• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Na wstępie, dzięki @Kris za pomysł w poście #180 :) rozważałem ten układ, ale na razie przerobiłem trochę swój i daję do oceny.
Starałem sobie wziąć do serca Wasze uwagi i wyszło coś takiego. Tak na szybko naszkicowane ołówkiem co zamierzam postawić na makiecie. Wąskotorówka dowożąca drewno z tartaku do stacji towarowej (zasugerowałem się pomysłem z makiety od @melonowy )

Panowie co powiecie na taki układ jak poniżej, mam nadzieję że bardziej realistyczne przy zachowaniu kompromisu wielkości makiety?
projekt z 12.03.2022.jpg
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
Ta linia wąskotorowa jest bez sensu, bez celu i tak na siłę. Równolegle do normalnotorowej bocznicy, a przede wszystkim brak jakiejkolwiek mijanki, małej bazy utrzymaniowej dla taboru wąskotorowego (np. jedno żeberko chociaż z szopą).
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
Już duuużo lepiej.
Teraz kolejne kroki:
1. Wywalamy wąski tor, popieram kolegę Rozjazd.
2. Dołożyłbym tor u góry, wychodzący z prostych rozjazdów, jak na dole (lustrzane odbicie).
Jeśli u góry jest stacja towarowa, to te 2 krótkie tory to za mało.
3. Ułóż teraz ten układ po bieżących poprawkach na podłodze. Wytnij kartoniki rozmiarami odpowiadające budynkom na projekcie i zobacz, czy się zmieszczą. Papier przyjmie wszystko, ale real to zweryfikuje bezlitośnie. :)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
Jeżeli koniecznie ma być wąski tor to proponuję tak jak widać na rysunku. Na dole bez zmian a na górze mały przystanek z krótkim torem ładunkowym i drugim z rampą do przeładunku drewna.W tartaku bez torów normalnych a za to rozbudowane wąskie tory.
projekt z 12.03.2022 poprawki.jpg
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
Sugestię Kolegów powyżej oczywiście są jak najbardziej sensowne. Jeśli chodzi o wąski tor, to niestety rozmiar makiety jest nieco za mały, żeby można coś sensownego "wcisnąć". Można jeszcze pomyśleć o rezygnacji z "górnej" stacji, zwalniając tym samym miejsce na ciekawsze rozplanowanie układ torowego dla wąskotorówki. Wtedy główna stacja wąskiego toru mogłaby być zlokalizowana po lewej stronie jedynej stacji toru normalnego i wtedy trasa toru wąskiego byłaby dłuższa i można nią trochę pokręcić i nawet zróżnicować poziomy do tego tartaku po prawej stronie.
1647104560958.png
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
Kurcze, wszystko fajne, ale co @adzik79 na to? Da radę, czy lepiej mniej, a dobrze i do końca...?
Pamiętać też trzeba, że Kolega jest ograniczony rozmiarem i dalej nie można się rozszerzać.
Nie wiem, czy takie "naćpanie" (nawrzucanie) wszystkiego nie zaśmieci całości na małej powierzchni.
Będzie tego po prostu za dużo i zabraknie przestrzeni na makiecie...
Ja lubię takie układy otwarte, minimalistyczne w formie i proste, z otwartą przestrzenią. Oczywiście subiektywnie, ale tak lubię...:)
Adzik po prostu napisz ile masz kasy i czy starczy ci umiejętności i determinacji aby dotrzeć do końca takiego projektu.
Trzeba wiedzieć na co się mierzyć.
 
Ostatnio edytowane:

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
Pamiętać też trzeba, że Kolega jest ograniczony rozmiarem i dalej nie można się rozszerzać.
Nie wiem, czy takie "naćpanie" (nawrzucanie) wszystkiego nie zaśmieci całości na małej powierzchni.
Będzie tego po prostu za dużo i zabraknie przestrzeni na makiecie...
No to właśnie dlatego zaproponowałem rezygnację z górnej stacji, zwłaszcza, że część stacji dolnej też pełni rolę stacji towarowej. Wtedy się zrobi trochę miejsca w środku na scenerię. Tak jak Kolega @stare tory, też uważam, jak zresztą pisałem powyżej, że można zróżnicować poziomy, aby tartak był najwyższym punktem makiety. Dodatkowo ten tor do domniemanego lasu jak najbardziej wprowadza dodatkowy smaczek - on może zresztą iść też nieco pod górę. To wszystko można zrobić na tej samej makiecie bez jej powiększania.
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
303 1 0
a79-01.jpg
Kilka propozycji ode mnie, niezależnie od wcześniejszych:
- bocznica z magazynem, zlikwiduj dziwne oesy na rozjazdach. Dodatkowo obróć całą scenerię, tak żeby magazyn był z tyłu, a plac z przodu (nie będzie zasłaniał).
- "lokomotywownia", jeżeli już musi być, to w oryginalnym miejscu jest na nią zbyt mało miejsca, budynek kolidowałby z torem linii kolejowej. Przesunąłem ją na drugą stronę i odsunąłem w głąb makiety.
-co do toru wąskotorowego, to taki krótki kawałek nie ma sensu. Jeżeli tor wąskotorowy musi być, to musi być dłuższy, biegnący od jdnego do drugiego końca makiety, udający linię kolejową.

Przeleciałem cały wątek od początku, pomijając zmianę wielkości makiety (bywa), to czy jest coś, co musi się na tej makiecie znaleźć? Mi to wygląda na rzucanie pomysłami, tutaj taka stacja, tutaj taka, tu jakby była jeszcze bocznica do jakiegoś zakładu przemysłowego, obojętnie jakiego. Tartak brzmi nieźle - a w kolejnym planie będzie znowu coś innego... Nie zrozum mnie źle, ale w każdym planie będzie coś innego i wszystko ciągle będzie się zmieniać, przez co nigdy plan nie będzie gotowy:

Pytania:
- Co makieta ma przedstawiać?
-Jakie budynki / elementy muszą się na niej znaleźć?

I na koniec: Jak makieta będzie stać przy ścianie, to na jej tył nie sięgniesz, więc wszelkie manewry, rozłączanie wagonów z tyłu makiety będzie po prostu niemożliwe. Miej to na uwadze.
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
Panowie dzięki za sugestie, poniżej do oceny to co zaplanowałem po małych poprawkach:
projekt z 15.02.2022.jpg
Bardzo mi się spodobało nakierowanie ze strony Kolegi @melonowy stąd taki plan :)

Nie poszedłem za pomysłem Kolegi @Kris by zrobić odbicie lustrzane dołu, ale dzięki za pomysł (lubię różnorodność) :) i dziś pewnie będę układał ten układ na podłodze, by zobaczyć jakie pozostaje miejsce do zagospodarowania (bo jak napisał @Kris - papier wszystko przyjmie)
Dołożyłem nawadnianie i nawęglanie o raz nastawnie i nie wiem czy one będą w tych miejscach (ale to i tak późniejszy problem).
Wąski tor na pewno odpada to postanowione.

Co o tym sądzicie?
 
Ostatnio edytowane:

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
@adzik79 kiedyś napisał: "jedyne co mnie ogranicza to rozmiar makiety więc 2345mm x 1120mm to rozmiar maksymalny."
Więc @Kris trochę pojechał...;) Rozumiem, że to podsunięte pomysły, ale...
Generalnie mi się podoba to, co adzik79 ostatecznie rozrysował. Jedynie zgodzę się z Krisem o przeniesieniu nawęglania koło lokomotywowni.
Można by tam rozjazd wstawić i nawęglać i tankować obok lokomotywowni a nie przed. (można też jakoś tak, gdzie przerywana linia toru).
Ta "lustrzana" stacja u góry nie przemawia do mnie. Dwie prawie takie same stacje...? Nie widzi mi się.
Odnośnie nastawni się kompetentnie nie wypowiadam, ale wydają się być ok. Są lepsi ode mnie i może coś zasugerują.
adzik ok.jpg
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
Mnie nie chodziło o stworzenie lustrzanej stacji u góry (dlatego wywaliłem "budynek stacji"), tylko urealnienie i umożliwienie ruchu pociągów po torze głównym przy zachowaniu miejsca na manewry i formowanie składów lub ich "rozrządzanie". Bez tego dodatkowego toru u góry zawsze będzie potrzeba "zamykania szlaku" przy manewrach na górnej stacji. Zresztą na dolnej też by się przydało żeberko...

Kolega adzik chce miejsce do manewrów. Ale skoro ma też stację pasażerską, to pociągi gdzieś muszą jeździć.
Będą stać na stacji dolnej, aż na górze dokona się formowanie składu ?

Dlatego dałem inne, wg mnie sprawdzone propozycje, bo wykorzystywane szeroko przez świat modelarski na zachodzie (widziałem realizacje bazujące na tych planach).
Ale już się nie będę narzucał..... :)
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
Jezeli masz juz jakies tory to rozloz to na podlodze i sie pobaw, wyjdzie w praniu co dziala a co nie. I z tego co pamietam do SCARMa byl dodatek pozwalajacy na jezdzenie po zaprojektowanej makiecie. Moze warto by to sprawdzic/pobawic sie tym?
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
Mnie nie chodziło o stworzenie lustrzanej stacji u góry (dlatego wywaliłem "budynek stacji"), tylko urealnienie i umożliwienie ruchu pociągów po torze głównym przy zachowaniu miejsca na manewry i formowanie składów lub ich "rozrządzanie". Bez tego dodatkowego toru u góry zawsze będzie potrzeba "zamykania szlaku" przy manewrach na górnej stacji. Zresztą na dolnej też by się przydało żeberko...

Kolega adzik chce miejsce do manewrów. Ale skoro ma też stację pasażerską, to pociągi gdzieś muszą jeździć.
Będą stać na stacji dolnej, aż na górze dokona się formowanie składu ?

Ale już się nie będę narzucał..... :)
A, no chyba, że tak. Nie zrozumiałem z tym "lustrem". To tu się zgodzę. I nie obruszaj się od razu. Możesz się narzucać...;)
Może też adzik79 po prostu doda drugi tor na około (tak jak na paru przykładowych planach powyżej) i będzie linia 2 torowa.
Będą wówczas pociągi niezależnie i bezkolizyjnie śmigać w lewo i w prawo, i w górę, i w dół.:ROFL:
 
Ostatnio edytowane:

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
361 4 2
A może zakryć górną stację i zrobić dworzec zakryty trzy torowy? Bocznicę do tartaku wyprowadzić z dolnej stacji. Wtedy wyjeżdżały by z tunelu różne składy na dolną stację, a nie w kółko ten sam skład. Manewrami można by się zająć tylko na dolnej stacji. Makieta trochę by przypominała szlak, a nie typowy torcik.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
Kiedyś popełniłem makietę na u-rurkach Piko, poniżej dwa rysunki: jeden to jej schemat z opisem co jest co a drugi konwersja na A-glajzy.
Może się przyda pomimo, że rozmiar makiety to 320 cm x 120 cm.
małe dupki schemat.JPG małe dupki  na A-glazach.jpg
 
OP
OP
adzik79

adzik79

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
ŁoŁ... ale się posypało propozycji, dajcie mi teraz czas na przemyślenia i ułożenie tego wszystkiego na podłodze i w SCARMie. Posiadam prawie wszystkie tory więc potestuję.
Pomysły Kolegi @Kris niczego sobie, na pewno coś wykorzystam w swoich przemyśleniach. "@Kris narzucaj się dalej :)"
A zmiana miejsca nawęglania i nawadniania proponowana przez Kolegów @Kris i @melonowy to też ciekawy pomysł.

A miejsce na makietę mi się trochę zmieniło i jak pisałem w którymś poście wyżej, że zmieniam cały układ bo to teraz do wykorzystania - 3 m x 1 m - stąd ograniczenia do łuków R2 i nie wiem czy będę mógł wcisnąć dwa tory na łuku, szkoda bo łuki R3 byłyby ciekawsze. Stąd plan dłuższy a węższy.

Ale zabieram się za testowanie i kombinowanie, myślę że z tego coś wyjdzie i zacznę w końcu przygotowania do pudła makiety.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 9
Planuję 15
Planuję 30
Planuję 70
Planuję 52

Podobne wątki