutuje o kolorach i ich przekłamaniu, tylko o schemacie malowania ... A schemat na rysunkach jest zupełnie inny niż na zdjęciu które wkleił Andrzej ....
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#44
Na zdjęciu w ogóle nie widać żadnej strzałki z boku, tylko czerwony kolor z przodu zachodzi na boki i granica z białym bokiem jest ukośna pod innym kątem, niż na rysunku.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#45
Czy w przypadku ET41 są jakieś "rodzynki" takie jak w przypadku EU07-544 i 537, czyli cały gładki z dużym zgarniaczem? Spotkał się ktoś z takim tworem?
 

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#46
Mnie się podoba ET41-117. Jeden człon ryflowany, a drugi gładki. Lokomotywa powstała z połączenia dwóch sprawnych członów innych lokomotyw. :)
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#47
Niestety człon A jest bez ryfli, a B ryflowany.
A zatem odpada.

To który schemat jest prawidłowy? Bo na zdjęciu które wkleił Andrzej schemat malowania jest inny niż na rysunku ...
Rysunek wstawiony przez kolegę karol_mar ma liczne błędy. To znaczy ogólny układ barw mniej więcej się zgadza, ale proporcje i umiejscowienie granic barw powinny być w innych miejscach. Dotyczy to przednich części ścian bocznych. Po za tym, u dołu pudła powinien być pas w ciemniejszym kolorze, a nie takim samym jak reszta.
Zdjęcie od czoła, wstawione przez Pana Andrzeja Harassek, nieco przekłamuje wygląd ścian bocznych, bo przy takim ujęciu skrót perspektywiczny jest tak ogromny, że może się wydawać że granice barw są w innym miejscu niż są faktycznie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#48
Skrót skrótem, ale jednak widać, że poza zachodzącymi czerwonymi przodami, dolna część pudła z boku jest cała biała (kremowa?), poza oczywiście ciemnym pasem na dole. Nie dostrzegam tam żadnych innych elementów czerwonych, takich, jak na wspomnianym rysunku, gdzie widać czerwone ukośne pasy za drzwiami, schodzące do samego dołu.

Czy ma ktoś inne zdjęcie tej lokomotywy w tym malowaniu? Nawet czarno-białe mogłoby pomóc. Czy w książce, wspomnianej przez kolegę nohaba, jest taka fotka? Może dałoby się ją tu wrzucić, albo chociaż w miarę dokładnie opisać?
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#49
Znalazłem jeszcze coś takiego, ciekawe na bazie czego powstała ta tekstura, część wygląda jak wycięta z realnego zdjęcia

 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#50
No właśnie mam taką fotkę, ale w wersji analogowej i to co napisałem to właśnie na podstawie tej fotki. Czerwień z czół przechodzi trójkątem na bok, później jest krem, a następnie grot strzały, ale w innych proporcjach wszystko jest niż na rysunku.

Znalazłem jeszcze coś takiego, ciekawe na bazie czego powstała ta tekstura, część wygląda jak wycięta z realnego zdjęcia
Jest to fotomontaż i zawiera wiele błędów, tak samo jak rysunek.
 
OP
OP
Zabkret

Zabkret

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#55
@Meggido EU07-544 to ex ET41-088A i EU07-539 to ex ET41-036B. Dlatego są gładkie z czołownicą 203E/303E.

Hybrydy / Twory też są w gronie ET41. Aktualnie ET41-006, ET41-117, ET41-139, ET41-200.

Malowanie ET41:

Ten schemat od Karola niestety nie jest całkiem prawidłowy. Ja to tak na szybko trochę przemalowałem, jak ta lokomotywa powinna wyglądać moim zdaniem.

ET41-100 HCP.BC.png

Edit: O cholera :eek: Tyle nowych wpisów kiedy malowałem :D
 

Gethvar

Znany użytkownik
Reakcje
229 4 0
#58
Możliwe że po trochu oba malowania inspirowane były malowaniem fabrycznym SP47, jeśli nie było przypadkiem malowaniem fabrycznym czy katalogowym ET41...
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#59
@Meggido EU07-544 to ex ET41-088A i EU07-539 to ex ET41-036B. Dlatego są gładkie z czołownicą 203E/303E.

Hybrydy / Twory też są w gronie ET41. Aktualnie ET41-006, ET41-117, ET41-139, ET41-200.
Ja wiem, że to są EX ET41. A tak dla ścisłości, to EU07-537 ;). Szukam też jakiegoś dziwoląga co by miał gładkie ściany i duży zgarniacz pośród ET41. ;)
 
OP
OP
Zabkret

Zabkret

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#60
Tak masz racie, mózg już automatycznie wydaje 539, bo o tej lokomotywie tyle szukałem i przygotowywałem… :confused:

@mikl jak mój wpis to taka staroć to daj nam proszę dokładną wizualizacje malowania fabrycznego ET41-100. Wybacz proszę, że jestem taki „zacofany”.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki