• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? SCARM - program do projektowania makiet

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#3
Re: Demo AnyRail

Pojawiła się nowa wersja programu SCARM :arrow: http://www.scarm.info/index_pl.html#download
W tym wersja polska!
Z tego co widzę, to chyba pojawiła sie biblioteka dla PECO Code55 :arrow: http://www.scarm.info/index_pl.html#features

Code:
Co SCARM jest w stanie zrobić?
Rysować trasy linii kolejowych używając torów kolejowych różnych systemów (w oparciu o gotowe biblioteki):*
- Arnold N
....
- Peco N Finescale C55
Trzeba się temu przyjrzeć... XTrackCAD zaczyna mnie wkurzać...
 

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Mam takie pytanko. Czy jest możliwość w programi Scarm lub AnyRail zaznaczenie dwóch punktów tak aby program nastepnie automatycznie je ze sobą połączył. Bo szczerze mówiąc to masa czasu schodzi na dopasowanie ze sobą pewnych układów, a dokładnie na zamknięcie np owalu z dwoma rozjazdami łukowymi.
 

dariuszz94

Znany użytkownik
Reakcje
113 4 0
#7
Odgrzeję kotleta.
Wcześniej nie słyszałem o tym programie, ale po zarejestrowaniu się na forum i przeglądaniu różnych wątków kilka razy natknąłem się na wzmianki o Scarm'ie. Dzisiaj postanowiłem go pobrać, żeby odwzorować w nim układ, jaki mam na makiecie, dokładnie w ten sam sposób.
Na makiecie leżą tory Piko-A Gleis (w zasadzie same flexy) w skali H0 i taką bibliotekę torów wybrałem w programie. Wyznaczyłem obszar makiety (2010x1250mm), ustaliłem punkt zaczepienia pierwszego rozjazdu i zacząłem je układać. Niestety jak się okazuje moje rozjazdy mają niecałe 23cm długości (mierząc tor na prosto od jego początku do końca), natomiast w Scarm'ie rozjazdy Piko-A mają długość 23,9cm. Powoduje to, że po ułożeniu rozjazdów nagle zaczyna kończyć mi się makieta. Także rozjazd łukowy jest nieprawidłowy wobec rzeczywistości - tu akurat nieco za krótki. Nie pozwala to niestety odwzorować dokładnie tego co mam już na makiecie.
I tu moje pytanie - czy jest to kwestia braku niektórych rozjazdów w bibliotece, czy może niedokładność programu (rozjazdy w programie nie odpowiadają tym rzeczywistym wymiarowo)?
Ewentualnie czy są jakieś inne systemy torowe analogiczne do Pikowskiego A-Gleis, którymi mógłbym po prostu zastąpić rozjazdy?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#8
Niestety jak się okazuje moje rozjazdy mają niecałe 23cm długości (mierząc tor na prosto od jego początku do końca), natomiast w Scarm'ie rozjazdy Piko-A mają długość 23,9cm.
Aż musiałem wstać od kompa :) i zmierzyć jaką faktycznie ma długość tor zasadniczy rozjazdu, w tym przypadku WR 55221. Wynosi dokładnie 23,9cm.
 

dariuszz94

Znany użytkownik
Reakcje
113 4 0
#9
Nie wiem dlaczego byłem święcie przekonany, że mam tory od Piko. Wyszukałem fragment, który nie jest przybity do makiety, spojrzałem na podkłady od spodu i moim oczom ukazał się napis Roco :oops:I faktycznie, w bibliotece rozjazdy Wl15 i Wr15 są długości 230mm, co by odpowiadało moim rozjazdom.
Przepraszam za zamieszanie, a na przyszłość sobie koduję, że mam tory Rocowskie, a nie Piko.
Choć jak tak na szybko sobie ułożyłem rozjazdy, to i tak mi gdzieś brakuje 10cm. Ale to już rano będę nad tym rozmyślać.
Dziękuję za odzew.
 

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#11
Uważam, ze ten program (darmowy) jest przyzwoity i w pełni zaspokoi potrzeby początkujących i zaawansowanych - ja sam na nim pracowałem. Może on naprawdę wiele, tylko trzeba chcieć.
Tutaj masz link do filmów na temat: co potrafi i jak na nim pracować https://www.youtube.com/results?search_query=SCARM+
W samym programie też są lekcje mówiące o tym jak z niego korzystać.
Powodzenia i pozdrawiam. Misza
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#20
Pytanie kolegi pipitera było trochę głupawe, stąd moja odpowiedź pytaniem, bo nie bardzo rozumiem, o co mu chodziło. Ja w ogóle nie używam tabletu, a komputera używam właśnie głównie wieczorem. Ale odpowiedź w sprawie Androida jest jednak na temat: kolega jpyt pytał o program na Androida i kolega pipiter podpowiedział rozwiązanie umożliwiające korzystanie ze Scarma na tablecie. Być może koledze jpyt to nie odpowiada, To już inna sprawa. Mnie to rozwiązanie wydaje się trochę karkołomne, jak sięganie lewą ręką do prawej kieszeni, ale ja się nie znam ;). Jednak jakaś proteza to jest, choć uciążliwa, bo komputer i tak musi działać i potrzebne jest połączenie internetowe.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 13

Podobne wątki