• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Rozterki dotyczące DCC po kupnie pierwszego modelu

wll

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#1
Dzień dobry,

Jako że jest to mój pierwszy post, chciałbym wszystkich serdecznie powitać :) Jeśli o mnie chodzi to już od dłuższego czasu interesowałem się koleją, ale dopiero od około pół roku czytam na temat kolejowego modelarstwa. Może to dziwnie zabrzmi, ale wcześniej nie zdawałem sobie sprawy że modele polskich lokomotyw, które widywałem czasem na jakiejś czasowej makiecie gdzieś w gablotce na korytarzu centrum handlowego, nie są ręczną robotą, a można je normalnie kupić w sklepie :) Owszem, wiedziałem nawet że istnieje coś takiego jak skala H0 (o innych nie słyszałem), ale jakoś umykało mi że wielkie firmy z tej branży robią modele polskiego taboru (a tylko taki, ze względów sentymentalnych, mnie interesuje).

Dwa tygodnie temu kupiłem swój pierwszy model lokomotywy H0 od Piko. Znajduję się aktualnie na absolutnym początku mojej modelarskiej przygody i oprócz wspomnianej lokomotywy posiadam wyłącznie mały kawałek toru na którym mogę ją postawić ;) Być może powinienem inaczej rozpocząć tę przygodę, ale akurat tak wyszło - spodobał mi się bardzo jeden z dostępnych modeli i już mu nie odpuściłem ;) Teraz zastanawiam się nad dalszymi krokami ale tym razem będę planował je bardziej rozważnie :)

Chciałbym zacząć od sterowania. Moja nowa lokomotywa ma gniazdo dekodera PluX22 w którym aktualnie "siedzi" zaślepka pozwalająca na użytkowanie jej w trybie analogowym. Jako że nie mam aktualnie żadnego systemu sterowania chciałbym od razu wejść w sterowanie cyfrowe. I tu pojawia się pierwsze pytanie:

1. Jaki system sterowania wybrać?
Z racji małego metrażu mojego mieszkania nie planuję, nawet w przyszłości, tworzenia żadnej makiety: torowisko będę rozstawiał raz na jakiś czas na podłodze. I raczej nie będę jednocześnie używał więcej niż 1-2 modeli. Spodobał mi się system Piko SmartControl Light - sądzę że będzie on wystarczający do moich potrzeb, ale na wszelki wypadek chciałbym Was - Ekspertów - zapytać, czy jest to wybór optymalny w tej cenie?

Mam też rozterki odnośnie samych dekoderów. Przede wszystkim:

2. Jakiego producenta dekoder wybrać?
Tak, wiem że nie muszę mieć wszystkiego z jednej firmy. Chciałbym jednak od razu kupić dekoder z dźwiękiem i dlatego pierwszym produktem który zwrócił moją uwagę jest dekoder od producenta lokomotywy, czyli firmy Piko (jest to najnowsza generacja nazwana "PIKO SmartDecoder 4.1 Sound"). Z tego co już wyszperałem to głośnik idealnie pasuje do odpowiedniego zagłębienia w lokomotywie i dla mnie jako osoby która będzie udźwiękawiać swój pierwszy model jest to najłatwiejsza opcja. Zastanawia mnie jednak fakt, że kiedy przeglądam filmiki na Youtube z udźwiękowionymi lokomotywami to w opisach zazwyczaj jest podane iż jest to dekoder ESU albo Zimo. Nie wiem czy jest to zgodne z rzeczywistością, ale odniosłem wrażenie że te dekodery są popularniejsze. Czy dobrze mi się wydaje? A jeśli tak, do dlaczego tak jest?

I ostatnie pytanie:

3. Jak to jest z montowaniem dodatkowych kondensatorów w lokomotywach?
Od razu zaznaczę że wiem czym jest kondensator :) Zastanawia mnie jednak to iż niektórzy dolutowują dodatkowe kondensatory w lokomotywach. Teoretycznie ma to sens - odpowiednio duży kondensator podtrzyma zasilanie w przypadku przejeżdżania przez drobne odcinki gdzie lokomotywa może stracić zasilanie z torów (np. na rozjazdach). Fabryczna instrukcja do mojej lokomotywy jednak ani słowem nie wspomina o dolutowywaniu jakiegokolwiek kondensatora. Ta sama instrukcja wprost jednak mówi o tym iż np. głośnik sam sobie muszę dolutować. Czyli producent nie ma żadnych oporów przed zalecaniem dolutowywania elementów do lokomotywy. A jednak o kondensatorze nic nie wspomina. Czy to oznacza że w mojej lokomotywie już jeden z fabrycznych kondensatorów pełni rolę "tymczasowego podtrzymania zasilania" i nic już nie trzeba robić?
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#2
Cześć.
Spodobał mi się system Piko SmartControl Light
Moim zdaniem system Roco z MultiMaus jest lepszy, ma większe możliwości a kosztuje podobnie. Poczytaj i zobacz na alletowar.
Zastanawia mnie jednak fakt, że kiedy przeglądam filmiki na Youtube z udźwiękowionymi lokomotywami to w opisach zazwyczaj jest podane iż jest to dekoder ESU albo Zimo
Piko, czy Roco nie produkuje dekoderów. Produkują je firmy takie jak Zimo, Uhlenbrock czy ESU a Piko i Roco je sygnują swym logo. Takie dekodery mogą (choć nie muszą) mieć pewne ograniczenia, bo są produkowane pod zamówienie. Deki sygnowane przez firmy Zimo, czy ESU są w pełni konfigurowalne. Zależy jakie masz wymagania względem deków. Szeroki temat - poczytaj.
Zobacz Dekodery
Fabryczna instrukcja do mojej lokomotywy jednak ani słowem nie wspomina o dolutowywaniu jakiegokolwiek kondensatora
Kondensator dolutowuje się do dekodera. Do różnych deków w różny sposób można dolutować kondensator, lub power-pack.
Na przykład Zimo MX645:
MX645 1800uF16V-640.gif

To wszystko tak w wielkim skrócie. Dokładne informacje i dyskusje na te tematy są na forum. Opcja SZUKAJ.
Na bardziej szczegółowe info możesz liczyć później, w miarę postępów...:)
 
Ostatnio edytowane:

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#3
@1: jeśli już koniecznie chcesz jeździć po podłodze to kupuj tory z "podsypką" z plastiku (coś w stylu Roco Geoline itp), mniej śmieci z podłogi znajdzie się w mechanizmach lokomotywy. A jak Ci się znudzi ciągłe spinanie i rozpianie torów i tracące kontakt elektryczny złączki szyn, pomyśl o najprostszych segmentach. Nie muszą to być od razu segmenty według norm, wystarczą kawałki sklejki 8 mm 30x90 cm z ramką z listewek 20x30 mm pod spodem.
@2: kupując dedykowany dekoder firmowany przez Piko masz już w nim wgrane potrzebne dźwięki. Do dekodera innego, zwykle trzeba te dźwięki dopiero wgrać, a tego sam raczej nie zrobisz (zwykle potrzebny specjalny programator i program).
@3: taki np EU07 Piko ma fabrycznie miejsce na płytce na kondensator UPS i elementy towarzyszące. Nie wiem jak inne...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
#4

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#5
Trzeba też koledze uświadomić, że przeważnie te "dedykowane" dekodery zawsze mają jakiś haczyk i mimo swojej wysokiej ceny, nie dają w pełni tego, czego byśmy od tego produktu oczekiwali. Dla tego dobrze jest kupić dekoder od takich osób jak Karo czy ja i otrzymać produkt w miarę przystępnej cenie i spełniający nasze oczekiwania.
 
OP
OP
W

wll

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#6
Panowie,

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) odniosę się poniżej do wszystkich kwestii. Widzę że rozwinęła się spora dyskusja o dekoderach więc doprecyzuję że moja lokomotywa to EU07 od Piko a dekoder o którym pisałem to dokładnie ten produkt.

@melonowy
Dzięki za wskazanie MultiMaus'a - kojarzę go z wyglądu z wielu filmików na YT więc faktycznie jest on bardzo popularny - poczytam sobie o nim (cena jest OK).
Dziękuję również za wyjaśnienie kwestii z kondensatorami - mylnie sądziłem że dolutowuje się je gdzieś do płytki w lokomotywie, skoro jednak łączy się je z dekoderem to już jasne jest dlaczego instrukcja od lokomotywy nic o tym nie wspomina :)
Odnośnie dekoderów to ich konfigurowalność aktualnie ma dla mnie małe znaczenie. Z tego co rozumiem (nie wiem czy słusznie) to możliwość dowolnego przekonfigurowywania dekodera jest cenna kiedy ma się sporą kolekcję modeli i trzeba te dekodery często przekładać między lokomotywami - wtedy nie musimy do każdej z nich kupować oddzielnego, drogiego dekodera, zamiast tego kupujemy sobie kilka dekoderów i w miarę potrzeb "żonglujemy" nimi konfigurując je pod te lokomotywy które aktualnie planujemy używać. Niestety widzę że sprzęt do programowania dekoderów nie jest tani i w moim przypadku raczej nie będę szedł tą drogą - na razie mam tylko jeden model i póki co muszę do niego dozbierać jakieś wagony zamiast kupować kolejne lokomotywy (zresztą i tak nie planuję mieć ich więcej niż 2-3) - wystarczy mi więc dedykowane rozwiązanie pod moje EU07, taki "gotowiec". Dziękuję za przydatnego linka - widzę że sklep który poleciłeś ma nawet w ofercie takie w pełni konfigurowalne dekodery które zostały przez nich już wstępnie przygotowane pod dany model - to wydaje się być bardzo fajną opcją.

@cyruss
Dobrze że wspominasz o torach z podsypką, ale na szczęście w sklepie w którym kupowałem swój pierwszy kawałek torowiska już zadano mi pytanie o to jak będę tych torów używał i na podłogę polecono mi tory Piko właśnie z podsypką :)
Jeśli chodzi o dekodery to właśnie z tego powodu o którym mówisz chciałem kupić dekoder od Piko - wszystko jest gotowe, dźwięki są wgrane, głośnik pasuje do zagłębienia w lokomotywie i wystarczy tylko wszystko podłączyć :)

@Andrzej Harassek
Dzięki za zwrócenie uwagi :) Na szczęście planowałem kupić właśnie dekoder dedykowany pod moją lokomotywę z właściwymi dźwiękami (link dałem powyżej).

@Elvis
Widziałem na YT sporo filmików z udźwiękowieniem lokomotyw z adnotacją [Elvis] i bardzo mi się podobały (w EU07 szczególnie dźwięki rozruchu z wentylatorami oporów). Super robota, na pewno zajrzę na Twoją stronę, dzięki! :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
#7
możliwość dowolnego przekonfigurowywania dekodera jest cenna kiedy ma się sporą kolekcję modeli i trzeba te dekodery często przekładać między lokomotywami - wtedy nie musimy do każdej z nich kupować oddzielnego, drogiego dekodera, zamiast tego kupujemy sobie kilka dekoderów i w miarę potrzeb "żonglujemy" nimi konfigurując je pod te lokomotywy które aktualnie planujemy używać
Nie znam nikogo, kto tak by robił. Nie jest to najlepszy pomysł. Zmiana projektu dźwiękowego w dekoderze to trochę skomplikowany proces i trudno to robić co chwilę. Poza tym instalacja dekodera w modelu też bywa trudna, rzadko jest tak, że się to robi jednym ruchem, a samo otwieranie modelu co chwilę też nie jest dobrym pomysłem. Nie mówiąc już o tym, że zaprzecza to samej idei sterowania cyfrowego - możliwości jednoczesnego używania wielu modeli i niezależnego nimi sterowania.

Do EU07 najlepiej kupić i Leszka (Elvis) albo u Karola (DCC24) dekoder z już przez nich wgranym dźwiękiem i odpowiednio ustawionymi funkcjami świateł.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#8
Leszka (Elvis) albo u Karola (DCC24)
Dziękuję za przydatnego linka
planowałem kupić właśnie dekoder dedykowany pod moją lokomotywę z właściwymi dźwiękami
To są najlepsi goście w kraju (przepraszam, jeśli ktoś się poczuł pominięty;)), którzy profesjonalnie zajmują się dekoderami (przedstawiciel na Polskę Zimo i Kompleksowy sklep oraz warsztat elektroniki DCC). Oni na 100% dobrze Ci doradzą, albo wręcz zamontują odpowiedni dekoder razem z power-packiem i skonfigurują pod dany model, oświetlą kabinę... jak chcesz. Nie słyszałem, żeby ktoś był z ich pracy niezadowolony. Jeden z nich już wyżej się odezwał...
kiedy ma się sporą kolekcję modeli i trzeba te dekodery często przekładać między lokomotywami
Tak się nie robi. Jeden lok - jeden dekoder.
MultiMaus'a - kojarzę go z wyglądu z wielu filmików na YT więc faktycznie jest on bardzo popularny
Popularność idzie za funkcjonalnością...
DCC zaczyna się mocno doceniać przy najmniej dwóch lokomotywach. Wówczas niezależne sterowanie zaczyna dawać prawdziwą RADOCHĘ !
zamiast kupować kolejne lokomotywy (zresztą i tak nie planuję mieć ich więcej niż 2-3)
Zobaczysz, że jak zamontujesz sterowanie cyfrowe to zapragniesz mieć ich więcej...:D
A jak Ci się znudzi ciągłe spinanie i rozpianie torów i tracące kontakt elektryczny złączki szyn, pomyśl o najprostszych segmentach. Nie muszą to być od razu segmenty według norm, wystarczą kawałki sklejki 8 mm 30x90 cm z ramką z listewek 20x30 mm pod spodem
Moim zdaniem bardzo dobra rada.

"Odnośnie dekoderów to ich konfigurowalność aktualnie ma dla mnie małe znaczenie" - o_Oo_Oo_O
I jeszcze powyższa kwestia. To jest rzecz PODSTAWOWA. Dekoder steruje lokomotywą!
 
Ostatnio edytowane:

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#9
No to jak już mowa o EU07 to wrzucam znaleziony gdzieś w sieci (może i na tym forum) schemat elektroniki tej maszyny.
Niektóre elementy są opcjonalne, np są w maszynach fabrycznie wyposażonych w dekoder a w innych nie. Ale o szczegóły to już musisz pytać któregoś z dwóch wymienionych wcześniej speców.
 

Załączniki

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
#10
Nie znam nikogo, kto tak by robił. Nie jest to najlepszy pomysł. Zmiana projektu dźwiękowego w dekoderze to trochę skomplikowany proces i trudno to robić co chwilę. Poza tym instalacja dekodera w modelu też bywa trudna, rzadko jest tak, że się to robi jednym ruchem, a samo otwieranie modelu co chwilę też nie jest dobrym pomysłem. Nie mówiąc już o tym, że zaprzecza to samej idei sterowania cyfrowego - możliwości jednoczesnego używania wielu modeli i niezależnego nimi sterowania.

Do EU07 najlepiej kupić i Leszka (Elvis) albo u Karola (DCC24) dekoder z już przez nich wgranym dźwiękiem i odpowiednio ustawionymi funkcjami świateł.
A ja osobiście znam takie osoby ale zgadzam się z wami i też uważam że nie jest do dobre rozwiązanie. Skoro stać Cie na kupowanie kolejnych modeli to powinno być Cie też stać na dekodery.

To trochę jak kupić Porsche a potem zalewać je gazem. Widziałem taką akcję na stacji benzynowej o_O
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 142

Podobne wątki