• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

S88

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#1
Ze schematów wygląda to fajnie http://wiki.gbbkolejka.com/tiki-index.p ... zenia+inne

Zacznę od może od podstaw:
Czy magistrala musi być podłączona do komputera ?
(Jeżeli komputer to oczywiste że GBB-Kolejka)

Jeżeli nie do komputera to jak wygląda sterowanie i podawanie "wizualne" informacji o np. położeniu zwrotnic , zajetości toru itd.

Tyle na początek.

Jednak zanim wypowiedzą się nasi "JaJoGłowi" Spece od TYCH :D spraw, proszę innych o wypowiedzi na temat S88.

Na pewno nie tylko mnie zainteresuje powiązanie nowego Boostera by Martnezo :!: z S88.

Dlaczego zacząłem. Ponieważ widzę że początkujących i/lub nierozumiejących czasem nawet podstaw DCC jest wielu.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
Cezary napisał(a):
Czy magistrala musi być podłączona do komputera ?
Nie. Ino najczęściej S88 jest stosowany do przekazywania informacji z jednego końca w drugi. Nadajnikiem informacji może być układ wykrywający obecność loka na torach, układ wykrywający naciśnięcie przycisku a nawet układ odczytujący numer lokomotywy (tak - jest taki). No i ktoś musi umieć odebrać taką informację i coś z nią zrobić... (PC, ECoS, Intelibox)... Ot i cała tajemnica S88.

Cezary napisał(a):
Jeżeli nie do komputera to jak wygląda sterowanie i podawanie "wizualne" informacji o np. położeniu zwrotnic , zajetości toru itd
No... Mnie też to interesuje...
Można podłączyć np: do ECoS... Tylko to tez już komputer...
Albo do systemu Intelibox...

Jest coś jeszcze? Podejrzewam, że tak...
 
OP
OP
avecez

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#3
gbbsoft napisał(a):
Jest coś jeszcze? Podejrzewam, że tak...
No cóż, zerknąłem na google na terminy ECOS i Intellibox , hmm.

Jednak wolę obrazki niz tabelki nt. programowania.

Może tak: Czy za pomocą lub poprzez S88 można sterować lokomotywą, np czerwone/stój, zielone/jedź-ruszaj z zależnością np od położenia rozjadu/rozjazdów. Np. ręczie (przełącznikami) ustawiam drogę wyjazdu ze stacji, "zapalam" zielone i lok rusza - czy tylko takie coś da się poprzez Gbb-Kolejkę.

Otóż poza bezsprzecznymi zaletami DCC ciągle wypatruję rozwiązania sterowania makietą bez udziału kompa. Wydaje się brakować cegiełki w pięknej układance DCC, wiążącej jazdę pociągu z automatyką sterowania akcesoriami (bez udziału komputera.

Widziałem taki "klocek" w S88 w podanym wcześniej odnośniku do "wizualizacji" czy też wyświetlania stanów.

Oczywiście rozwiązaniem jest zrobić automatykę akcesoriów analogowo, a samemu spełniać rolę "maszynisty". Jeddnak chodzi mi przede wszystkim o bezpieczeństwo modeli, zabezpieczenie przed kolizjami.

Wiem, że do GBB Kolejki nie trzeba super komputera , ale zawsze to dodatkowa skrzynka zajmująca miejsce i pochłaniająca dodatkowe KiloWaty.

Najchętnie zobaczyłbym to wszystko na żywo w akcji na jakimś spotkaniu byle nie na końcu Polski ;-).

Może szukam tylko dziury w całym.

p.s. proszę o wytłumaczenie oznaczeń MU i MW na http://wiki.gbbkolejka.com/show_image.php?id=736
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
MW - Moduł Wizualizacyjny - pokazuje stan wejsc innych modułów
MIU - Moduł Informacji Uniwersalny - robiony pod zamówienie moduł o zadanej przez kupującego konfiguracji wejść (stan napięcia, stan obciążenia)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 0
DCC 1
DCC 3
DCC 2

Podobne wątki