• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Rozważania koncepcjne nad motywem z "Sól ziemi czarnej".

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
#1
Sadzę, że wszyscy znają ten film. Jeśli nie to polecam zapoznać się z fotografiami na stronie Fototeki Filmoteki Narodowej.
Oryginalnie jest to pogranicze Świętochłowic i Rudy Ślaskiej. Dokładniej miejsce gdzie do linii Katowice-Wrocław, i leżącej niej wielkiej grupy torów towarowych stacji R.Ś. Chebzie zbiegały z obu stron się tory prowadzące do hut i kopalń Świętochłowic i dalszych miejscowości. Miejsce to też występuje w filmie S. Jędryki "Koniec wakacji".
Na filmie Kuca przedstawione jest południowe odgałęzienie i wciśnięta między nie i główną linię kolejową, osada robotnicza Szyb Marcina.
Moja koncepcja ma na celu dostosowanie tego motywu do ograniczeń lokalowych przeciętnego mieszkania, więc chciałem przeanalizować ile z tego motywu da się wycisnąć. Więc na pewno przyjdzie się ograniczyć do tego szlaku bocznicowego co najwyżej szlaku głównego. Oraz zrezygnować z głowicy, zastąpionej przesuwaną szufladą.

Bez wątpienia punktem wyjściowym projektu jest szlak bocznicowy składający się z 2 torów. Jednego na poziome 0, i drugiego na nasypie. Jest to bardzo impresyjny motyw.
Szlak bocznicowy zbiegał się z głównym w normalnym kształcie " =< "
gdzie " v " to szlaki, a " = " głowica grupy towarowej.
Tak jak napisałem, w warunkach domowych trzeba zrezygnować z głowicy i zastąpić ją szufladą.

Przyznam, że jestem noga w dziedzinie projektowania komputerowego, a jest niezbędne, by sprawdzić ile miejsca może zająć projekt, i na ile uda się go rozbudować. Tak jak napisałem oryginał ma formę " < ", ale do warunków domowych, dobrze było by go przerobić na kształt " T " lub jeszcze lepiej na " L ".

Z tego co wyczytałem w wątkach są
http://www.anyrail.com/download_en.html
http://www.scarm.info/index_pl.html
Natomiast winrail i wintrack są do kupienia.

Więc pytanie 1 - który program polecacie do takich projektów?