• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sadzenie elektrosadzarką, czy tak ma być?

Reakcje
0 0 0
#1
Witam

Czy sadzenie elektrosadzarką powinno wyglądać tak jak na załączonym filmie? Pierwsze trawki powinny leżeć?

To co osiągnąłem jest tym co powinienem oczekiwać czy też coś skopałem ? :(
Osobiście oczekiwałem że trawa będzie bardziej spionowana i to od początku sadzenia. Trochę mnie martwi ten "podkład" który się tworzy z pierwszych trawek.

Elektrosadzarka - własna produkcja
Trawa - Faller 170773

 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#2
Ja jako podkład maluję po prostu na brązowo/zielono. Potem trawa 1-2mm na wikolu czy też innej mieszance (trawa ma stać), a następnie na lakierze wysokie trawki. To tak mniej więcej :)
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
157 1 0
#3
Witam

Czy sadzenie elektrosadzarką powinno wyglądać tak jak na załączonym filmie? Pierwsze trawki powinny leżeć?

To co osiągnąłem jest tym co powinienem oczekiwać czy też coś skopałem ? :(
Osobiście oczekiwałem że trawa będzie bardziej spionowana i to od początku sadzenia. Trochę mnie martwi ten "podkład" który się tworzy z pierwszych trawek.

Elektrosadzarka - własna produkcja
Trawa - Faller 170773

Ładnie wyszło. Jedyne co popraw a raczej zredukuj, to ilość kleju. Nie Smaruj tak grubo.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#4
1. Za dużo kleju
2. Zobacz jak ładnie stoi na krokodylku. Teraz pomyśl dlaczego ...parafrazując małżonkę: "tata skup się!" ;)

Jeśli mogę coś polecić to sianie 1mm na pierwszy rzut. Elektrosadzarka z łapki dobrze sadzi niskie trawy. Z dłuższymi ma problem. Jak dobrze wysadzisz pierwszy dywanik z niskiej to potem z dłuższą będzie mniejszy kłopot.
 

trol

Aktywny użytkownik
Reakcje
63 6 0
#5
Jeżeli trawkę się sadzi bezpośrednio na makiecie to należy też pamiętać o odłączeniu wszystkich urządzeń, dekoderów itp. które są podłączone do torów ponieważ może przeskoczyć iskra na szynę i będzie problem .Ja tak załatwiłem dekoder w moim Ty2 jak zaczynałem przygodę z łapką na muchy i sianiem trawy
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#6
Jeśli mogę coś polecić to sianie 1mm na pierwszy rzut.
Wcześniej sadziłem 1mm, dla filmu specjalnie kupiłem 6mm aby było dokładniej widać o co mi chodzi.

Elektrosadzarka z łapki dobrze sadzi niskie trawy. Z dłuższymi ma problem.
Te firmowe lepiej sobie radzą z długimi? Dodam że robić będę w skali N, warto kupić firmówkę?

Jak dobrze wysadzisz pierwszy dywanik z niskiej to potem z dłuższą będzie mniejszy kłopot.
Czyli jak chcę dosadzić inną trawę to czekam aż poprzednia wyschnie, polewam ponownie klejem i dopiero dosadzam?
 
Ostatnio edytowane:

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#7
Pikulahay

Nie , na zasadzona już i wyschnieta trawke można dosadzać nastepna , najlepiej za pomocą bezbarwnego matowego lakieru akrylowego w areozolu . Psikasz miejsce gdzie chcesz dosadzić trawke i sadzisz tak samo jak poprzednia , pamiętaj o dobrym wymieszaniu lakieru bo pozostawi bialy nalot .
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#9
@Pikulahay jeśli chcesz zaoszczędzić, to niektórzy sadzą także na lakierze do włosów (osobiście wolę ten o którym pisał mattia).

Jeśli sadzisz w skali "N", to trawa 6 mm nie jest ci chyba konieczna. Możesz kupić 4,5 mm i łapka na muchy powinna dać radę :)
PS: porządna sadzarka to nie konieczne Noch za 300 zł (nie znam dokładnie ceny), za ok. 100 zł dostaniesz już porządny sprzęt :)
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#11
Ja kupiłem od @Grzes za więcej niż 100 zł ale sadzi niebo lepiej ( nie wiem, czy ma jeszcze na sprzedaż jakieś). Ale podobne sadzarki robi mattia, czy znalazłem także u innych użytkowników na allegro.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#13
Nie potrafiąc jeździć Polonezem, BMW też rozbijesz. Zagadaj z @mattia. Jego sadzarki kosztują koło stówki i sporo użytkowników sobie chwali. Polecam jednak trening z tym co masz tym bardziej, że w skali N nie będziesz potrzebował traw dłuższych niż 4,5 mm wszystkie inne będą wyglądać nienaturalnie w tak małej skali.

1. Przygotuj sobie teren

Wersja A
1a. Posmaruj klejem(nie wylewaj!) kawałek deski.
1b. Posyp drobnym piaskiem (drobnym)
1c. Rozrób wikol z wodą i odrobiną płynu do naczyń tak by ładnie go piasek wciągnął.

Wersja B

1a. Pomaluj kawałek deski farbą imitującą ziemię (brązowe, czarne, zielonkawe kolory)
1b. Posmaruj klejem (nie wylewaj!)

2. Siej niskie 1 gora 2 mm trzymając sadzarkę tuż nad. Zobacz jak ładnie stoi trawa na krokodylku. Tam sitko było najniżej i trawa stała od razu.
3. Po chwili zbierz nadmiar trawy odkurzaczem z nałożoną na rurę pończoszką małżonki ;) Jak to dobrze z żoną rozegrasz to nie będziesz miał podbitego oka.
4. Po godzinie psiknij lakierem bezbarwnym (może być samochodowy - śmierdzi, może być mocny do włosów - pachnie)

Na marginesie - mam dioramę zrobioną na lakier do włosów i od dwóch bodajże lat nic z niej nie odpada, a odkurzam ją odkurzaczem.

5. Siej wyższą trawę <4,5
6. Nadmiar w pończochę
7. Po pół godzinie psiknij lakier.
8. Siej drobną 1mm lub posypka gąbkowa - można posypać z ręki bo to nie musi stać pionowo tylko imitować końcówki traw.

Kępki, wyższa trawiaste zarośla w pobliżu płotów, słupów etc. robisz ręcznie na kropelkę wikolu. Ja używam pencety. Po wyschnięciu poziomy psik lakierem i albo posypka albo 1mm trawa na końcówki kępek.
 

vs125

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#14
Moje doświadczenia i eksperymenty z sadzarką a'la łapka :) niskie trawki różnie ,zależnie od producenta np. 6 mm Noch nie źle ale 2 mm Polak dużo gorzej.Łapka łapce nie równa jedną spaliłem bo, dawałem jej wyższe napięcie niż 3 V po po prostu za słabo sadziła , kupiłem drugą przy 7,5 V do 9 V z zasilacza 12 mm Noch daję radę ,trochę się grzeje ale nie ma przebicia na diodzie tak jak to w spalonej łapce , tylko przeginać z tym napięciem nie można.
 
Reakcje
0 0 0
#16
Witam,
zabieram się do sadzenia trawy a w zasadzie do poskładania elektrosadzarki. Zakupiłem już łapkę na muchy, zobaczyłem na opakowaniu 4000v i trochę się przeraziłem :eek: Spodziewałem się czegoś rzędu kilkuset v, ale nie kilku tysięcy. Mam nadzieję, że w zamian za to natężenie jest śladowe. Byłbym wdzięczny za upewnienie się w kwestii bezpieczeństwa, bo miło by było jeszcze trochę pożyć ;)
 

PIKO57

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
73 1 0
#17
Witam,
zabieram się do sadzenia trawy a w zasadzie do poskładania elektrosadzarki. Zakupiłem już łapkę na muchy, zobaczyłem na opakowaniu 4000v i trochę się przeraziłem :eek: Spodziewałem się czegoś rzędu kilkuset v, ale nie kilku tysięcy. Mam nadzieję, że w zamian za to natężenie jest śladowe. Byłbym wdzięczny za upewnienie się w kwestii bezpieczeństwa, bo miło by było jeszcze trochę pożyć ;)
W przypadku takich urządzeń nie mam mowy o porażeniu prądem , bo prąd z takiego powielacza jest raczej śladowy, oczywiście jak zrobisz sobie wyładowanie na skórze, to poczujesz nieprzyjemne szczypnięcie , ale jest niegroźne dla zdrowia.Wszystkie tego rodzaju produkcje( elektro-łapki ) aby były sprzedawane muszą mieć atest bezpieczeństwa. Osobiście w swoich sadzarkach dokładam jeszcze jedną sekcję powielacza , żeby uzyskać wyższe napięcie , to rozwiązuje problemy z długimi trawami.