• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
One idą równolegle na jednym poziomie.
To jakaś nowość, której najwyraźniej nie zauważyłem. Z rysunków autora makiety (czy raczej planów), kolegi @adzik79, jak też z wcześniejszych rysunków kolegi @melonowy, wynika coś innego. Zewnętrzny tor miał iść tunelem, razem z torem wychodzącym spod wiaduktu. Ale na ostatnim rysunku faktycznie jest inaczej, tyle, że to już zupełna fikcja.
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
Widzę że dyskusja rozgorzała :) dziękuję za wpisy i porady :)

Rozłożyłem tory według pierwotnego planu (w załączniku), zdjęcie też umieszczam, nie robiłem jeszcze podjazdów, gdyż testowałem odległość u góry gdzie znajdują się trzy tory, wiadukt też tylko prowizoryczny (będzie dłuższy).
Nie chce się upierać przy tym planie, ale wyszła mi odległość 8,5 cm pomiędzy torem który będzie u góry, a torem który będzie się znajdował na "poziomie 0" (w załączniku). Uważam, że tam powinienem się wyrobić ze skarpą lub estakadą za wiaduktem i z płynną jazdą składami koło skarpy i pod wiaduktem. Proszę o sprostowanie jeśli źle rozumuję tam tą odległość. Geometrię torów zachowałem, na planie tory się nie schodziły na wewnętrznej pętli za wiaduktem, ale flex zrobił robotę :)

Wszystko przejezdne oczywiście jeszcze bez wzniesień :p

Drodzy Koledzy co o tym sądzicie?
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Wygląda nieźle, powinno wystarczyć miejsca, ale oczywiście po prawej stronie wiaduktu nie ma mowy o skarpie nasypu między torami, musi być pionowy mur oporowy. Boję się, że po lewej stronie też mur może być potrzebny.
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
Ten pomysł z przedłużeniem tunelu wydaje mi się lepszy i bardziej naturalny - daje więcej możliwości zabawy terenem.
Nie widzę tam miejsca na dworzec i stację osobową.....Ewentualnie przystaneczek.....
To schemat na makietę w epoce 1,2,3.....

Jaki kolega-autor ma zamysł na "dekorację" ? :)
Kolego Kris jak na razie nie mam jeszcze dokładnie określonego pomysłu na "dekorację" makiety, ale wstępnie myślałem by na dole zrobić małą stację osobowo-towarową, a wyżej na lewej części jak jest bocznica to albo kamieniołom, albo tartak, albo kopalnię węgla, a po prawej części makiety małe miasteczko. Zobaczymy pewnie niebawem, gdyż widzę że z pomocą Kolegów z forum, chyba doszedłem do konsensusu z układem torów i będę mógł się pomału zastanawiać nad płytą makiety. :)
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
Wygląda nieźle, powinno wystarczyć miejsca, ale oczywiście po prawej stronie wiaduktu nie ma mowy o skarpie nasypu między torami, musi być pionowy mur oporowy. Boję się, że po lewej stronie też mur może być potrzebny.
Kolego Andrzej Harassek też myślałem właśnie o murze oporowym z obydwu stron wiaduktu, tylko chciałem się upewnić w tym, że taka odległość powinna wystarczyć :)

Więc teraz muszę zacząć testy z podjazdami.
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Nie chce się upierać przy tym planie, ale wyszła mi odległość 8,5 cm pomiędzy torem który będzie u góry, a torem który będzie się znajdował na "poziomie 0" (w załączniku).
Według mnie po prostu krzywo poukładałeś tory. Widać to na tej fotce:
adzik3.jpg
Ta odległość to 34 mm (między krawędziami podkładów):
adzik2.JPG
SCARM nie jest idealny ale aż tak się nie myli ;)
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
Witam, nie wiem czy ten temat już był, ale podjazd na wiadukt, zwłaszcza ten po lewej stronie (zaznaczony na żółto), jest karkołomny wg mnie. Sprawdzałeś ile % Ci wyjdzie na pochyleniu?
Adzi79.png
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
@Rozjazd widać, że nie czytałeś uważnie.
Poziom "0", czyli dół będzie na 20mm. Przejazd pod wiaduktem będzie schodził w dół na 0mm.
Czyli podjazd będzie niejako na 45mm a nie na 65mm (bo elektrowozów nie będzie).
Jeśli dobrze pamiętam to wychodziło tam jakieś 3,7%, czyli przyzwoicie. Po prawej podjazd na wiadukt wspina się już od przejazdu pod wiaduktem, czyli prawie pełen okrąg. To zupełnie dobrze.
Tam, gdzie czerwone zaznaczenie to płasko jest, choć ja bym dla urozmaicenia trochę podniósł zewnętrzny okrąg.
Wesołych Świąt :)
 
Ostatnio edytowane:

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
@Rozjazd widać, że nie czytałeś uważnie.
A skąd taki osąd, że czytałem nieuważnie? Rozczaruję Cię, bo nie czytałem w ogóle i uprzedziłem potencjalncyh odpowiadających w pierwszej linijce mojego postu: "nie wiem czy temat już był". Nie ma więc potrzeby robić mi tej uwagi.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Witam kolegów z forum po dłuższej przerwie.

W związku z pracą zawodową nie miałem czasu zajmować się moją makietą. Jak na razie nie ma większych postępów i robię przymiarkę do "pudła" makiety. Zastanawiam się z czego tą konstrukcję najlepiej wykonać i czy ją dzielić na części by był lepszy dostęp do wszystkiego i na czym postawić. Na razie nad tym pracuję w wolnych chwilach, których mam mało.

Mam pytanie do kolegów z forum. Może wiecie gdzie kupić dobrą elektrosadzarkę do trawy w dobrej cenie, gdzieś kiedyś wyczytałem, że ktoś na forum nimi się zajmuje, ale nie mogę znaleźć teraz tego postu.

Więc jak na razie na topie jest konstrukcja podstawy makiety i elektrosadzarka.
 

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
957 2 0
Witam kolegów z forum po dłuższej przerwie.

W związku z pracą zawodową nie miałem czasu zajmować się moją makietą. Jak na razie nie ma większych postępów i robię przymiarkę do "pudła" makiety. Zastanawiam się z czego tą konstrukcję najlepiej wykonać i czy ją dzielić na części by był lepszy dostęp do wszystkiego i na czym postawić. Na razie nad tym pracuję w wolnych chwilach, których mam mało.

Mam pytanie do kolegów z forum. Może wiecie gdzie kupić dobrą elektrosadzarkę do trawy w dobrej cenie, gdzieś kiedyś wyczytałem, że ktoś na forum nimi się zajmuje, ale nie mogę znaleźć teraz tego postu.

Więc jak na razie na topie jest konstrukcja podstawy makiety i elektrosadzarka.
http://forum.modelarstwo.info/members/grzes.5021/
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Robię przymiarkę do "pudła" makiety. Zastanawiam się z czego tą konstrukcję najlepiej wykonać i czy ją dzielić na części by był lepszy dostęp do wszystkiego i na czym postawić. Na razie nad tym pracuję w wolnych chwilach, których mam mało.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 9
Planuję 15
Planuję 30
Planuję 70
Planuję 52

Podobne wątki