• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#41
Witam wszystkich kolegów z forum. Po krótkiej przerwie spowodowanej majowym weekendem, wracam do pracy i w wolnych chwilach postaram się nadrobić zaległości związane z moim planem makiety. Wstępnie dziękuję serdecznie za pomocne odpowiedzi i ciekawe wpisy z którymi się zapoznałem i na pewno wyciągnę wnioski.

Tutaj chciałbym umieścić plan pokoju i miejsce zarezerwowane na makietę. Nadmienię że pokój jest na poddaszu i posiada skosy, niektóre stałe elementy takie jak drzwi i środkowa ściana będą w przyszłości zakładane więc jest możliwość przesunięcia nieznacznie ściany. Kaloryfer i miejsce zarezerwowane na kącik TV też umieściłem, gdyż jest ono "nieruszalne" :)

Ogranicza mnie nie tak może długość makiety max 2500 cm, ale jej szerokość max płyta to 1200 cm (drzwi wejściowe są trochę w nietypowym układzie i miejscu). Zastanawiałem się nad drugą stroną pokoju ale nie wiem czy nie będę wchodził na makietę. Po której stronie będzie będę móg ją przymierzyć dopiero w lipcu-sierpniu. Ale i tak drzwi do pokoju z TV też przeszkadzają w wymiarach makiety.
To że chce ją podzielić mam na myśli późniejszą łatwość w transporcie gdyby zaszła taka potrzeba i właśnie dotarcie do "trudnych" miejsc makiety, ale z dostaniem się do różnych miejsc daliście mi do myślenia. Plusem jest to że będę miał możliwość dotarcia do makiety z trzech stron oraz jej odsunięcie od ściany.

Otwarty jestem na zmiany i propozycje od Was. Projekt jest projektem wstępnym, no może trzecim, bo dwa poprzednie odrzuciłem. Ale cały czas rozwijalnym, gdyż miejsce na postawienie płyt pod makietę będzie dopiero koło lipca-sierpnia.

Dołączone jpg :)

Całkowite wymiary pomieszczenia to 760cm x 306cm, ściana ma być w okolicach 380cm od balkonu.


plan pokoju i makiety.jpg




makieta po drugiej stronie.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#42
Po małych przemyśleniach i radach kolegów z forum (za rady dziękuję) przeanalizowałem i poprawiłem plan makiety. Usunąłem wszystkie odcinki torów R1 co zwiększyło ogólny rozmiar makiety, ale mieści się ona jeszcze w założeniach rozkładu pokoju, nieznacznie zmieniłem układ torów i myślę że teraz po tym torowisku przejedzie bez problemu większy parowóz.

Umieszczam jeszcze poglądowy poprawiony schemat pokoju wraz z nowym zdjęciem schematu makiety.

Otwieram się teraz na rady i ewentualne poprawki.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#43
Nawet nie rozważaj analogu. Strata czasu a pożytku żadnego.
No właśnie. Kup na jakiejś aukcji, lub od kolegów z forum Multimausa i będziesz miał 10 razy więcej możliwości i radochy z zabawy niż w analogu. Analog to ze 20 lat temu zaczął przechodzić do historii. Teraz mamy XXI wiek i cofać się do "średniowiecza" nie ma sensu.
Czy te odcinki izolowane świadczą o pominięciu powyższego?
Analog jest po prostu przeżytkiem.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#45
Tu nie ma co rozważać. Wszystko zostaje po staremu, tylko nie izolujesz odcinków.
(pomijam konieczność izolowania do konkretnych potrzeb cyfrowych)
Ucyfrowienie polega po prostu na zakupieniu sterowania cyfrowego i odpowiednich dekoderów do lokomotyw.
EDIT> Tak na marginesie, tory w SCARMie możesz sobie kolorować...
scarm kolory torów.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#46
Tu nie ma co rozważać. Wszystko zostaje po staremu, tylko nie izolujesz odcinków.
(pomijam konieczność izolowania do konkretnych potrzeb cyfrowych)
Ucyfrowienie polega po prostu na zakupieniu sterowania cyfrowego i odpowiednich dekoderów do lokomotyw.
EDIT> Tak na marginesie, tory w SCARMie możesz sobie kolorować...
Zobacz załącznik 733053
A co z lokomotywami które posiadam i mają ze 30 lat? Mam takie dwa eksponaty i chciałbym też nimi od czasu do czasu pojeździć. Czy da się to jakoś pogodzić z cyfryzacją?
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#48
Oczywiście.
choćby TU
Jakie masz lokomotywy?

PAROWÓZ BR86 1800-1 - PIKO
ELEKTROWÓZ E244 - PIKO

Nie są to jakieś super rarytasy ale mają wartość sentymentalno-historyczną :) Sprawne, zadbane, prawie bez śladów użytkowania. Lokomotywy kupione w latach 80 w tzw sklepie harcerskim, który trudnił się sprowadzaniem takiego sprzętu z Niemiec.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#49
No to poczytaj powyżej podany link.
Ucyfrowienie podstawowe jest bardzo proste. Jeśli kiedykolwiek miałeś lutownicę w ręce i nie masz dwóch lewych rąk to dasz sobie radę.
Polega to wszystko na wywaleniu wszystkiego pomiędzy odbierakami prądu a silnikiem. Dwa kabelki z odbieraków lutujesz do dekodera i dwa kabelki z dekodera lutujesz do silnika i...jedziesz. Światła jeśli są w loku to też tylko odpowiednie przylutowanie kabelków od dekodera do żaróweczek.
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#50
No to poczytaj powyżej podany link.
Ucyfrowienie podstawowe jest bardzo proste. Jeśli kiedykolwiek miałeś lutownicę w ręce i nie masz dwóch lewych rąk to dasz sobie radę.
Polega to wszystko na wywaleniu wszystkiego pomiędzy odbierakami prądu a silnikiem. Dwa kabelki z odbieraków lutujesz do dekodera i dwa kabelki z dekodera lutujesz do silnika i...jedziesz. Światła jeśli są w loku to też tylko odpowiednie przylutowanie kabelków od dekodera do żaróweczek.
Muszę zgłębić temat, by sobie te lokomotywy przerobić na cyfrowe w przyszłości :)
Ale najpierw muszę dojść do konsensusu z torowiskiem, bo przełom lipca-sierpnia się zbliża i w końcu muszę zacząć projekt realizować.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#51
Zapisz sobie ten link, bo są tam dokładnie opisane 244 i 86 obok siebie po kolei na stronach 5,6 i dalej.
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#54
Odpuściłem na chwilę schemat makiety i zająłem się projektem blatu na nogach na którym położę makietę, muszę wymyślić coś takiego by pasowało do wystroju pokoju i komponowało się z meblami oraz nie odstraszało :)
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#55
zająłem się projektem blatu na nogach na którym położę makietę
Pamiętaj aby uwzględnić w nogach regulację wysokości. Przy kilku częściach składanych ze sobą precyzyjna regulacja wysokości jest priorytetem.
Każde 0.1mm ma duże znaczenie!!!
No i połączenia kablowe...
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
#56
Witam kolegów z forum,
odkąd się pracuje na pełny zegar mało jest czasu na zabawę. W wolnej chwili w Boże Ciało posiałem próbnie trawę i postarzyłem za pomocą suchych pasteli elementy przejazdu. Nadmienię że trawę siałem bez elektrosadzarki, a postarzanie robiłem pierwszy raz. Sami oceńcie.
 

Załączniki

  • 153 KB Wyświetleń: 132
  • 186,7 KB Wyświetleń: 134
  • 188,5 KB Wyświetleń: 125
  • 144,5 KB Wyświetleń: 114
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
#57
Mam techniczne pytanie. Jaki zestaw DCC polecicie na początek by jeździły minimum 2 pociągi po makiecie? Pytanie w związku z rozważaniem zasilania DCC na mojej makiecie.
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#59
Każdy system DCC daje możliwość niezależnej jazdy wielu pociągów. Ja mam multiMaus Roco, jeszcze ze starym wzmacniaczem, bez z21 czy Z21 i jestem z tego zadowolony.
Czyli mogę się nie obawiać i kupić na początek zestaw PIKO DCC, a potem będę na tym mógł jeździć lokomotywami różnych marek?

Na przykład taki zestaw: Piko 59024 - Cyfrowy zestaw SmartControl® light Husarz PKP Intercity + 2 wagony, tory A-Gleis na podsypce
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 9
Planuję 15
Planuję 30
Planuję 70
Planuję 52

Podobne wątki