• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[SachsenModelle 74349] Bdnu-x 51 51 20-81 090-5

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#1
Model wagonu pasażerskiego typu Y/B
Bdnu-x 51 51 20-81 090-5

Informacje o modelu:
Seria i nr wagonu: Bdnu-x 51 51 20-81 090-5
Zakład: PKP
Stacja macierzysta: Stacja KRAKÓW
Epoka: Va
Rewizja: [REV|OP|93.10.15]
Ilość osi: 4
Cena: ~180,00 zł

Zalety:
• model jest i ładnie się prezentuje ;)

Wady:
• brak oznaczeń na czołach
• zła ilość stopni
• złe rozmieszczenie wywietrzników na dachu (powinny być rozmieszczone nad przedziałami 1,3,5,7,9)

Wątpliwości:
• kolor pudła wagonu

SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_02.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_03.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_04.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_05.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_06.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_07.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_08.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_09.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_10.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_14.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_18.jpg SachsenModelle_74349_Bdnu-x_090-5_19.jpg
 

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
96 2 0
#2
Czy ja wiem czy taka wątpliość z tym kolorem. Może dokładniej odcieniem RAL nie pasuje do pierwowzoru, ale ogólnie w epoce Va często malowano dwójki na ciemny odcień zieleni.
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
#3
W tych latach OIDP naprawy rewizyjne wykonywały ZNTK: Opole, Ostrów i Nowy Sącz (oraz być może jeszcze też Pruszków), a poza tym naprawy okresowe sposobem gospodarczym wykonywały niektóre wagonownie - np. dla wagonów gdyńskich były to Słupsk, Malbork i Toruń. Przypuszczam że w innych rejonach było podobnie.
Malowanie wg nowego schematu (zielone dwójki, czerwone jedynki, itp.) na dobrą sprawę dopiero wchodziło i chyba nie było zbyt precyzyjnie opisane przez PKP RAL'ami, stąd bardzo częsty był widok pociągu zestawionego z wagonów 2 klasy w różnych odcieniach zieleni, a nawet błękitu, bo część z nich (oidp szczególnie te po NG w ZNTK Ostrów) szybko blakła i tworzyła taką właśnie tęczę barw.
Taka sytuacja trwała myślę gdzieś do 1995-97 roku, kiedy to zaczęto restrykcyjniej wymagać odpowiednich odcieni barw przy malowaniu wagonów. Dlatego uważam, że dla modeli wagonów 2 klasy z wczesnych lat 90. każdy odcień zieleni należy uznać za właściwy. Świeżo po rewizjach wagony zwykle były ciemnozielone, a z czasem jaśniały lub stawały się wręcz jasnobłękitne.
 

voytecki

Aktywny użytkownik
Reakcje
52 0 5
#4
Odkopię trochę temat. Posiadam dwa takie wagony, natomiast jeden z nich ma do poprawki malarskiej dach. Czy ktoś może podpowiedzieć jakiego koloru (RAL) powinienem użyć? Albo konkretny nr Tamyia (ale w sprayu)?
Druga sprawa, to wagon pierwszej klasy. Tu do poprawki jest więcej i też mam pytanie jaki RAL koloru czerwonego i kremowego?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#6
Wady:
• brak oznaczeń na czołach
• zła ilość stopni
• złe rozmieszczenie wywietrzników na dachu (powinny być rozmieszczone nad przedziałami 1,3,5,7,9)

Wątpliwości:
• kolor pudła wagonu
Ja do wad zaliczyłbym jeszcze w tym modelu:

- zbyt obłe końcówki dachu,
- brak przetłoczenia wzdłuż pudła na dole, takiego rantu, czy jak to nazwać,
- malowane "oświetlenie" końca składu.

Oczywiście można ciągnąć dalej - np. inne podwozie niż w oryginale, wózki nie do końca tegez, ale .... nie pastwmy się już :)

Ja już się wyleczyłem z trzymania w kolekcji tych modeli jak i ich odpowiedników Tilliga... Poczekam, może Roco wznowi swoje wypusty YB/70. Moim zdaniem choć też nie idealne, to o niebo lepsze.
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#7
Zapytaj Jaco, on chyba przemalowywał herisa
Sprawa wygląda tak, że ja mam dość spory problem z kolorami. Jak zabieram się za malowanie wagonu czy innego taboru, to biorę farbki vallejo, których mam dość sporo. Wyciągam zdjęcia konkretnego taboru który idzie do malowania, wtedy moja żona zasiada do mieszania i wytwarzania koloru. Nie bardzo jestem w stanie Ci pomóc, bo większość kolorów tj porostu mieszanka wykonana przez moją "prywatną mieszalnię" farb.
 

Podobne wątki