• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Salonki

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#1
Takiego wątku nie ma - choć trochę informacji i zdjęć które potem trudno odnaleźć jest w Wagonowym Hyde Parku lub w watkach poświęconych konkretnemu pociągowi czy typowi wagonu. Ponieważ w moich starych zdjęciach jest kilka pokazujących ten rodzaj wagonów pomyślałem, że nie zaszkodzi taki wątek wyodrębnić. Nie jestem znawcą typów więc wrzucę zdjęcia a może bardziej światli dodadzą konkretniejsze informacje.

Poznań listopad 2001

IMG_4204.JPG



IMG_4205.JPG
 

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
97 2 0
#3
Niekoniecznie. 'S' to ogólnie wagon "specjalnego przeznaczenia", 'k' ściśle oznacza wagon akcji socjalnej.

Salonki po 1945 roku to ogólnie bardzo ciekawy temat, zwłaszcza te przerabiane ze "zwykłych" wagonów kursujących liniowo (wagon ze zdjęć kolegi powstał z pudła 2 klasy typu Görlitz78). Niemal każdy jeden wagon tego rodzaju jest różnie urządzony wewnątrz.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#4
Ojjj :) Super temat - woda na moje koło młyńskie :)
Dodaję od siebie 2 zdjęcia z zewnątrz i "kilka" zdjęć wnętrz (niekoniecznie tych właśnie wagonów ze zdjęć).
Nie jestem również tak biegły w teorii tematu. Ale, za młodu, jeździłem z ojcem różnymi wagonami sypialnymi, socjalnymi, salonkami i mam ogromny sentyment :)
 

Załączniki

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
97 2 0
#5
Nie no jedno ze zdjęć które kolega tu zarzucił wygląda zbyt znajomo ;) Salonka-Wntrze.jpg dokładniej zdaje się być fotografią mojego autorstwa popełnioną na Dniach Techniki Kolejowej w Warszawie w 2008 roku, ale spoko luzik :)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#9
Kolejny wagon uchwycony w 2001 roku w Poznaniu. Po szczegółowemu przyjrzeniu się można nawet ustalić, że stoi na torze przy peronie 4 - od strony północnej. Na torze tym często stały lokomotywy oczekujące na podczepienie do pociągu. Mnie kojarzą się EP07 czekające na podpięcie do składu przyjeżdżającego z Warszawy i udającego się dalej do Szczecina lub EP09 oczekujące na pociąg w odwrotnej relacji.
Takie usytuowanie wagony spowodowało, że nie szło go uchwycić całościowo ale można było zrobić zdjęcia z obu stron:

IMG_4206.JPG


IMG_4211.JPG


IMG_4207.JPG

IMG_4208.JPG

IMG_4209.JPG


Firanki - fotka z dedykacja dla @Kris

IMG_4212.JPG


Szczegóły wyposażenia dachu:

IMG_4213.JPG


IMG_4210.JPG
 

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
97 2 0
#15
Zaledwie rok później widziałem tę salonkę odstawioną na stacji macierzystej, o czym zresztą świadczy data następnej naprawy okresowej (czyli P5). Ten konkretny egzemplarz jest bardzo ciekawy z uwagi na WC z obiegiem zamkniętym oraz ogrzewanie olejowe, zamontowane w miejscu jednego z przedziałów WC. Jak widać też, nosił malowanie typowe dla wagonu 1 klasy ,choć bez paska nad oknami. Musiałbym sprawdzić czy to nie był jeden z wagonów oferowanych do wynajmu wg. katalogu wydanego w latach 90-tych.
 

kilanziom

Znany użytkownik
Reakcje
834 9 0
#18
Na fotografii załapał się wagon 63 51 99-80 087-4 serii S, który ówczesny właściciel (PKP Cargo) sprzedał na przełomie 2012 / 2013 r. firmie PPMT z Maksymilianowa. Obecnie nosi ozn. 505837 X0-a / alternatywnie 99 51 9550 324-1. W istocie jest to dawny przedziałowy wagon osobowy klasy drugiej typu Görlitz 78 (czy jak kto woli Y/B70), pierwotnie oznaczony jako 51 51 20-80 710-9 serii Bwxzd.

Ojjj :) Super temat - woda na moje koło młyńskie :)
Dodaję od siebie 2 zdjęcia z zewnątrz i "kilka" zdjęć wnętrz (niekoniecznie tych właśnie wagonów ze zdjęć).
Nie jestem również tak biegły w teorii tematu. Ale, za młodu, jeździłem z ojcem różnymi wagonami sypialnymi, socjalnymi, salonkami i mam ogromny sentyment :)
Przyznam się, że trochę nie zrozumiałem. Czy jakiekolwiek z podanych przez Kolegę zdjęć jest własnego autorstwa, czy wszystkie są wzięte z bliżej nieznanego źródła i załączone przypadkowo w ten post? Bo po jego przeczytaniu jasnym wydawało mi się, że Kolega pokazuje własne fotografie tych wagonów i ich wnętrz, tak też można wywnioskować z komentarza "(...) dodaję od siebie (...)". Wydaje mi się, że należało by takie rzeczy jednoznacznie precyzować.

Natomiast odnośnie wagonu z przywołanego (również bez słowa komentarza) zdjęcia J. Szeligi (ob. w zbiorach Stacji Muzeum),

http://cyfrowa.stacjamuzeum.pl/zaso...j-pkp-na-dworcu-warszawa-glowna-14051993#main

...mamy tu wagon 63 51 99-40 049-3 serii S, który wówczas (w 1993 r.) stacjonował przy wagonowni Warszawa Grochów, a po podziale PKP na spółki znalazł się pod szyldem WKD w Grodzisku, gdzie nie specjalnie znajdował zastosowanie. Około 2012 r. wagon ten również sprzedano firmie PPMT z Maksymilianowa, gdzie obecnie pracuje jako załogowy z ozn. 505810 X0-a / alternatywnie 99 51 9550 001-3. Jest to kolejny dawny wagon osobowy 2 klasy typu Görlitz 78 (czy jak kto woli Y/B70), pierwotnie oznaczony jako 51 51 20-80 719-0 serii Bwxzd. Wagon ten od lat zwracał uwagę pewną bardzo charakterystyczną cechą, mianowicie do czasów współczesnych zachowały się oryginalne okna przedziałów ustępowych, podczas gdy wszystkie pozostałe gromadnie wymieniono na 'kanciate' okna polskiej produkcji. Takie groteskowe rozwiązania nie były na przełomie lat 80. i 90. XX w. niczym nadzwyczajnym, a niektóre z nich pozwalały z daleka rozpoznać konkretny wagon. Nawiasem mówiąc moje zdjęcia obu wspomnianych tu wagonów z lata 2017 r. znajdują się w którymś z wątków poświęconych wagonom typu Görlitz 78 tu na forum.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#19
Kolego @kilanziom, czepiacie się słówek ;)
"Dodaję fotki od siebie" nie jest równoznaczne z "dodaję fotki mojego autorstwa". To jest temat na "nocne Polaków rozmowy" ;)
Cieszy jednak, że waść ujął w całym komentarzu wiele ciekawych informacji.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.256 496 29
#20
"Dodaję fotki od siebie" nie jest równoznaczne z "dodaję fotki mojego autorstwa"
Przykro mi ale ja i wielu innych tak właśnie pojmuje pojęcie "od siebie".
Łatwo jet siedzieć przed ekranem i wyszukiwać zdjęcia, a potem je publikować bez zgody autora, ciężej wyjść z domu moknąć, marznąć, rozpuszczać się w bezlitosnym słońcu i zrobić zdjęcie.
Ale to temat na inny dział, którego zresztą już nie ma.