• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Reakcje
15 0 0
#1
Witam wszystkich forumowiczów.

Planuję wykonanie własnej makiety H0. Posiadam kilka zestawów torów wraz z rozjazdami itp.. Trzy lokomotywy do każdej zestaw sterujący analogowy, wagony osobowe i towarowe, semafory, przejazdy, kilka domów, stację, dwa perony, tunel, przejazdy i dwa mosty (to wszystko mam po dziadku). Oczywiście planuję jeszcze coś dokupić jeśli będzie taka potrzeba, a napewno będzie ;-)

Na wstępie proszę o pomoc w skonstruowaniu ciekawego planu makiety kolejowej (dodam że muszę się zmieścić na obszarze 3m x 1,8m - to jest max jaka może być makieta).
W załączeniu przesyłam mój plan jaki sam wymyśliłem. Czekam na porady i ewentualne zmiany na schemacie makiety.

P.S. Na schemacie nie uwzględniałem jeszcze ewentualnych wzniesień dla torów oraz rozkładu budynków, peronów, stacji i zabudowy kolojowej.

Pozdrawiam adzik79.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#3
Czy te tory, które masz odpowiadają tym co masz na planie?
Bo z tego co widzę, są tam Piko, Roco i Tillig.
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
#5
Czy te tory, które masz odpowiadają tym co masz na planie?
Bo z tego co widzę, są tam Piko, Roco i Tillig.
Tory mam różnych firm (jak wspomniałem pozostałość po dziadku), a na planie to tak zrobiłem by móc skonstruować to co zamierzam zrobić, w każdej chwili plan do wymiany
[DOUBLEPOST=1502363694][/DOUBLEPOST] dzięki bardzo, pooglądam i może coś wybiorę
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
#7
Oczywiście bazując na tych torach, które masz. ;)
Nie można sobie dowolnie wstawiać co się chce. Tory różnych firm mają różne długości i geometrie.
Zgadza się, mając różne tory jak w moim przypadku to będę musiał je wymienić na jeden rodzaj lub zastosować flexy by wyprofilować torowisko, gdyby geometria mi by się nie zgrała (tak sądzę ze mi się w ten sposób uda) :).

To jest tylko schemat poglądowy, ja mam nadzieję że tu na forum otrzymam jakieś wskazówki jak ten schemat poprawić lub coś do niego dołożyć lub odjąć.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#8
Jak nowy kolega ma tory różnych producentów, to sklecenie z tego spójnego planu w programie komputerowym może być chyba trudne (nie wiem, czy te programy dopuszczają łączenie torów różnych systemów). Jak kolega adzik79 wyżej napisał, traktuję ten plan jedynie jako poglądowy, przedstawiający ogólny zamysł, a nie szczegółowy zestaw użytych elementów. Jeżeli to są tory po dziadku, to mogą być w nich też tory z blaszanymi szynami, starego Piko, tzw. u-rurki - te proponowałbym od razu wydzielić i nie brać ich pod uwagę w planowaniu. Na tym rysunku są dwa błędy: w prawym dolnym rogu na łuku tory są za blisko siebie. Nie można zrobić takiego zbliżenia, jak na prostej powyżej, trzeba utrzymać odstęp, jak po wyjściu z rozjazdów. Drugi błąd to 4 odwrotne łuki po lewej stronie na dole. Rozjazd lewy, prowadzący na żeberko, trzeba zastąpić prawym i będzie dobrze.

Ale ogólnie ten projekt mi się nie podoba, bo nawet nie próbuje naśladować rzeczywistości - a przecież o to chodzi w modelarstwie. Należałoby się zastanowić, jak mają jeździć pociągi: skąd dokąd, gdzie mają być jakieś punkty ładunkowe, stacje osobowe itd. To, co jest, może jedynie służyć do jazdy w kółko, raz większym, raz mniejszym obwodem, ale bez konkretnego celu. Faktycznie, warto postudiować plany, np. te, do których link podał kolega Jurek ST44, a także przejrzeć wątek kolegi Krisa: http://forum.modelarstwo.info/threads/makiety-dla-średnio-leniwych-początkujących.14063/
 
Reakcje
49 0 0
#9
W załączeniu przesyłam mój plan jaki sam wymyśliłem. Czekam na porady i ewentualne zmiany na schemacie makiety.

Mi się ten układ podoba,będę kibicował.
 
Reakcje
4 0 0
#10
Tory róznych producentów nie maja nic wspólnego z programem komputerowym , jak jest to wszystko prad staly, albo prad zmienny.Najwazniejsze zeby byly jednakowe wysokosci glówki szyn.
 
J

Jurek ST44

Gość
#11
Tory róznych producentów nie maja nic wspólnego z programem komputerowym , jak jest to wszystko prad staly, albo prad zmienny.Najwazniejsze zeby byly jednakowe wysokosci glówki szyn.
Jednak troche chyba mają, bo pod program podkładasz konkretny rodzaj torów, konkretnego producenta. Na tej bazie programuje caly układ torowiska. Program nie rozróżnia czy to na prąd staly czy zmienny.
 

grzegorz kita

Moderator Grupy Fremo Polska
Zespół forum
FREMO Polska
KSK 1:1
KSK Wrocław
Reakcje
496 7 0
#13
Tory mam różnych firm (jak wspomniałem pozostałość po dziadku)
na tym pewnie U torach to stare piko może pojedzie a nie DCC
wywal to -weż dobry profil i materiał z jednej firmy jak już inni pisali - to nie opony , potem tego nie zmienisz - sa sklepy internetowe i można wszystko zdalnie załatwić.
Ale najpierw poszukaj miejscowych modelarzy-inaczej popełnisz masę błędów - i makieta pójdzie na opał.
Zatem skoro to powitanie - to skąd jesteś?
jest też dział dla początkujących -
a poniżej już było w innym wątku

zacznij od tego czy to jest to czego oczekujesz - i zapytaj sam siebie skąd pomysł takiej zabawy?
czy widziałes jakąs wystawę z makietami, WunderLand z Hamburga na Youtuba lub inne i teraz masz ten "ogień na zapałce"
Zapewniam, że to fajne hobby ale w perspektywie pracy nad nim liczone w miesiącach lub latach.
Pomyśl ile planujesz wydać nie dziś ale w skali każdego miesiąca -
i nie zniechęcaj się tym co piszę- ale dział "planuję" jest najliczniejszy jesli chodzi o wątki a potem zobacz dział "relacje"
Naprawdę WIELU kończy na "planuję" z prozaicznej przyczyny - brak czasu, miejsca, kasy - w tej kolejności
Zacznij - [...] + zapytaj czy w Twojej okolicy nie ma klubu modelarskiego lub innych zapaleńców o jakims stażu
Inaczej rozmowa przez forum nie zastąpi fizycznego kontaktu z modelarzami i hobby a makieta to nie tylko sklejanie domków i układanie torów. Każdy z Nas będzie Ci radził jak najlepiej umie ale decyzja będzie Twoja
zacznij też od tego miejsca http://forum.modelarstwo.info/threads/dla-początkujących-kilka-luźnych-naszych-przemyśleń.9118/
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
#14
Po krótkiej przerwie witam ponownie.
Dziękuję za rady i pomocne wpisy kilka z nich już wziąłem pod uwagę i w przyszłości z nich skorzystam. Kontynuując pracę nad projektem pozmieniałem kilka układów torów.
I w takim razie proszę o opinię co do układu, jestem również otwarty na zmiany w tym schemacie.

Do podejrzenia schemat i widok w 3D.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
#15
Witam ponownie po dłuższej nieobecności z powodu braku czasu i miejsca na projekt makiety. Teraz miejsce się znalazło i czas też jakiś wygospodaruje od wiosny.
Więc od ostatniego wpisu idąc za radami z forum i stron internetowych, było kilka projektów które upadły. Teraz zaplanowałem coś nowego myślę że finalnego. Nie chcę wzorować się na rzeczywistości, chciałbym stworzyć fikcyjną makietę którą się pobawię z dziećmi, a przy tym podszkolę moje techniki modelarskie.
Niebawem zacznę dokupywać torowisko do projektu, który ma wystartować pewnie koło kwietnia, więc proszę o rady czy widzicie takie rozwiązanie takiego torowiska na którym będą jeździć bezkolizyjnie dwa analogowe pociągi. Jestem otwarty na poprawki, jedyne co mnie ogranicza to rozmiar makiety więc 2345mm x 1120mm to rozmiar maksymalny.

wstepny plan.jpg
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#16
Także kilka myśli na początek.
1) Ostre zmiany kierunku (strzałki górne) nie będą ani dobrze działać ani wyglądać. Warto tą eskę wygładzić żeby był przynajmniej jeden segment prosty między łukiem w lewo i w prawo.
2) Bocznica zaznaczona strzałką dolną jest za krótka na większość taboru.
3) W analogowym sterowaniu dwóch pociągów potrzebne są dwie pętle odosobnione elektrycznie. Które połączenia na dole będą izolowane?
4) Jaka jest funkcja dolnego torowiska? Czy to ma być stacja? Niewiele jest tam miejsca na wymijanie i jeszcze mniej na perony.
wstepny plan.jpg
 
OP
OP
adzik79
Reakcje
15 0 0
#17
Także kilka myśli na początek.
1) Ostre zmiany kierunku (strzałki górne) nie będą ani dobrze działać ani wyglądać. Warto tą eskę wygładzić żeby był przynajmniej jeden segment prosty między łukiem w lewo i w prawo.
2) Bocznica zaznaczona strzałką dolną jest za krótka na większość taboru.
3) W analogowym sterowaniu dwóch pociągów potrzebne są dwie pętle odosobnione elektrycznie. Które połączenia na dole będą izolowane?
4) Jaka jest funkcja dolnego torowiska? Czy to ma być stacja? Niewiele jest tam miejsca na wymijanie i jeszcze mniej na perony.
Zobacz załącznik 704660
Dobre wskazówki, nie zwróciłem na to uwagi.
Co do osobnych pętli izolowanych i tej krótkiej bocznicy to da się zrobić (w zamierzeniu ta bocznica miała być lokomotywownią lub miejscem rozładunku do magazynu jednego lub dwóch wagonów), ale co do górnych strzałek dołożenia toru prostego to nie mam pomysłu gdyż ogranicza mnie rozmiar makiety. A dolne torowisko to ma być stacja.
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#19
Warto pomyśleć o tym jak to będzie używane i jakie połączenie elektryczne będą potrzebne. Tak pomalowałem segmenty które ja bym izolował.
adzik79_1 copy.jpg

Także są dwie główne pętle, zewnętrzna zielona i wewnętrzna niebieska, każda ma swój własny zasilacz. Bocznice 1,2,3 sa proste, izolowane od pętli i na przełącznikach pozwalających wyłączenie mocy. Połączenie 4 jest ciekawe bo jest torem między pętlami, także właściwie nie należy ani do zielonej ani do niebieskiej. Ja bym tam postawił przełącznik 3 pozycyjny pozwalający na podłączenie do obu pętli albo wyłączenie mocy.
A teraz dochodzimy do torów 5 i 6, są oba możliwością zamknięcia pętli niebieskiej, także tam bym postawił przełącznik multi-biegunowy pozwalający na przejazd górą albo dołem, który by kontrolował nie tylko połączenie tych segmentów ale także przejazdy.

Jeżeli na dole ma być stacja to warto pomyśleć o peronach. Czy tylko będzie peron przy torze 5 a pętla zielona przeznaczona ma być do ruchu towarowego? Dodatkowy peron mógł być dodany lub na zewnątrz pętli zielonej, wtedy tor 6 powstaje torem przejazdowym, albo można dodać miejsce pomiędzy torem 6 i zewnętrznym na peron i wtedy wszystkie tory są obsługiwane.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 9
Planuję 15
Planuję 30
Planuję 70
Planuję 52

Podobne wątki