• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Samoistne przestawianie liczby kroków prędkości

Zaku20

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam, to mój pierwszy post tutaj. Zbudowałem a raczej jestem w trakcie budowania małej makiety w skali TT i mam taki problem. Mam dwie lokomotywy Tillig'a (04937 i 02760). W obu ustawiłem 14 kroków prędkości. I o ile ta druga jeździła bez problemu gdy była sama na makiecie to po postawieniu tej pierwszej (zaprogramowana na osobnym torze) po jakimś czasie samoistnie przestawia się na 28 kroków prędkości. Poza tym są dwa napędy zwrotnicowe MTB MP1 i te działają bez problemów. Irytuje mnie to przestawianie się kroków prędkości. Co może być przyczyną?
 
OP
OP
Z

Zaku20

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
Jakie dekodery?

Dekodery to Uhlenbrock 73145 PluX12 oraz Uhlenbrock 73230 Next18

Jaka centralka?

Centralka to Piko Smart Control Light

Używałeś PoM?

Obydwie lokomotywy były programowane na torze głównym. Pierwsza działała dobrze a po zaprogramowaniu drugiej (tylko ona stała w czasie programowania na torach) do czasu użycia zwrotnic wszystko jest ok. Po przełączeniu zwrotnicy ustawia się w obu lokomotywach 28 mimo wybrania opcji 14 kroków. Napędy zwrotnicowe to MTB MP1 i dekoder Railbox na 4 napędy.
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
656 34 1
#7
U mnie w Piko Smart Control Light często samo się przestawia z 28 na 14 (mimo ustawienia na 28) a dodatkowo podczas sterowania np. dwoma lokomotywami po przełączeniu z jednej na drugą i po próbie zmniejszenia prędkości tej kolejnej wybranej z menu ta druga całkiem się zatrzymuje, czyli tak jakbym nacisnął stop. Ta pierwsza jedzie dalej.
 
OP
OP
Z

Zaku20

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#10
) a dodatkowo podczas sterowania np. dwoma lokomotywami po przełączeniu z jednej na drugą i po próbie zmniejszenia prędkości tej kolejnej wybranej z menu ta druga całkiem się zatrzymuje, czyli tak jakbym nacisnął stop. Ta pierwsza jedzie dalej.
Tak się nie nigdy nie zdarzyło u mnie. Ogólnie ze sterowania Piko jestem zadowolony. Banalne podłączenie i programowanie dla początkującego.
 
Reakcje
145 30 0
#11
Jak kupowałem to nie miałem zielonego pojęcia o tym - chciałem mieć na początek jakiekolwiek sterowanie DCC.
Stworzyłem wątek o centralkach i manipulatorach ale nie spotkał się z entuzjazmem. Zestawiłem wszystko na http://kolejki.prv.pl/zestawieniecentralek/

ze sterowania Piko jestem zadowolony. Banalne podłączenie i programowanie dla początkującego.
Jak znasz system ósemkowy i nie popełniasz błędów przez, które, bez ostrzeżenia, tracisz pieczołowicie ustawione ikonki, no chyba, że z ikonek nie korzystasz.
 
Reakcje
145 30 0
#13
Ikonki poustawiałem w obydwóch lokomotywach i nic nie znika ani się nie kasuje.
Jak chcesz się wycofać z edycji i naciśniesz przypadkiem "ESC" to bez pytania są kasowane ustawienia lokomotywy. Już kilkukrotnie mi się to zdarzyło. Dodają fakt, że nie ma opcji backupu to "dupa blada".
Ile trzeba klawiszy nacisnąć aby zmienić CV nie wspomnę.
Posługiwanie się eFkami wymaga znajomości systemu "ósemkowego"! Hrror! Nawet dla mnie, choć często posługuję się bliźniaczym sesnastkowym.
Nie ma też chyba opcji zmiany numeru lokomotywy. Trzeba wszystkie ikonki itp ustawiać od zera.
 
OP
OP
Z

Zaku20

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#14
Jak chcesz się wycofać z edycji i naciśniesz przypadkiem "ESC" to bez pytania są kasowane ustawienia lokomotywy. Już kilkukrotnie mi się to zdarzyło. Dodają fakt, że nie ma opcji backupu to "dupa blada".
Ile trzeba klawiszy nacisnąć aby zmienić CV nie wspomnę.
Posługiwanie się eFkami wymaga znajomości systemu "ósemkowego"! Hrror! Nawet dla mnie, choć często posługuję się bliźniaczym sesnastkowym.
Nie ma też chyba opcji zmiany numeru lokomotywy. Trzeba wszystkie ikonki itp ustawiać od zera.
Dla kogoś kto zaczyna przygodę z DCC to o czym piszesz to abstrakcja. Wyjałem z pudełka, podłaczyłem zgodznie z instrukcją i zaprogramowałem. Sam montaż dekodera był sporym wyzwaniem bo lokomotywa Tilliga 02760 ma bardzo mało miejsca na manewry tym malutkim ustrojstwem. Ustawiłem po 3 ikonki bo więcej mi do niczego nie potrzebne (tyle było w instrukcji od lokomotywy) i działa. Jak nabiorę więcej doświadczenia i przede wszystkim wiedzy pewnie poszukam bardziej rozbudowanej centralki. Na teraz niczego więcej nie potrzebuję.
 
Reakcje
145 30 0
#15
Ustawiłem po 3 ikonki bo więcej mi do niczego nie potrzebne
Zamontuj dekoder dźwiękowy, gdy i 20 funkcji to mało, to zmienisz zdanie.

Na teraz niczego więcej nie potrzebuję.
Cały świat nie kręci się wokół Cebie. To, że ja nie potrzebuję podpasek nie oznacza, że należy przestać je produkować. To, że jakaś kobieta używa tamponów nie oznacza, że podpaski są złe.
 
OP
OP
Z

Zaku20

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#16
Zamontuj dekoder dźwiękowy, gdy i 20 funkcji to mało, to zmienisz zdanie.


Cały świat nie kręci się wokół Cebie. To, że ja nie potrzebuję podpasek nie oznacza, że należy przestać je produkować. To, że jakaś kobieta używa tamponów nie oznacza, że podpaski są złe.
Nic dodać nic ująć. To, że Ty twierdzisz, że Piko to badziewie nie znaczy, że tak jest dla kogoś innego.
 
Reakcje
145 30 0
#17
Nic dodać nic ująć. To, że Ty twierdzisz, że Piko to badziewie nie znaczy, że tak jest dla kogoś innego.
Zbadałem kilka tanich systemów i wypisałem ich wady (głównie) i zalety (niewiele). Zarówno PIKO, jak i ROCO to badziew. Co najgorsze, aby poprawić błędy wystarczy niewiele poprawić soft, ale producenci mają "gdzieś" użytkowników o czym było już pisane (nie tylo przeze mnie) na forum.

Gdy spojrzeć na moje filmy, przeważnie widać tam badziewiarski Roco MM, czasem PIKO. Używam ich razem (na jednym adresie lokomotywy) zależnie od sytuacji (co jest wygodniejsze). Gdy nie rocię filmu często posługoję się programami na koputerze ale nie tablecie czy smartfonie - to nieporozumiene. Może w "idealnych' warunkach, kilka urządzeń Wi-Fi to działa dobrze ale nie u mnie . W planach jest dobry i tani manipulator, ale to melodia przyszłości, bo wiem, że koszt opracowania manipulatora mi się nie zwróci.