• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sachsenmodelle - model wagonu cysterny DEC

czang

Użytkownik
Reakcje
115 2 0
#1
Witam Kolegów;)

Mam małą zagwozdke, może ktoś bardziej doświadczony pomoże. Podczas remanentu znalazłem u siebie dwa białe DEC-e, model dość rzadki (SACHSENMODELLE 16246), nie za wiele można znaleźć na jego temat. Jedna miała iść na sprzedaż, jednak znalazłem różnice pomiędzy nimi;

Pierwsza:
DEC1.jpg

I druga:
DEC2.jpg


Jak widać różnią się opisem, czcionką. W internecie znalazłem info tylko o tej pierwszej, czy były dwie edycje? Czy ta druga to może jakaś przemalowanka?

Jeśli trzeba zrobię dokładniejsze zdjęcia.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#2
Przede wszystkim na fotografiach są różne strony wagonu (pomost z lewej i z prawej strony). Czy napisy są takie same po obu stronach jednego modelu? A po drugie, przydałyby się fotki w lepszym oświetleniu, żeby dało się odczytać napisy na ostoi. Ja też nie słyszałem o dwóch wersjach, sam mam jedną (ale teraz nie mam do niej dostępu, więc nie sprawdzę, która to jest). Z tego co wiem, był to model zrobiony na zamówienie DEC jako reklamówka. Ponieważ miał skopane oznaczenia (brak polskich liter, zamiast nich są dziwne znaki), DEC odmówił przyjęcia i zabronił ich rozprowadzania. Mimo to, pewna liczba znalazła się na rynku. A czy oba te modele mają złe opisy? Jeżeli oba modele są oryginalne, to należy pogratulować koledze czangowi posiadania takich unikatów.
 
OP
OP
C

czang

Użytkownik
Reakcje
115 2 0
#3
Jeden ma złe opisy (brak polskich liter, nie wszystkich), natomiast drugi jest ok. Jutro wrzucę lepsze fotki, ten pierwszy znalazłem na kilku zdjęciach, natomiast drugi ani widu ani słychu...;)
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#4
O ile mnie pamięć nie myli to wagony są fikcyjne pod względem malowania (odwrotne biała cysterna, czerwone napisy) zamówione u SACHSENMODELLE jako "reklamówki", może coś poszło do sprzedaży.
Pierwsza partia została przez czyjąś bezmyślność skopana - ta z błędami w opisach, i musiała zostać wyprodukowana jeszcze raz.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#5
To ciekawostka, może jednak Tillig poprawił wersję białą. Ja wiem o modelu reklamowym, dostarczonym DEC, ale już w normalnym, wiśniowym kolorze. I nie jest to cysterna z serii znanej ze sklepu, wiśniowy model reklamowy, podobnie jak te białe, przedstawia trochę inny typ. Nie należy też ich mylić z krótką serią oferowaną niegdyś przez firmę Biurotyka. Swoją drogą, to fajnie znaleźć coś takiego niespodziewanie w głębi szafy...
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#6
A skoro już tak odbiegliśmy od tematu ;-) to o ile mnie pamięć nie myli to za skopanie opisów tych cystern dec'a jest odpowiedzialny ten sam pan, który aktualnie skopał wagony Herisa ;-)
Historia to jednak lubi się powtarzać.
 
OP
OP
C

czang

Użytkownik
Reakcje
115 2 0
#7
Zrobiłem dziś dokładniejsze zdjęcia. Cysterna z czerwoną tablicą ma inne numery na ostoi i na tablicy informacyjnej. Jest też lepiej wykończona, ma pomalowany osprzęt (zawory na dole, osprzęt).

dec6.jpg

dec5.jpg


dec3.jpg
dec4.jpg


Czy któremuś Koledze udało się obejrzeć swoje "białe DEC-e"? Ma ktoś takiego z czerwoną tablicą?

Ogólnie DEC-ów mam sporo, prawie wszystkie, brakuje mi tylko tych z BIUROTYKI, jakby ktoś miał na zbyciu to jestem chętny;)

Oba modele w takim samym pudełku, z tą samą etykietką:

PUDELKO.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#9
I ta z pomarańczową ma prawidłowy numer. Na tej drugiej nie dość, że numer jest różny na ramie i na tablicy, to jeszcze w obu wypadkach nieprawidłowa jest cyfra kontrolna: przy numerze 33 51 783 6 070 cyfra kontrolna powinna być 7, przy numerze 33 51 783 8 070 - 5. Faktycznie więc nie wygląda to na wypust fabryczny.
 
OP
OP
C

czang

Użytkownik
Reakcje
115 2 0
#10
Być może ktoś chciał poprawić fabryczne niedoróbki, albo jakaś seria próbna? Dlatego byłem ciekaw czy jeszcze ktoś taką ma. Tak czy inaczej zostaje w moich zbiorach;)
 
B

bobby74

Gość
#11
A może jednak chciałbyś sprzedać tą bez błędów? tzn. po przeróbkach? :)
Już kilka razy widziałem białe DECe na ebay itd, ale nigdy mi nie przyszło do głowy, żeby sprawdzać czcionkę na nadrukach ;)
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Phantomiusz

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 0 0
#12
Ja mam dwie z dwóch całkiem różnych źródeł i są identyczne :( Zgodzę sję z kolegą Nohab, że ta druga raczej jest przeróbką. Zastanawia mnie, czy sam pamiętasz w jaki sposób stałeś się ich posiadaczem??
 
OP
OP
C

czang

Użytkownik
Reakcje
115 2 0
#13
Tą drugą (o której "nikt nic nie wie") odkupiłem od Kolegi na Naszym forum. Muszę go zapytać skąd ją miał:)

Na razie sprzedaży nie biorę pod uwagę, może kiedyś, jak zaleje nas taka fala modeli PKP że będę zmuszony....;)
 
Ostatnio edytowane:

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#16
Niestety moja miała też złą cyfrę kontrolną, była robiona ze zdjęcia, na którym nie można było jej dokładnie odczytać i zamiast 7 była 9. Wtedy nie umiałem jej wyliczyć, teraz to nie problem.
BC2.JPG
 

JRobert

Aktywny użytkownik
Reakcje
83 1 0
#17
No to mamy trzecią wersję... Ja akurat jestem w posiadaniu tej oficjalnej (z pierwszego zdjęcia) - kupiona na ebay'u
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#19
Nie masz cysterny robionej przeze mnie, bo jest tylko jeden znak ostrzegawczy. Może jest to wyrób kogoś kto miał ode mnie, lub sam zrobił kalki.
 

Podobne wątki