• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Schemat dekodera DCC funkcyjnego?

OP
OP
K

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#3
Dzięki, o to mi chodziło!! Już kiedyś widziałem tą stronę, ale nie wiedzieć czemu za cholerę nie mogłem jej teraz znaleźć przed googla.
 

zim

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Tu masz schemat płytki w smd do tego dekodera,

Jak byś chciał przeskalowaną w pdf podeślij pw.

Mam też gdzieś wersje DIL :) jeśli dobrze to nazywam.

Projekt pobrany z forum Paco's.

Pozdrawiam,
 

Załączniki

OP
OP
K

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#5
Dzięki zim, ale będę projektował płytkę taką na cały wagon, jak w linku podanym przez karol_mar. Chyba że karol_mar będzie miał ochotę udostępnić nam wzór swojej płytki...
 
Reakcje
30 1 0
#10
Obejrzałem ten schemat - brakuje kondensatora za stabilizatorem. Poza tym w zasadzie za darmo można byłoby zrobić tam przyzwoite źródła prądowe, dzięki czemu diody świeciłby ze stałą jasnością. No i diody - do oświetlenia w zupełności wystarczą np. BAT54S.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#11
To był prototypowy projekt wykonany parę miesięcy temu z myślą o dalszym "tuningu". Dlatego na razie go nie publikowałem, zrobiłem to na prośbę kolegów. Oczywiście można go jeszcze dopracowac. Miałem m.in. w planie zastosowanie źródeł prądowych. Diody są SS14, bo akurat takie miałem w swoich zasobach.

W każdym razie w tej postaci dekoder działa, ale zawsze może byc lepiej...
 
Reakcje
30 1 0
#12
Załączam schemacik dekodera do sterowania max. czterema LED, np. semaforem świetlnym - trój- lub czterokomorowym.
C3 i ew. C4 - to opcjonalne kondensatory podtrzymania, które w tym akurat dekoderze są umieszczone za stabilizatorem (w innym, z wyjściami wysokonapięciowymi byłyby przed stabilizatorem i pewnie z dodatkową diodą).
Schemat bazuje na mojej serii BD5x, która dzielnie pracuje z moimi rozjazdami i światełkami. Diody świecące domalowałem, coby było widać, jak je dołączyć do kontaktów.
Tajemniczy element AVRISP - to po prostu pola stykowe do programowania uC. Całość - 12 elementów SMD plus kondensator(y) podtrzymania.
Da się to wykonać na płytce jednostronnej o wymiarach ok. 21 x 23 mm.
 

Załączniki

Reakcje
30 1 0
#14
Mniej zdolnych Kolegów muszę uprzedzić, że mikrokontroler należy jeszcze oprogramować i zaprogramować, a całość wcześniej polutować, zdobywając uprzednio elementy, które kupuje się zazwyczaj w setkach (oprócz uC - ten występuje w detalu). Mogę udostępnić projekt płytki, gotową płytkę albo gotowy dekoder, przy czym preferuję to ostatnie.
Wybór należy do Szanownych Kolegów. :)
 

zim

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Ok, rozumiem.

Sądziłem że twój pomysł jest na "zasadach" zaproponowanych przez Karol_mar.

Jego projekt zbudowałem i przetestowałem w 3 egzemplarzach i działa wyśmienicie.

Ale oczywiście rozumiem twoje podejście do sprawy.
 
Reakcje
30 1 0
#16
Właściwie czemu nie? W zasadzie plik do zaprogramowania też mogę udostępnić, tylko najpierw trzeba wymyślić, jak toto ma właściwie reagować na funkcje. Jedno rozwiązanie jest proste - semafor trójkomorowy, 3 sygnały, sterowanie przez 2 szt. F na adresie lokomotywy albo jako dwa akcesoria: 00 - stój, 01 - wolna ze zmniejszoną prędkością, 1x - droga wolna. Może być ?

Jednak biorąc pod uwagę, że gotowy dekoder wychodzi poniżej 25 zł - komu chciałoby się to rzeźbić samemu?
 

zim

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Ponieważ układ jest bardzo prosty (mało elementów, tani IC) najrozsądniej było by go dostosować do pracy z jednym urządzeniem, semaforem.

Ja nie patrzę czy coś się opłaca robić samemu, traktuje to jako rozrywkę :)

Pozdrawiam,
 

Podobne wątki