• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#21
Warto pomyśleć o tym jak to będzie używane i jakie połączenie elektryczne będą potrzebne. Tak pomalowałem segmenty które ja bym izolował.
Zobacz załącznik 704939
Także są dwie główne pętle, zewnętrzna zielona i wewnętrzna niebieska, każda ma swój własny zasilacz. Bocznice 1,2,3 sa proste, izolowane od pętli i na przełącznikach pozwalających wyłączenie mocy. Połączenie 4 jest ciekawe bo jest torem między pętlami, także właściwie nie należy ani do zielonej ani do niebieskiej. Ja bym tam postawił przełącznik 3 pozycyjny pozwalający na podłączenie do obu pętli albo wyłączenie mocy.
A teraz dochodzimy do torów 5 i 6, są oba możliwością zamknięcia pętli niebieskiej, także tam bym postawił przełącznik multi-biegunowy pozwalający na przejazd górą albo dołem, który by kontrolował nie tylko połączenie tych segmentów ale także przejazdy.

Jeżeli na dole ma być stacja to warto pomyśleć o peronach. Czy tylko będzie peron przy torze 5 a pętla zielona przeznaczona ma być do ruchu towarowego? Dodatkowy peron mógł być dodany lub na zewnątrz pętli zielonej, wtedy tor 6 powstaje torem przejazdowym, albo można dodać miejsce pomiędzy torem 6 i zewnętrznym na peron i wtedy wszystkie tory są obsługiwane.
Za rozpisanie pętli i ich izolację bardzo dziękuję, na pewno zastosuję się do wskazówek, pomysł przedni i już widzę to rozwiązanie nie tylko na papierze ale już na płycie makiety. Rozwiązanie z torem przejazdowym też super gdyż taki na pewno się przyda, a w moim projekcie tego wszystkiego brakowało. Wskazówki są dla mnie bardzo pomocne, już widzę to wszystko gdy zacznę składać torowisko, gdy tyko poddasze na wiosną skończę remontować.
Zastanowię się jeszcze nad bocznicą o nr 3 czy by jej jakoś nie zmodyfikować.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#22
Zastosowałem porady kolegów z forum (za które jeszcze raz dziękuję) na projekcie u siebie w programie, dodałem wzniesienia, mosty i tunele, tak jak ja to widzę. Myślę że wzniesienia dodawałem rozsądnie i tabor będzie mógł wyjechać ;-p
Złączam wizualizację w plikach.
 

Załączniki

Slawomir

Użytkownik
Reakcje
37 24 8
#23
Nawet nie rozważaj analogu. Strata czasu a pożytku żadnego. Chyba , że jako ćwiczenie intelektualne.
Podział na sekcje jest potrzebny przy automtyzowaniu przejazdów. Na razie jeszcze nie wiesz co to więc nie przejmuj się tym.
Zdecydowanie namawiam na dwa poziomy. Na takiej małej makiecie będziesz jeździł krótkimi składami jakieś 3 wagony więc podjazdy mogą być strome. Widowiskowa jest ósemka albo stacja z przodu na 0 a stacja z tyłu na +1.
Pamiętaj , że dla dzieci najważniejsza jest możliwość wykonania pięknej katastrofy , więc dwa składy w przeciwnych kierunkach po tym samym torze. Resztą znudzą się po kwadransie. Dla starszych polecam motyw z Rodziny Adamsów.
Chcesz ćwiczyć to zrób moduł dwu torowy z trapezem i nastawnią oraz sygnalizacją. Dużo mniej kasy. Dużo mniej miejsca. Dużo większe możliwości wykorzystania. I do tego podłoging z dwóch kółek na gumie.
A tak to kolejny zgon "a tak się dobrze zapowiadał"
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#24
Nawet nie rozważaj analogu.
No właśnie. Kup na jakiejś aukcji, lub od kolegów z forum Multimausa i będziesz miał 10 razy więcej możliwości i radochy z zabawy niż w analogu. Analog to ze 20 lat temu zaczął przechodzić do historii. Teraz mamy XXI wiek i cofać się do "średniowiecza" nie ma sensu.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#25
Tak pod sobą robić to brzydko...;), ale od razu wywal wszystkie łuki R1. Żaden większy parowóz Ci nie przejedzie. Przeprojektuj tą wewnętrzną pętlę, wygładź ten zawijas na środku, albo zmień ciut koncepcję. Pobierz do SCARM na ich stronie darmowy dodatek Train Syimulator czy jakoś tak. Możesz tam pojeździć pociągiem po swoim planie. Zobaczysz wtedy jak to będzie wyglądać. Łatwiej Ci będzie rozplanować długość torów, żeby skład się zmieścił, czy rozmieszczenie rozjazdów.
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
#26
Tak pod sobą robić to brzydko...;), ale od razu wywal wszystkie łuki R1. Żaden większy parowóz Ci nie przejedzie. Przeprojektuj tą wewnętrzną pętlę, wygładź ten zawijas na środku, albo zmień ciut koncepcję. Pobierz do SCARM na ich stronie darmowy dodatek Train Syimulator czy jakoś tak. Możesz tam pojeździć pociągiem po swoim planie. Zobaczysz wtedy jak to będzie wyglądać. Łatwiej Ci będzie rozplanować długość torów, żeby skład się zmieścił, czy rozmieszczenie rozjazdów.
Dzięki za uwagi w sprawie łuków R1, siedzę nad projektem i zastanawiam się jak wybrnąć i zmieścić to w tych wymiarach makiety, co by przeprojektować by to miało jakiś sens i wygląd. Nie chcę odprawić fuszerki tylko zaprojektować w miarę fajną swoją pierwszą makietę (nie wliczając pseudo makiet z dzieciństwa które składałem z dziadkiem) :)
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#31
Docelowo ma składać się z czterech modułów, by rozsunąć i dotrzeć do tylnych miejsc makiety
Dobra, ale żeby dobrze położyć tory, żeby dobrze się zeszło, to musi być złożona w całości. Piszesz, że jest dopasowana do pomieszczenia. Jak obejdziesz ją aby wykonywać jakąkolwiek pracę z boku, lub z tyłu. Późniejsze prace siania trawy i zabudowy też lepiej się robi mając ogląd na całość.
Chyba, że do prac obrócisz ją jakoś a później ustawisz na swoje miejsce. Może wówczas w jednym kawałku się uda zrobić...
Ja tak nawiasem mówiąc jeśli już to nie robiłbym z 4, tylko z 2 części.
A brałeś pod uwagę takie rozwiązanie jak poniżej napaćkałem?
Przyklad Plan.jpg
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#32
Dobra, ale żeby dobrze położyć tory, żeby dobrze się zeszło, to musi być złożona w całości. Piszesz, że jest dopasowana do pomieszczenia. Jak obejdziesz ją aby wykonywać jakąkolwiek pracę z boku, lub z tyłu. Późniejsze prace siania trawy i zabudowy też lepiej się robi mając ogląd na całość.
Chyba, że do prac obrócisz ją jakoś a później ustawisz na swoje miejsce. Może wówczas w jednym kawałku się uda zrobić...
Ja tak nawiasem mówiąc jeśli już to nie robiłbym z 4, tylko z 2 części.
A brałeś pod uwagę takie rozwiązanie jak poniżej napaćkałem?
Zobacz załącznik 728996
Ten schemat choc rozwiazuje temat dojscia, aby przeprowadzic np. konserwacje czy interwencje przy wykolejonym taborze, to jednak wykracza daleko poza wymiary, ktore adzik79 podal, nie mowiac juz o innym ukladzie torowym. Ta "pustka operacyjna" to powinna byc rozmiarow min 60x60cm, zeby mozna sie w ogole obrocic, wiec nie ma mowy, aby sie zmiescic w wymiarze 1089mm. Ten schemat to takze duzo komplikacji przy tworzeniu samych modulow no i nurkowanie pod makieta za kazdym razem. Chyba, ze modul srodkowy projektowany jest jako obracany lub zdejmowany.

Aktualne wymiary makiety 2351x1089. W miarę dopasowane do pomieszczenia w którym ma się znaleźć
A mozna zaznaczyc jak wypadaja sciany w stosunku do bokow makiety? Wtedy bedziesz wiedzial czy siegniesz do najbardziej odleglych obszarow makiety czy nie.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#34
Ta "pustka operacyjna" to powinna byc rozmiarow min 60x60cm, zeby mozna sie w ogole obrocic, wiec nie ma mowy, aby sie zmiescic w wymiarze 1089mm.
Tak. Dokładnie min. 60x60 w środku aby się obrócić. W powyższej propozycji szerokość wewnątrz to 1,5m. Drugi wymiar trzeba by powiększyć do 60cm. Zakładam, że segmenty miałyby po 150cm długości (szerokość płyty w hurtowni) i ok. 50-70cm szerokości każdy. Dałoby to szerokość całkowitą makiety ok. 250-290cm no i głębokość całkowitą 150cm. Więcej niż kolega @adzik79 zaplanował, ale może zmiana koncepcji pozwoli mu zmieścić się w pomieszczeniu, albo nasunie inną własną wizję... Takie rozwiązanie pozwoli też zaoszczędzić pracy i środków na zagospodarowanie terenu, w środku "pierwszej makiety". Ja sam właśnie taki plan realizuję, tylko dodatkowo z poziomem +1. Ze względu na to, że całość złożona jest z 4 modułów istnieją też późniejsze ewentualne możliwości rozbudowy układu. Warto się zastanowić...
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#35
Tak. Dokładnie min. 60x60 w środku aby się obrócić. W powyższej propozycji szerokość wewnątrz to 1,5m. Drugi wymiar trzeba by powiększyć do 60cm. Zakładam, że segmenty miałyby po 150cm długości (szerokość płyty w hurtowni) i ok. 50-70cm szerokości każdy. Dałoby to szerokość całkowitą makiety ok. 250-290cm no i głębokość całkowitą 150cm. Więcej niż kolega @adzik79 zaplanował, ale może zmiana koncepcji pozwoli mu zmieścić się w pomieszczeniu, albo nasunie inną własną wizję... Takie rozwiązanie pozwoli też zaoszczędzić pracy i środków na zagospodarowanie terenu, w środku "pierwszej makiety". Ja sam właśnie taki plan realizuję, tylko dodatkowo z poziomem +1. Ze względu na to, że całość złożona jest z 4 modułów istnieją też późniejsze ewentualne możliwości rozbudowy układu. Warto się zastanowić...
Pelna zgoda, taki uklad "dookola siebie" jest bardzo wydajny jesli chodzi o powierzchnie i ma sporo zalet. Do najwiekszych znich nalezy mozliwosc stosowania wiekszych lukow, aby lepiej "ściąć" naroznik (bo mamy tylko do pokonania 90 stopni a nie 180). Ponadto mozna wlasnie z duzym luzem realizowac lagodne pochylenia podluzne wchodzac na nastepny poziom, gdyz zyskujemy na dlugosci biezacej. Ja chcialem tez cos takiego zrobic, ale niestety nie mam miejsca w pokoj tyle.

Ale wrocmy do watku Kolegi "adzik79" i Jego planu, bo watpie zeby go zmienial. Poczekajmy na szkic gdzie ma sciany, to sie dalej zobaczy.

PS Jestem bardzo wyczulony na zapewnienie dostepu. Duzo ludzi o tym nie mysli w projektowaniu ukladu torowego. Ja od tego zaczynam...
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#36
Jestem bardzo wyczulony na zapewnienie dostepu. Duzo ludzi o tym nie mysli w projektowaniu ukladu torowego. Ja od tego zaczynam...
No i właśnie dlatego ja w moim planie w pierwszej kolejności oczyma wyobraźni widziałem niczym wiedźmin :eek: jak to ma wyglądać podczas prac nad projektem i podczas zabawy ciufciami. Bardzo długo rozważałem różne koncepcje, ale stwierdziłem, że taka jak wyżej dla mnie będzie idealna.
Chodziło mi w pierwszej kolejności o możliwość przeniesienia makiety w inne miejsce. Możliwość rozłączenia i przeniesienia było dla mnie priorytetem. Przechowanie wielkiego kawałka tortu jest bardzo problematyczne a moje rozwiązanie daje możliwość przeniesienia i przechowania modułów 150x50-70 cm. Można sterować makietą "z zewnątrz", ale też z wewnątrz - mając widok dookólny na całość. Kwestia wyboru i miejsca. Opcja wydłużenia szlaku jest też w prosta. Tylko kwestia miejsca... Oczywiście układ torowy na powyższym to tylko poglądowy jest.
Nie przepycham na siłę mojego pomysłu, ale przedstawiam tylko propozycję.
Kolega @adzik79 nie przedstawił jeszcze granicznych wymiarów projektu, ani wymiarów i rozmieszczenia ścian w pomieszczeniu, ani nawet projekt nie jest do końca sprecyzowany, dlatego troszkę w próżnię te nasze propozycje.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#37
Witam wszystkich kolegów z forum. Po krótkiej przerwie spowodowanej majowym weekendem, wracam do pracy i w wolnych chwilach postaram się nadrobić zaległości związane z moim planem makiety. Wstępnie dziękuję serdecznie za pomocne odpowiedzi i ciekawe wpisy z którymi się zapoznałem i na pewno wyciągnę wnioski.

Tutaj chciałbym umieścić plan pokoju i miejsce zarezerwowane na makietę. Nadmienię że pokój jest na poddaszu i posiada skosy, niektóre stałe elementy takie jak drzwi i środkowa ściana będą w przyszłości zakładane więc jest możliwość przesunięcia nieznacznie ściany. Kaloryfer i miejsce zarezerwowane na kącik TV też umieściłem, gdyż jest ono "nieruszalne" :)

Ogranicza mnie nie tak może długość makiety max 2500 cm, ale jej szerokość max płyta to 1200 cm (drzwi wejściowe są trochę w nietypowym układzie i miejscu). Zastanawiałem się nad drugą stroną pokoju ale nie wiem czy nie będę wchodził na makietę. Po której stronie będzie będę móg ją przymierzyć dopiero w lipcu-sierpniu. Ale i tak drzwi do pokoju z TV też przeszkadzają w wymiarach makiety.
To że chce ją podzielić mam na myśli późniejszą łatwość w transporcie gdyby zaszła taka potrzeba i właśnie dotarcie do "trudnych" miejsc makiety, ale z dostaniem się do różnych miejsc daliście mi do myślenia. Plusem jest to że będę miał możliwość dotarcia do makiety z trzech stron oraz jej odsunięcie od ściany.

Otwarty jestem na zmiany i propozycje od Was. Projekt jest projektem wstępnym, no może trzecim, bo dwa poprzednie odrzuciłem. Ale cały czas rozwijalnym, gdyż miejsce na postawienie płyt pod makietę będzie dopiero koło lipca-sierpnia.
 

Załączniki

OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#38
No i właśnie dlatego ja w moim planie w pierwszej kolejności oczyma wyobraźni widziałem niczym wiedźmin :eek: jak to ma wyglądać podczas prac nad projektem i podczas zabawy ciufciami. Bardzo długo rozważałem różne koncepcje, ale stwierdziłem, że taka jak wyżej dla mnie będzie idealna.
Chodziło mi w pierwszej kolejności o możliwość przeniesienia makiety w inne miejsce. Możliwość rozłączenia i przeniesienia było dla mnie priorytetem. Przechowanie wielkiego kawałka tortu jest bardzo problematyczne a moje rozwiązanie daje możliwość przeniesienia i przechowania modułów 150x50-70 cm. Można sterować makietą "z zewnątrz", ale też z wewnątrz - mając widok dookólny na całość. Kwestia wyboru i miejsca. Opcja wydłużenia szlaku jest też w prosta. Tylko kwestia miejsca... Oczywiście układ torowy na powyższym to tylko poglądowy jest.
Nie przepycham na siłę mojego pomysłu, ale przedstawiam tylko propozycję.
Kolega @adzik79 nie przedstawił jeszcze granicznych wymiarów projektu, ani wymiarów i rozmieszczenia ścian w pomieszczeniu, ani nawet projekt nie jest do końca sprecyzowany, dlatego troszkę w próżnię te nasze propozycje.
Bardzo ciekawa propozycja z dostępem w środku do makiety, muszę ją przeanalizować jaką minimalną makietę tego typu bym zmieścił w moim pomieszczeniu. Wysłałem w innym poście cały plan pokoju do analizy i przykładowe położenie makiety w moim pokoju.
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#39
Ten schemat choc rozwiazuje temat dojscia, aby przeprowadzic np. konserwacje czy interwencje przy wykolejonym taborze, to jednak wykracza daleko poza wymiary, ktore adzik79 podal, nie mowiac juz o innym ukladzie torowym. Ta "pustka operacyjna" to powinna byc rozmiarow min 60x60cm, zeby mozna sie w ogole obrocic, wiec nie ma mowy, aby sie zmiescic w wymiarze 1089mm. Ten schemat to takze duzo komplikacji przy tworzeniu samych modulow no i nurkowanie pod makieta za kazdym razem. Chyba, ze modul srodkowy projektowany jest jako obracany lub zdejmowany.


A mozna zaznaczyc jak wypadaja sciany w stosunku do bokow makiety? Wtedy bedziesz wiedzial czy siegniesz do najbardziej odleglych obszarow makiety czy nie.
Jak wyglądają ściany i cały układ pokoju opisałem w osobnym poście.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 9
Planuję 15
Planuję 30
Planuję 70
Planuję 52

Podobne wątki