• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Scania R 8x2 Car System

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#1
Cześć wszystkim.

Przyszła pora by ruszyć w końcu z tematem pojazdów pod car system. Jako że jestem poje%$3m na punkcie wszystkiego co wiąże się z transportem kontenerów postanowiłem zbudować Scanie R w kabinie Topline jako solówka w układzie osi 8x2 wraz z przyczepą trzyosiową z zabudowami do transportu kontenerów morskich.
Całość robiona będzie na styl holenderski. Pracę rozpocząłem od skrócenia Herpowskiej ramy.

sc.jpg



Ideą tego pojazdu będzie możliwość manualnego sterowania przy pomocy multimausa, dodatkowo wcisnę tam dekoder dźwiękowy, co za tym idzie, będzie jeździło, świeciło i grało ;-) to na razie tyle. By wprowadzić ład w ten wątek postanowiłem że co sobotę będę wrzucał tu świeże info z etapem prac ;-) pozdro
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#2
Nooo... na multimausie powiadasz... chętnie będę obserwował prace. Ciekawi mnie bardzo jak to rozwiążesz. Zastanawia jednak - wytłumacz proszę - po jaki grzybek będzie to na multimousie - auto na drucie, a ty będziesz sterował prędkością zapewne, światłami i dźwiękiem z pilota? Jeśli zechcesz mieć kilka pojazdów to kilkoma będziesz sterował w takim zakresie? Może ma to sens, zwłaszcza w przypadku dopasowania prędkości kilku pojazdów. Jednak jeśli masz w planie tylko jeden, to czy nie lepiej zrobić rc i pojeździć normalnie?
 
OP
OP
Ciemny

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#6
Kolejna sobota, co za tym idzie mała aktualizacja prac.

1. Część mechaniczna.

Jako, że zawsze raziło mnie strasznie czy to w modelach RC, czy w modelach z car systemem umiejscowienie silnika tuż przy tylnej osi w swoim modelu postanowiłem, że silnik będzie tam gdzie być powinien - z przodu. W tym celu wyciąłem część ramy w przedniej jej części, do ładnej zabudowy silniczka elektrycznego posłuży herpowski odlew silnika V8, pod który to wkleje ów silniczek elektryczny, Od spodu zabuduję go atrapą miski olejowej. Silnik wraz z mostem połączony zostanie wałem cardana. W tym przypadku osią pędną będzie trzecia oś.

sc2.jpg



2. Część wizualna.

Zaprojektowałem osłony międzyosiowe, schody (będą między kabiną a kominami) oraz kierownicę w holenderskim stylu. Wszystkie te elementy wykonane zostaną z blaszki trawionej.

sc3.jpg



Zbudowałem również projekt ramy pod kontener 20 stopowy, wykonany zostanie w technologii druku 3D.

sc4.jpg



3. Odpowiedzi na pytania.

@Astro - dokładnie tak jak piszesz, przy pomocy MM będzie regulowana prędkość oraz pozostałe "bajery" funkcyjne. RC jest fajne ale taki nie do końca mój klimat. Poszedłem dlatego w sterowanie z MM by mieć możliwość manualnego sterowania pojazdem, jeżdżąc nim po makietach z car systemem, czyli i pożyteczne i do zabawy. Sam na pewno masz frajdę wstawiając tabor kolejowy na torowisko, tu będzie identycznie to samo tyle że w innej "oprawie wizualnej" a frajdę da jazda między innymi pojazdami na makiecie.
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.605 25 0
#7
Nooo... na multimausie powiadasz... chętnie będę obserwował prace. Ciekawi mnie bardzo jak to rozwiążesz. Zastanawia jednak - wytłumacz proszę - po jaki grzybek będzie to na multimousie - auto na drucie, a ty będziesz sterował prędkością zapewne, światłami i dźwiękiem z pilota? Jeśli zechcesz mieć kilka pojazdów to kilkoma będziesz sterował w takim zakresie? Może ma to sens, zwłaszcza w przypadku dopasowania prędkości kilku pojazdów. Jednak jeśli masz w planie tylko jeden, to czy nie lepiej zrobić rc i pojeździć normalnie?
Nie zgadzam się z opinią kolegi. Zawsze zaczyna się od jednego pojazdu, a kończy wiadomo jak :). Poza tym przy dużej makiecie jeden jeżdżący samochód RC wygląda delikatnie mówiąc słabo, szczególnie jeżeli nie ma płynnych ruchów i "celuje" w drogę. Wydaje mi się, że samochody Car Fallera jeżdżą bardziej naturalnie niż RC, ale to są tylko moje odczucia :). Najbardziej istotne jest to, co kto lubi. Jak ktoś lubi sam sterować modelem to zdecydowanie lepiej pójść w stronę RC, jeżeli woli, żeby jeździło dużo pojazdów i same - to zdecydowanie Faller. Co do cyfry, to tak jak piszesz - jedną z najbardziej istotnych cech jest możliwość ustawienia prędkości pojazdów. Drugą to podczerwień pozwalająca utrzymywać odległość między pojazdami.

P.S. Powodzenia Ciemny w realizacji. Z chęcią obejrzę twoją relację i postępy z przebudowy modelu, bo sam jestem coraz bliżej podjęcia decyzji o przerobieniu naszych samochodów na cyfrę.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#8
@Ciemny teraz rozumiem ideę. Jakie planujesz dekodery? Będą kierunkowskazy?
pomysł z silnikiem z przodu super. Dociąży ci oś skrętną o ile bedzie sam dość ciężki. A napędową można docisnąć naczepą z jakimś balastem, ale jak zechcesz puścić na drogę pusty ciągnik, to raczej nie pojedzie. Jak chcesz przenieść napęd? Jakie przełożenie? No i jakie obroty na koniec ci wyjdą?
W mojej aktualnej przeróbce skody od Sawa mam problem z obrotami, mimo sporego przełożenia przekładni kkpmo 1:96 przy 3V zasuwa jak debil. Obroty silnika zwyczajnie za duże. Na 1,2 V jest już lepiej, ale żaden dekoder na tym napięciu mi chyba nie ruszy... Stąd moja dociekliwość ;)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#9
QUOTE="Gerson, post: 759164, member: 6488"]Nie zgadzam się z opinią kolegi[/QUOTE]
Eeee... Nie wyartykuowałem żadnej ;) zadałem pytania poki co i wyraziłem gotowość kibicowania projektowi co niniejszym czynię :D

samochody Car Fallera jeżdżą bardziej naturalnie niż RC, ale to są tylko moje odczucia
A to już zależy od samochodów fallera i kierowcy. Ale najlepsze jest uwijanie się samochodem rc miedzy fallerami ;)


[
 
OP
OP
Ciemny

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#10
@Ciemny teraz rozumiem ideę. Jakie planujesz dekodery? Będą kierunkowskazy?
pomysł z silnikiem z przodu super. Dociąży ci oś skrętną o ile bedzie sam dość ciężki. A napędową można docisnąć naczepą z jakimś balastem, ale jak zechcesz puścić na drogę pusty ciągnik, to raczej nie pojedzie. Jak chcesz przenieść napęd? Jakie przełożenie? No i jakie obroty na koniec ci wyjdą?
W mojej aktualnej przeróbce skody od Sawa mam problem z obrotami, mimo sporego przełożenia przekładni kkpmo 1:96 przy 3V zasuwa jak debil. Obroty silnika zwyczajnie za duże. Na 1,2 V jest już lepiej, ale żaden dekoder na tym napięciu mi chyba nie ruszy... Stąd moja dociekliwość ;)
Odnośnie sterowania mam dwie opcję albo IR albo radiowo na 2,4 z wyborem jeszcze się zastanawiam :)

Tylna oś będzie dociążona cały czas, to jest solówka z przyczepą do transportu dwóch kontenerów 20 stopowych. W jednym będzie spora bateria w drugim elektronika więc masa stała będzie konkretna.

Jeżeli o silnik i przełożenie chodzi to nie martwie się tym u mnie prędkość wywoływana będzie przy pomocy potencjometru więc najwyżej nie będę używał maksymalnych zakresów. Zastosowałem most z przełożeniem 1:95,
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#11
@Ciemny - moze dal bys namiary na ten most 1:95. Z systemami napedowymi kkpmo moze byc taki problem, ze pomimo stalego przelozenia moga wkladac tam rozne silniki.