1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
    Wyłącz powiadomienie

Samochodowa makieta modułowa.

Dyskusja w 'Dioramy i makiety' rozpoczęta przez użytkownika Ciemny, 18 Października 2017.

1. M&M

M&M Znany użytkownik

No i psuje tylko minus grubość sklejki na górze.
    Teraz pytanie do brody, droga to 2 mm karton+szpachlówka?
    I jest, cze jedno, może jakiś zakręt bo wyjdzie zaraz 20 metrów prostej?

2. Ciemny

Ciemny Aktywny użytkownik

Mikołaj sklejkę górną wklejasz jakiej grubości chcesz ona jest wpuszczona w głąb skrzynki a nie nad profil więc to już każdego sprawa indywidualna najważniejsze, żeby krawędzie się nakładały.

Skrzynki łukowe ze spokojem można zrobić na tych samych profilach czołowych co proste

3. ho-kolekcjoner

ho-kolekcjoner Użytkownik

Jeśli pozwolicie wtrące swoje trzy grosze do sprawy. O powstaniu normy rozmowy już były z 7 lat temu na wystawie w Iławie,
    niestety nic z tego nie wyszło. Zatem wspaniale, że temat powraca i mam nadzieję , że tym razem wypali.
    Ci co bywają na imprezach zapewne widzieli moja bazę:

ten filmik z imprezy w Bydgoszczy.
    Ale nie o tym miało być.
    Proponuje już na etapie planowania wziąć kilka aspektów pod uwagę o których tu nie było mowy.
    A mianowicie układ "drutowy"
    - dokładnie w którym miejscu do krawędzi będzie zatopiony
    - czy po drodze pojazdy będą jeździły w obu kierunkach
    - czy przewidujecie krawęzniki
    - czy przewidujecie chodniki (po obu stronach drogi ew. jakie szerokie)
    - no i najważniejsze co z zawracaniem, jakieś pętle (inne skrzynki ?)
    - wjazd na "place" przy drodze i tam zawracanie zatem tam pętle w prawo i lewo.

Na to wszystko trzeba miejsca.
    a i jeszcze jedno z moich obserwacji, konieczny jest zakup oryginalnej wyrzynarki Fallera szczególnie na lukach głębokość "zatopionego " drutu ma znaczenie
    ja poprawiałem to trzy razy - jak ciut za głęboko samochody uciekają.
    Tyle na szybko może coś jeszcze mi się przypomni.

POZDRAWIAM
    Andrzej

• Wartościowa informacja Wartościowa informacja x 3
  4. Gerson

Gerson Znany użytkownik

Tak to wyglądało u nas na ostatniej imprezie modelarskiej "Paprykarz 2017".

--- Łączenie podwójnego wpisu, 25 Października 2017, Data oryginalnego wpisu: 25 Października 2017 ---
    My mamy drogę zrobioną z kartonu 2mm. Drut jest wpuszczony w wyfrezowany rowek, tak jak wspomniał h0-kolekcjoner. Następnie jest on zaszpachlowany cienką warstwą gładzi szpachlowej, która przed pomalowaniem jest jeszcze szlifowana.

Niestety poszliśmy tutaj na łatwiznę, bo nie chciało się nam rzeźbić w styrodurze i nasza droga nie jest wpuszczana w głąb skrzynki.

P.S. Jakby ktoś chciał zobaczyć jak to działa "na żywo" to zapraszamy na najbliższą imprezę w Rumi, gdzie się będziemy wystawiać.
    http://forum.modelarstwo.info/threa...ia-za-parą-w-rumi-23-26-listopada-2017.34796/

• Doceniam Doceniam x 1
    Ostatnio edytowane: 25 Października 2017
  5. Ciemny

Przejrzałem trochę akcesoria Fallera - żeby rozwiązać "problem" szerokości, grubości czy położenia drucika w drodze można zrobić gotowe szablony / moduły drogowe z kartonu z wyciętym miejscem pod przewód, Faller oferuje takie elementy, ale wydaje mi się że sami możemy zrobić je pod siebie i trochę taniej, napiszę zaraz do Stefana @kotebi w tej sprawie, jak by widział cenowo. Karton przyjmuję 2mm grubości, proste odcinki 30x4cm. Co do elementów łukowych 45 stopni i jakiś jeden czy dwa mniejsze.

6. Brodagaz

Brodagaz Znany użytkownik

Rowek pod drut na prawdę można wyciąć ręcznie w tekturze , to nic trudnego , jak nie mieliśmy maszynki do frezowania to normalnie robiliśmy nożykiem :)

• Popieram Popieram x 1
  7. Marqus

Marqus Znany użytkownik

Może odcinki giętkie też byłyby dobre
    https://www.google.pl/search?q=fall...z47XAhUKPVAKHXzOA64Q_AUICigB&biw=1280&bih=667
    --- Łączenie podwójnego wpisu, 26 Października 2017 ---
    Też będę zainteresowany co Stefan odpisze.
    Niedługo sam będę montować system Faller'a.
    Pomału przymierzam się też do zrobienia sterowania pod DCC.

• Wartościowa informacja Wartościowa informacja x 1
  8. Jędrek K

Jędrek K Znany użytkownik

Cieszę się , że kolega 'Ciemny" pociągnął temat.
    Ponieważ moje skrzynki mają już 1000 x 500 x 100(+2 na karton) mm , jestem za tym wymiarem. Jeśli zabraknie szerokości na infrastrukturę , dodatkowe segmenty można moim zdaniem ustawić z tyłu jako tło. Może warto byłoby poszerzyć środkowe otwory, albo chociaż 1. Czasem może zdarzyć się jakaś wtyczka szersza niż 12mm.
    Tak , czy tak robimy dioramy, więc możliwość ich spinania na wystawach to doskonały pomysł!
    Optuję za wersją cyfrową. Wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę, ale jezdnia z drutem jest chyba taka sama jak w analogu, a centrala kontroluje ruch pojazdów? Rozumiem, że sterowane są również elementy typu rozjazdy, światła i przystanki, ale mogą występować tylko na kilku modułach.
    Pojazdy są drogie, ale cena to rzecz względna, myślę, że porównywalna z lokomotywą.
    Jeśli chodzi o łączenie pod kątem, w komunikacji samochodowej na szczęście występuje rondo. Taki moduł mógłby być końcowy , albo umożliwiać dowolne kombinacje.
    Pozdrawiam!:)

Ostatnio edytowane: 27 Października 2017
  9. jamra

jamra Użytkownik

i wiadomo coś z tą normą?
    jakiś konkterny konkret ?

Czy to wersja ostateczna ?

Ostatnio edytowane: 14 Listopada 2017 o 13:29
  10. Brodagaz

Skończy się tak jak parę lat temu .... na gadaniu.

11. Ciemny

Nie, to nie jest jeszcze ostateczna wersja, najprawdopodobniej będzie jednak profil 550mm

Ja tematu nie odpuszczę, zbyt nakręcony jestem ;-)

12. jamra

jamra Użytkownik

no to dalej Panowie.
    moja sklejka leży już u stolarza.
    550mm wg mnie też będzie lepszejsze od 500mm

Do 20 listopada poczekam, potem robię wg tego co mam już moduły porobione. ;-)

13. Brodagaz

Mimo mojego sarkastycznego wpisu , mocno Wam wszystkim kibicuje i trzymam kciuki :)

14. Jędrek K

Myślę, że 50x 100 daje wymiar, który można powielać w różnych kierunkach, ale jak uważacie.

15. Ciemny

tu chodzi o profil łączący skrzynki różnych modelarzy, swoje skrzynki nazwijmy to wewnętrznie możecie łączyć pod siebie, zachowując jedynie profile "normowe" zewnętrznie jeżeli macie zamiar "bawić" się z innymi.

• Doceniam Doceniam x 1
  16. Jędrek K

Udostępnij