• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Rozjazd zwyczajny prawy wg. projektu rozjazdu R65-400/300/200 1:9

levis

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 2 0
#1
Witam wszystkich.
Jestem nowy i chciałem na wstępie się z wszystkimi przywitać. Kilka słów o mnie. Modelarstwem zajmuję się od.... no właśnie od około tygodnia :) Co prawda w przeszłości już dawno chciałem się za to zabrać, nawet zdobyłem jakieś tam modele wagoników oraz troszkę torów (niestety stare piko U), ale jak to zawsze bywa finanse nie pozwalały się zbytnio rozwinąć. Ale nastał w końcu ten dzień kiedy przypadkowo przeglądając strony mim oczom ukazał się model sm42 od Piko. Zadziałało to na mnie jak czerwona płachta na byka i efektem tego jest to, że 2 modele już zakupiłem :) Teraz przyszła pora na zbudowanie jakiegoś wycinka konkretnej stacji lub szlaku. Zacząłem się rozglądać za torowiskiem i niestety sensowne rozjazdy na których model zachowywał by się realistycznie kosztują od 200zł w górę :-( co dla mnie niestety nie jest do przyjęcia a budowa na rozjazdach o dużym promieniu skrętu to dla mnie nierealistyczne i nie będzie pasować do moich sm/sp42 :) Pobuszowałem trochę w necie i znalazłem strony dotyczące budowy torowiska pod kolej amerykańska. Idąc za ciosem znalazłem plany naszego rodzimego rozjazdu zwykłego prawego R65-400/300/200 1:9 i postanowiłem, że sam sobie go zbuduję ;-) Poniżej 2 szybkie zdjęcia aby uwidocznić mój projekt:





Podkłady wykonane z listewek modelarskich, szyna to Tilig 2,5mm. Blaszki pod szynę wykonane z blachy miedzianej 0,1mm wytrawiane przeze mnie (z faktu, że jestem elektronikiem coś tam o trawieniu wiem). Na chwilę obecną za bardzo nie ma co podziwiać ale wraz z postępem będę dodawał relację z kolejnych etapów budowy :) Mam nadzieję, że kogoś zainteresowałem i mój post nie będzie tylko zaśmiecał forum ;-)

Pozdrawiam
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#2
E,....Panie, no zegarmistrzowska robota(y) . Od razu proponuję wywalić szynę 2.5mm a dać też Tilliga 2.07mm, uwierz, że te prawie 0,5 czyni ogromną różnicę wizualną!!!
Kibicuję, a zdjęcia dawaj jako normalne załaczniki.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#4
Szkoda tylko, że po kliknięciu w obrazek wyświetla się jakis "fotosik.pl" czy cuś :confused:
Wstaw jeszcze raz zdjęcia normalnie, tzn. jako załączniki na forum, się przeklei ;)
 
OP
OP
L

levis

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 2 0
#5
Witam wszystkich.
Dziś wstawię nowe fotki z postępów w budowie to zrobię to już jako załącznik. Obecnie trawię kolejną partię płytek bo moja pierwsza testowa się powoli kończy :)

Co do szyny to zakupiłem już tiliga 2,5. Poza tym już szyna prosta jest przymocowana więc troszkę za późno. Z drugiej strony jako pierwszy rozjazd nie chciałem się porywać na głęboką wodę z szyną 2,07.
 
OP
OP
L

levis

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 2 0
#7
Witam
Poniżej zamieszczam obiecane zdjęcia. Zbyt duże zbliżenie jednak powoduje rozmycie obrazu (slaby aparat z telefonu). Jak widać krzyżownik już prawie kompletny. Na razie tylko na przymiar położone ale wózek idealnie po nim przejeżdża, dzięki małemu kątowi rozjazdu koła nie wpadają w szczelinę. Myślę że dziś wieczorem uda się zakończyć prostą i jutro będę mógł się zabrać za krzywą i tam będzie już troszkę zabawy :)

2012-10-06 16.52.36.jpg 2012-10-06 16.52.49.jpg 2012-10-06 16.53.05.jpg 2012-10-06 16.53.19.jpg
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#14
Dokształciłem się, bo mi ten typ szyny nie dawał spokoju. To radziecka szyna, u nasz występuje ino na LHS.
Wściekle rodzimy będzie ten rozjazd...
...co nie zmienia faktu że ciągle nie kumam tego oznaczenia typu rozjazdu, bo co to 400/300/200 oznacza?
Jest na sali jakis szpenio od wajch?
 
P

Paweł Piotr

Gość
#15
Tak przy okazji - jak się oznacza rozjazdy:
Rodzaj rozjazdu:
Rz – rozjazd zwyczajny
Rpj – rozjazd podwójny jednostronny
Rpd – rozjazd podwójny dwustronny
Rłj – rozjazd łukowy jednostronny
Rłd – Rozjazd łukowy dwustronny
Rkp – rozjazd krzyżowy pojedynczy
Rkpd – rozjazd krzyżowy podwójny

Typ szyn:
S42 (obecnie nie stosowany)
S49 (49E1)
S60 (UIC60, 60E1)

Typ iglic:
c – czopowe
s – sprężyste
ss – szynowo-sprężyste

Kierunek rozjazdu:
p – prawy
l - lewy
 

Załączniki

OP
OP
L

levis

Aktywny użytkownik
Reakcje
10 2 0
#17
Witam
Coś mi się wydaje że mi się projekty pokićkały :) O rozjeździe czytałem na jednej stronie a projekt wydrukowałem chyba przypadkiem z jakiejś innej (dużo okienek na raz na otwieranych). No ale już za późno na zmiany. Trzeba będzie nazwę zmienić :)
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#19
Sądząc po zdjęciach (kartki ze schematami rozjazdów) to faktycznie R65-400/300/200 1:9
Znajdziesz go w książce J. Łączyńskiego "Rozjazdy kolejowe" z 1976r.
Załącznik 14
"400/300/200" pochodzi stąd, że zamiast jednego promienia łuku, rozjazd złożony jest z odcinków r=400m przy początku iglicy, r=300m pośrodku, r=200m na końcu
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 6
Buduję makietę 21
Buduję makietę 7
Buduję makietę 6
Buduję makietę 25

Podobne wątki