• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Schürzenwagen za SN61?

Reakcje
0 0 0
#1
Najpierw ogólnie - wszyscy robia zdjęcia parowozów, ale mało kto - wagonów. To smutne, bo rzadko trafiają się zdjęcia składów pociągów, które przecież są bardzo istotne. No ale tym razem znalazłem zdjęcie ciekawgo składu:) Jest taka stronka - www.tog-billeder.dk, gdzie niejaki Gunnar W. Christensen prezentuje swoje zdjęcia pociagów, w tym i z Polski. Zdjęcia pewnie dobrze znane, ale spojrzałem na fotkę SN61 zrobioną w 1974 roku pod Nakłem n. Notecią, a raczej na skład pociągu. No i cóż - moim zdaniem za SN61 idzie "schürzenwagen", prawdopodobnie ABC4ü-39. Może się mylę - zrobiłem powiększenie, marnej jakości, ale można przyjrzeć się dokładniej.

Ciekawi mnie tez ostatni wagon, w pierwszym momencie uznałem, że to po prostu pulman Pafawagu, ale to chyba tez jakiś niemiecki D-zug wagen. No nie, co za skład!:)
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 23 0
#2
Tak, powstaje pytanie: czy to przypadkiem nie jest jakiś Sonderzug, z niemieckimi wagonami na haku? Bo oznaczeń trudno się tu dopatrzeć, więc nie wiadomo, czy są PKP?
Tak mi się nawet wydaje, że na tym schurzenie, pod oknami, widać DB-keks?
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#3
Tak, powstaje pytanie: czy to przypadkiem nie jest jakiś Sonderzug, z niemieckimi wagonami na haku? Bo oznaczeń trudno się tu dopatrzeć, więc nie wiadomo, czy są PKP?
Tak mi się nawet wydaje, że na tym schurzenie, pod oknami, widać DB-keks?
Keksa nie widzę:) Ale koncepcja nie jest bezsensowna, przyznam że to mi do głowy nie wpadło. Jednak ze zdjęć imprezowych EK takiego wagonu sobie nie przypominam, nie wiem czy ktoś jeszcze wjeżdżał tutaj swoimi składami w latach 70.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#4
Też myślę, że mógł to być pociąg specjalny, chociaż o ile wiem, takie wagony były używane na PKP.
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#5
Też myślę, że mógł to być pociąg specjalny, chociaż o ile wiem, takie wagony były używane na PKP.
Jesli wierzyć autorowi zdjęcia, to NIE jest pociag specjalny. Podpis obwieszcza bowiem, że jest to pociag 813 wjeżdżający do Witosławia. Sprawdziłem w rozkładzie 73/74 - taki numer miał planowy pociąg z Nakła, w Witosławiu o 8.44. Co zabawne, według podpisu zdjęcie zrobiono 24 maja, 25 maja wchodził nowy rozkład, w którym całkowicie zmieniono numerację pociagów:)
 

kilanziom

Znany użytkownik
Reakcje
827 9 0
#7
Też się swego czasu zastanawiałem nad przywołanym w pierwszym wpisie zdjęciem,

http://www.tog-billeder.dk/fotos/po...pg 813 fra Naklo indk til Witislaw_240574.jpg

Za Ganzem najprawdopodobniej BC4ü-39 lub ABC4ü-39, niestety oświetlenie utrudnia rozpoznanie położenia liternictwa czy ewentualnego żółtego pasa pod linią dachu. Na drugiej pozycji nie mniej ciekawy C4ü-28, na którego burcie dobrze widać tablicę rejsową. Też długo myślałem czy to planowy czy specjal, ale ta tablica najbardziej dawała mi do myślenia. Druga sprawa - niemieckie wagony rodziny '39' z jakichś powodów wykruszały się na PKP zasadniczo szybciej niż inne (w tym starsze) modele przedwojenne. Najprawdopodobniej chodziło o korozję i trudności w utrzymaniu blach. Analizując dostępne materiały fotograficzne i filmowe z PKP po 1970 nie trudno zauważyć, że "Schürzenwagen'ów" jest tam na lekarstwo o ile w ogóle jakieś są. Także widoczny na powyższym foto egzemplarz o ile był planowy, musiał być prawdziwym rarytasem w 1974 roku.

Chociaż, SN61 nie z takimi cudami się kręciły po lokalkach. Pogrzebawszy mocno w internecie albo innych zasobach znaleźć można ich zdjęcia w obsłudze składów złożonych z boczniaków 2 i 3-osiowych, 4AM, eilzugów, igreków budowy Görlitz z 1978 roku, czy nawet 4-członowych zespołów piętrowych.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 0
Koleje w Polsce 1
Koleje w Polsce 10
Koleje w Polsce 2
Koleje w Polsce 544

Podobne wątki