• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Ruchomy pantograf, czyli zrób to sam.

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#1
W dniu dzisiejszym, po kilku godzinach eksperymentów udało mi się zrobić cyfrowo sterowany pantograf do lokomotywy. Prowadzenie jest na żył Na razie nie będę zamieszczał step by step, ponieważ go nie prowadziłem ale przy drugim patyku, jak nie zapomnę, to tu zamieszczę. Poniżej zdjęcie jak to wygląda i filmik.
DSC08600.jpg

 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#2
Tam pod budą to chyba maszynista korbą kręci :D a tak na serio, być może sprzęt którym nagrywałeś filmik tak wyłapuje dźwięk że jest tak głośno. Ale ogólnie pomysł zaje :)
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#3
Serwomechanizm jest trochę kiepski. Wymaga przesmarowania. Z dźwiękiem też masz rację.
Natchnieniem było dla mnie, jak poczytałem trochę nt. na niemieckim forum. W Polsce, robienie samemu tego typu bajerów, nie widziałem.
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#7
Wreszcie ktoś podjął stary temat, brawo. Nie wiem jak zrobiłeś sterowanie, może napisz coś na ten temat. U mnie siłownik sterowany jest dekoderem specjalnie skonstruowanym do tego silniczka. Co prawda na filmie poniżej nie widać tego, bo druty Viessmanna są sztywne ale sterownik jest zaprogramowany tak, by w górnym położeniu odzwierciedlić odbicie od drutu zasilającego. U nie nie ma żyłki, sterowanie odbywa się na zasadzie dźwigni pod pantografem, która porusza nim od spodu.
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#8
Już odpowiadam. Zadanie to jest kosztowo stosunkowo tanie. Ja wykonałem sterowanie na mikroserwie dla modeli RC. Zabawki te są sprzedawane na Allegro już od 10zł i właśnie takie ja kupiłem. Na pokładzie lokomotywy zainstalowany jest dekoder Zimo MX645. Posiada on złącze SUSI, które alternatywnie może być wykorzystane do sterowania serwomechanizmami bez żadnych dodatkowych elementów elektronicznych. W związku z tym podpiąłem serwo bezpośrednio pod gniazda w deku. Po tym zmieniłem jedną CV, bodaj #181 setującą, która F'ka ma sterować serwem i bangla. Następnie ustawiłem skrajne wychylenia i prędkość za pomocą #162, #163 i #165. Żyłka jest puszczona od dolnego wysięgnika pantografu bezpośrednio na koło serwa i tyle. Robota na jeden wieczór.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#9
Natomiast jest pomieszany nieco dzwiek. Najpierw powinno byc slychac dzwiek podnoszonego pantografu, a potem uruchamianie lokomotywy. A z tego co pamietam, to taki dzwiek w ZIMO jest. Poza tym elegancko. A temat byl juz dawno, moze nie na forum ale prezentowany w kregach modelarskich. Bardzo ladnie zrobil to Tomek05 w swojej czeskiej "Grazynie".
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#11
Poniżej krótki poradnik, jak zrobić cyfrowo sterowane pantografy.
Podstawowym elementem, jaki musi posiadać lokomotywa jest dekoder cyfrowy posiadający wyjście SUSI, które umożliwia podłączenie serwomechanizmu. Mam świadomość, że sterowanie może się odbywać za pomocą normalnego wyjścia funkcyjnego, jednakże ja zrobiłem to na SUSI.

Posiadany przeze mnie dekoder jest to dźwiękowy MX645. Na poniższych dwóch zdjęciach, niezbędny warsztat i akcesoria, które należy kupić.

DSC08615.JPG


DSC08617.JPG


Pierwszym krokiem jest usunięcie zbędnego dachu. Zajmuje on dużo miejsca, a one będzie potrzebne. Dodatkowo, dekoder, kondensator i głośnik upychamy możliwie w ramie lokomotywy. Obok wałów kardana są spore nadlewy balastu, które możemy częściowo usunąć, a w uzyskane miejsce wsadzić kondensator i głośnik.

DSC08618.JPG


Pierwszy mechanizm zamontowałem w miarę bezproblemowo. Z drugim było gorzej. W mojej lokomotywie głośnik jest umieszczony zaraz nad wałkiem kardana w poprzek osi wzdłużnej lokomotywy. Pomimo tego zabiegu, napęd jest za duży, aby mógł zmieścić się pod szarym dachem w całości. W związku z tym pocieniłem czerwony dach, aby zyskać kilka milimetrów miejsca.

DSC08619.JPG


Kolejnym krokiem było przygotowanie wyprowadzeń z dekodera. Po 3 białe przewody na serwo. Jak podłączyć elektrycznie serwo, odsyłałam do instrukcji ZIMO na www.zimo.at.

DSC08620.JPG


DSC08621.JPG


Kolejnym krokiem jest przygotowanie pantografu i dachu do poprowadzenia żyłki. W dachu wiercimy dziurkę. U mnie, jest ona po prawo od śrubki mocującej pantograf.

DSC08622.JPG


W pantografie usuwamy zbędne elementy blokujące patyk w pozycji złożonej.

DSC08624.JPG


Dalej, na sucho podpinamy serwo aby sprawdzić jego działanie i wstępnie skalibrować CV'ki w dekoderze.

DSC08623.JPG


Dalej to już montaż żyłki. Mocujemy ją ściegiem do siłownika pantografu i przepuszczamy obok sprężynki. W tym miejscu uwaga. Żyłka musi iść po stronie gdzie jest drucik utrzymujący ślizgacz w pozycji poziomej. Inaczej, ślizgacz będzie blokował się o jarzmo siłownika, w związku z czym, nie będzie w całości opadał.

DSC08625.JPG


W dalszym kroku składamy pantograf i przytrzymujemy do np. pęsetą skrosowaną. Od dołu mocujemy serwo, w którym wcześniej przewierciliśmy dziurkę na żyłkę i naciągamy ją. Na końcu zawiązujemy dwa supły, aby żyłka nie wysunęła się z otworu w wale serwa. Luz jaki możemy przez przypadek zostawić możemy nawinąć na wał.

DSC08626.JPG


Dalej składamy to wszystko do kupy i ustawiamy dogodne dla nas parametry w CV'kach.
W moim przypadku, przy końcowym montażu, wyszło, że byda nie chciała się zamknąć, spowodowane było to dużą ilością kabelków. W związku z tym pocieniłem trochę obudowy serwomechanizmów. Po tym zabiegu lokomotywa dała się złożyć.

I to by było tyle z mojej strony w tym temacie.
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#14
Dziś udało mi się skończyć dokładanie efektów do mego Taurusa. Nie obyło się bez kilku przygód. Ostatnim elementem poza dźwiękiem i ruchomymi pantografami było zrobienie efektów świetlnych takich jak, oświetlenie niezależne obu kabin oraz efekt iskrzenia pantografu. Patent ten podpatrzyłem u naszego forumowego kolegi DarekW. Z tym ostatnim dodatkiem trochę się napociłem ale udało się. Musiałem zmienić przewody zasilające diodę na jakieś cieniutkie druciki nawojowe, ponieważ pantograf nie chciał sam opadać. Przy okazji zmieniłem żyłki na cieńsze. Ostatnim brakującą już modyfikacją zostanie wymiana żarówek z oświetlenia czołowego na diody ale to już innym razem.
 
OP
OP
paziu1000000

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#17
Makieta jest ale bez trakcji. Może kiedyś, za jakiś czas.... Na razie pozostaje mi sępić o możliwość pojeżdżenia na spotkaniach modelarskich na czyichś modułach, gdzie jest trakcja:podstepny:
 

Podobne wątki