• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Rzeczywista szybkość na manipulatorze

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#1
Właśnie przeczytałem fajną rzecz ( http://www.tonystrains.com/technews/qsi ... dcalib.htm ).
W dekoderach Quantum producent QSI tak ustawia (kalibruje) dekodery tak, że prędkość (przy 128 krokach prędkości) pokazywana na manipulatorze to prawdziwa prędkość w milach na godzinę. Czyli jak ustawisz 25 na manipulatorze, to lok zasuwa (po przeliczeniu) z prędkością 25 mil na godzinę. Bardzo fajny pomysł, a w dodatku do zrobienia już teraz.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#2
Przecież każdy może to zrobić odpowiednio programując dekoder, trzeba tylko spędzić trochę czasu przy kalibracji. Planuję wyposażyć powstający właśnie dekoder w pewne ułatienia w tym zakresie - pomysł kołatał mi się po głowie od dość dawna.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
Szkoda że Fredy nie mają wyświetlacza, chociaż co za problem nałożyć wokół pokrętła jakąś skalę. Mówię o tych klasycznych.

Co do kalibracji dekodera to rozumiem że wtedy stopień wyjściowy pracuje "na pół gwizdka" (bo modele zazwyczaj maja przeskalowana prędkość przy maksymalnym napięciu średnim)?
 
OP
OP
gbbsoft

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#6
ciekma napisał(a):
Co do kalibracji dekodera to rozumiem że wtedy stopień wyjściowy pracuje "na pół gwizdka" (bo modele zazwyczaj maja przeskalowana prędkość przy maksymalnym napięciu średnim)?
Chyba nie... Moduł wyjściowy pracuje jak zwykle, bo przeciez lok jeżdzi tak samo... Chodzi o czystą matematykę, która wykonuje dekoder...
 

Sebastian B.

Aktywny użytkownik
Reakcje
60 9 2
#7
Kupilem sobie taki wagon FL do mierzenia predkosci,nie mam innej mozliwosci.Pozwala to na zmierzenie i ustawienie TV decodera na szybkosc maksymalna danego loka.Mozna sobie pomierzyc przy jakich nastawieniach kontrolera,czy jakos tak,z jaka szybkoscia porusza sie sklad na makiecie.Moze to nic specjalnego ale przydaje sie.
 

Załączniki

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Misiek napisał(a):
tak samo jak kalkulator i kawałek toru...
...no i jaka linijka/miarka by sie jeszcze przydala. :)
Tez tak ustawiam predkosc, ale jako ze leniwy jestem i wygodny to tez przymierzam sie do tachowagen'a. :-D

Sebastian B. napisał(a):
Kupilem sobie taki wagon FL...
jak jest realizowany pomiar predkosci w tym wagonie ???
 

Karol

Użytkownik
Reakcje
10 2 0
#12
Pewnie że może i to jeszcze jak. Jednak w moim przypadku to cale ustrojstwa działa trochę inaczej. Silnik elektryczny z dekoderem porusza sensor który przekazuje info do komputerka rowerowego. Wadą dość poważną tego patentu jest to ze licznik zawsze chodzi na jednym adresie z loką którą mierzy. Zeby za każdym razem nie profilować wszystkiego od początku każda loka ma swój komputerek. Jedynie słusznym rozwiązaniem byłby komp z GBBkolejką ale na poddaszu gdzie temperatura w zimie spada poniżej zera taki wariant byłby trochę problematyczny. Coś juz mi się kołacze po głowie gdzie uderzyć o cyfrowy licznik szybkości i odległosci. :D
 

Sebastian B.

Aktywny użytkownik
Reakcje
60 9 2
#13
TKK napisał(a):
jak jest realizowany pomiar predkosci w tym wagonie ???
... a wiec na osce zestawu kolowego jest magnes a nad nim sie znajdule czujnik/sensor. Im szybciej sie oska z magnesem, obraca tym szybsza predkosc,ktora jest pokazana w km/h,oczywiscie w skali H0.

gbbsoft napisał(a):
Z tego co wiem, to on potrafi mierzyć także przemierzony dystans...
... i nie tylko.Wedlug instrukcji przy wybraniu odpowiedniej funkcji mozemy odczytac :

- przebyty dystans (od czasu skasowania poprzedniego "reset")
- srednia predkosc
- aktualny czas jazdy (max 10 godzin)
- maksymalna szybkosc osiagnieta (od czasu skasowania licznika "reset")
- calkowity przejechany przebieg (do 99,999 km)
- aktualny czas

Krotko mowiac jak szybko,jak dlugo i jak daleko. :D