• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Rozjazdy własnej roboty

Karol Walesieniuk

Moderator Grupy PGM
Reakcje
226 2 2
#1
Drodzy forumowicze, czy ktoś z Was natką się na jakiś poradni albo opis w jaki sposób samemu zrobić rozjazdy od podstaw? Z tym od podstaw to może przesadzam, ale może chociaż z kupionymi szynami.

Pozdrawiam
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#4
Jedyne do czego można się przyczepić w tych imperialistycznych działaniach, to te podkłady z laminatu pokrytego folią miedzianą, ja wiem że to wzmacnia i tak dalej, ale marnie wygląda.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#6
Ja swego czasu robiłem rozjazdy na wymiar w TT.
Podrozjazdnice ciąłem z listewki sosnowej 2x2mm, na to paski papieru ksero jako podkładki, i na koniec szyny na cyjanoakryl. W TT szło szybko i sprawnie, więc w H0 powinna być to bułka z masłem. ;)
 

Załączniki

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#7
Takie lutowane na laminacie robiła @Alana w swoim wątku
http://forum.modelarstwo.info/threads/wiedźmie-dłubanie.17742/page-5
O ile pamiętam wzór jest z rozjazdów PECO, ale to powinieneś sobie doczytać w wątku.

Generalnie największe problemy to:
- czaso i pracochłonność
- problem z utrzymaniem geometrii (i przejezdności)
- trwałość
- wygląd (przy stosowaniu podkładów z laminatu)

Musisz się zastanowić czy masz w sobie dość samozaparcia by robić podkłady od zera i czy faktycznie się to opłaca czasowo.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#8
Rozgryzlam programy CAD i aktualnie rozjazdy mam calkowicie wlasne na wlasnym szablonie. Przykład tutaj: http://forum.modelarstwo.info/threads/wiedźmie-dłubanie.17742/post-729468
Powtarzalne, trzymaja geometrie, owszem iglica potrafi odskoczyc od preta nastawczego ale lutownica zawsze pod reka i poprawie w 30sek, wyglad jak na fotkach. I w sytuacji w ktorej mam prace typu utrzymanie ruchu [czytaj: sporo swietego spokoju i zgode szefa na siedzenie w domu przez wiekszosc czasu, byle pod telefonem] to rozjazdy wlasnej produkcji sa oplacalne. Rozjazd srednio 2godziny mi zajmuje od stanu "wydrukowany na papierze szablon" do stanu "gotowy do instalacji i zaszutrowania".
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#9
Co prawda to tor do 0e, ale rozstaw taki sam jak w haziobro, ino podkłady rzadziej.

Różne narządy do lutowania podkładek pod szyną.

P1260344.JPG


Przyrząd do mocowania szyny z podkładkami na podkładach i tor w ten sposób wykonany.

P1260345.JPG


P1260346.JPG


A teraz rozjazdy, szablon do mocowania podkładów w rozjeździe, jest uniwersalny do lewego jak i prawego rozjazdu.

P1260343.JPG


Gotowy rozjazd.

P1260347.JPG


I dwa szczegóły konstrukcji.

P1260348.JPG


P1260349.JPG


I podłączenie elektryczne, nie są jeszcze podłączone czopy łożyskujące iglice.

P1260351-crop.JPG
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#10
Pawle, powiedziałeś "A"..., czekamy na "B";)
Robota ciekawie się prezentuje(y) Rozumiem, że podkładki są fototrawione, a gwoździe są z... ( obstawiał bym jakieś małe gwoździki, ale pewności brak...)??

Pozdrawiam,
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#11
Tak podkładki są trawione, a gwoździe są z jakiegoś marynistycznego sklepu, ale nie pamiętam z jakiego.
Ale nie rozumiem co to jest "B".
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#13
Jeszcze kolego pytający, dwa obrazki, ale zupełnie nie wiem po co, skoro i tak niczego nie zbudujesz, ale żebyś nie płakał że Ci nie chcą pomóc.

Tory przybijane hakami z miniaturowych zszywek biurowych.

P1260352.JPG


P1260353.JPG
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#14
Dzięki za ilustrację poglądową, a komentarz typu nie ma sensu pomijam. Jednakże przyznaję rację... ostatnimi czasy zbyt dużo mam zawalonych tematów...

Pozdrawiam,
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#15
A to nie był komentarz skierowany pod Twoim adresem, Przemysławie, jeno pod adresem pytaniodawcy, którego historię dokonań na tym forum prześledziłem i nabyłem pewności co do tego o czym pisałem.
 
OP
OP
Karol Walesieniuk

Karol Walesieniuk

Moderator Grupy PGM
Reakcje
226 2 2
#20
To niestety twoja nieomylność się skończyła. Ktoś kiedyś powiedział, że to co trafia na forum przestaje być prywatne. Na tę chwilę wolę aby to co robię pozostało prywatne. Trochę tu też pojawia się wstręt do pokazywania czego kolwiek na łamach tego forum przez Ciebie. Jesteś ikoną mk w tym kraju i twoich zasług nie można podważać. Niestety Twoje rozkminy nad krzywiznami komosy i kolorami farb na zdjęciach wykonanych telefonem gdzie jakość modelarstwa odbiega choć odrobinę od Twego poziomu automatycznie zalane jest falą hejtu i wścipskości. A i super że się podzieliłeś fotkami. Proponuję zostawmy ten wątek technicznym a nie osobistą polemiką. Jak coś to priv a admin proszę o usunięcie niepotrzebnego paplania.
 

Podobne wątki