• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ruchome pantografy

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#1
Kilku producentów modeli kolejowych robi modele pojazdów elektrycznych z ruchomymi pantografami. To znaczy, przy sterowaniu cyfrowym, istnieje możliwość ich podnoszenia i opuszczania. Wydaje mi się to być wspaniałym pomysłem, jednak interesuje mnie w jaki sposób zostało to rozwiązane. Dlatego, jeśli ktoś z Was wie, to proszę o wyjaśniene zasady działania i napędu.

Druga sprawa: może ktoś sprzedaje takie odbieraki do zabudowy z własnym napędem? Chciałbym wyposażyć model w taki bajerek, więc mnie to interesuje.

A tutaj filmik, na którym ukazany jest ładniutki modelik, który potrafi nie tylko pantografem wymachiwać. :razz:

http://pl.youtube.com/watch?v=xFm74Y8mTDE
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#10
No dobra. Strona już działa, filmik obejrzałem sobie. EVB420 12, wielkie dzięki za pomoc. Film, mimo że nic nie kumam co mówią, to ale wiele tłumaczy.

Teraz zachodzi tylko jeszcze pytanie, czy inne firmy stosują w swoich modelach identyczne rozwiązanie, to znaczy z linką i takim typem silnika?
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#11
Wiecie co? Ostatnio widziałem ze dwa filmiki z ruchomymi pantografami od Roco, ale nijak nie mogę się tam dopatrzyć tej żyłki. Nie wiem, czy po prostu jej nie widać na filmie, czy może Roco stosuje inny sposób na poruszanie odbierakiem.

Oto filmiki:
- pierwszy z YouTube, prezentujący najnowszy zestaw cyfrowy Roco.
http://pl.youtube.com/watch?v=07pzZAVn_4M
- drugi, ze strony Roco, prezentujący ogólnie modele i ich produkcję, przewińcie do 05:12.
http://www.roco.cc/index.php?id=406
 
A

Adam-H0

Gość
#15
jak juz chyba wszyscy zauwazyli jestem maniakiem od kolejek i podziwiam roco za inicjatywe - tak jak to zrobili z digitaltym systemem i dzwiekiem - SUPER :LOL:
bo jest pare rzeczy, ktore bola, taki super bajer zabudowac do starego grzmota - ja chcialbym za te pieniadze nowy model - no trudno trzeba poczekac
i drugi problem, ktory wystepuje - na razie nie umnie , bo nie mam makiety - to brak mozliwosci regulacji wysokosci na ktora wyjezdza pantograf :sad:
nie wszyscy maja trakcje z drutu 1mm moj dobry przyjaciel ma to zrobione perfekcyjnie i problem do tej pory rozwiazywal robieniem z cieniutkiej zylki ogranicznika, tak ze pantograf po otwarciu byl okolo 1 mm od trakcji zeby jej nie zniszczyc - i tu jest moim zdaniem pies pogrzebany :cry:
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#16
Czyli, w pewnym sensie, znów wracamy do problemu lokomotyw elektrycznych na makiecie, i to nawet makiecie wyposażonej w trakcję.
 
K

Konrad

Gość
#17
Ja stosuje taki patent z zylka i siecia trakcyjna na niedokonczonym module RENFE. Bodajze w normie FREMO norweskiej jest opisane ze pobierak powinien utrzymywac sie 1mm ponizej sieci "w razie czego"
 
A

Adam-H0

Gość
#18
modelarstwo kolejowe bedzie zawsze kompromisem - co by tu nie pisac jak chce sie realia to sa kluby z prawdziwym sprzetem i wtedy nie ma problemu ;)
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
#19
Wszyscy piszecie o pantografie... no bo i wątek rozumiem.
Ja odniosę się do filmu z fabryki Roco - jedno co mnie uderzyło, to to że wszystkie prace związane z produkcją lokomotyw były wykonywane porzez kobiety.
A czy widział ktos na forum jakąs kobietę - chyba ze kryje się pod jakimś linkiem?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 15
Tabor 2
1
Tabor 5
Tabor 95

Podobne wątki