• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Rozbudowa DCC

Shellik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam serdecznie. Mam nadzieję, że trafiłem do dobrego działu. Posiadam zestaw startowy Roco z Z21 start wraz z modemem i trochę innego taboru. Dokupilem zestawy torów, napędy mtb oraz cyfrowe. To wszystko pozwoliło stworzyć "makiete" zimową pod choinkę o wielkości 2.4x1.2. Były semafory, dwa tory stacyjne z układami ABC oraz kilka chebelkow do rozjazdów dla młodszych uczestników zabawy. Wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i tu pojawia się pytanie: jak to urozmaicić? Co mogę dokupić aby wywoływać jakąś akcje-reakcję? Nie zależy mi absolutnie na podłączenie tego do komputera. Czy są jakieś moduły czasowe żeby np. schować na jakiś czas pociąg w tunelu? Niestety brak mi pomysłów jak urozmaicić zabawę po prostym torcie. Mogę liczyć na waszą pomoc? Pozdrawiam
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#2
Hebelków*

Możesz choćby zrobić prostą stację rozrządową (shunting yard, mam nadzieję, że dobrze przetłumaczyłem), jakieś tory ładunkowe i prowadzić manewry.

Możesz dodać głośniki i dekodery dźwiękowe do lokomotyw.

Możesz zainwestować w Faller Car System i mieć jeżdżące autka (opcja bardzo droga).
 
OP
OP
S

Shellik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dekodery są ;) na fallera znajdzie się tańszy sposób ale nie o to mi chodziło. Miałem bardziej na myśli żeby zacząć wprowadzać jakieś moduły dcc tylko tak naprawdę nigdzie nie znalazłem takich łopatologicznych opisów co do czego służy. Czy mogę w jakiś sposób wykorzystać moduł zajętości toru nie podłączając tego do komputera? Chodzi bardziej o taką zabawę w automatykę.
Za orto przepraszam. Jest gdzieś opcja edit?
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#4
Hm, wskaźnik zajętości toru można zrobić na transoptorach/przekaźnikach SSR. Odcinek musisz zaizolować od reszty torów i zrobić ten układ na kablach go zasilających. Tylko żeby działało musisz mieć pobór prądu na odcinku.
 
OP
OP
S

Shellik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Może zapytam inaczej. Mam już podstawy czyli sterowanie, jakiś tabor, kilka rozjazdów z napędem.
Co dokupujemy jako następne aby rozwijać tą naszą zabawę w DCC i jednocześnie poznawać więcej korzyści jakie ze sobą niesie?
 
OP
OP
S

Shellik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Przybyło zwrotnic oraz innych pierdół. Zakupiłem Digikeijsa dr4018. Z pomocą Z21 ogarnąłem napędy i proste sygnały. Mam jednak zagwozdkę jak zrobić na jednym outpucie dwie lampy włącz/wyłącz niezależnie? Przerabiał to ktoś z tu obecnych? Na YT jest poradnik po niemiecku i tam pod jednym modułem idą 4 napędy, 2 semafory dwukomorowe oraz 4 latarnie. Wszystko sterowane niezależnie zgodnie z funkcjami. Na latarniach poległem. Nie mam pojęcia skąd biorą się "dodatkowe kanaly"
Ktoś zechciał by pomóc i wyjaśnić?
 
OP
OP
S

Shellik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Myślałem żeby napisać "na jednym wyjściu" ale wyjść mamy 16, a wyjść/sekcji "output" 8.
W takim razie jak zrobić dwie niezależnie działające latarnie na wyjściach nr 15 i 16?
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
#9
Najprostszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, że system i tak się rozrośnie, jest przeznaczenie osobnego modułu na sterowanie oświetleniem, osobnego modułu na sterowanie rozjazdami oraz kolejnego modułu (czy całych grup) na sygnalizację.
W takim przypadku programujesz cały moduł na taką funkcję jaką potrzebujesz, poprzez zapisanie odpowiedniej wartości w CV47:
Wycinek instrukcji dekodera DR4018
DR4018.jpg

Oczywiście jest możliwość podzielenia (zaprogramowania) wyjść na jednym module, ale jest to sprawa dość skomplikowana i na obecną chwilę nie jestem jej w stanie, tak na szybko tego opisać.
 
Ostatnio edytowane:

Yaro

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
Czesc chciałbym troche odgrzać temat DR4018
Obecnie jestem szczęśliwym posiadaczem Dr5000 + DR4018 i napędów MTB MP1
ale mam zagwozdke lekka z wydłużeniem czasu podawania prądu (impulsu) do napędu i tu prośba do Wasbo moze ogarnęli sie juz z takim problemem - gdzie i co mogę wpisać aby taki czas wydłużyć?
obecnie impuls jest za krótki i brak prądu zakończa prace napędu a nie krańcówka która jest odpowiedzialna za wyłączenie silniczka - powoduje to nie dociąganie iglicy do końca i zmusza uzytkownika do dwukrotnego naciskania przycisku aby silnik został wyłączony przez krańcówkę i mógł potem rozpocząć prace w druga stronę.
podpowiedzcie proszę gdzie to wyregulować? ( nie posiadam na razie żadnego programu komputerowego a steruje z myszy i pokładu DR5000 )
mam nadzieje ze dobrze wytłumaczyłem hmmm ;-/
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#13
Temat już starszy, odkopuję. Zostałem posiadaczem DR5000, dr4088 LN-CS oraz dr4018 i miałem z tym samym problemem kłopot co kolega @Yaro . Strasznie z tym walczyłem od wczoraj i to nie tylko z wydłużeniem czasu podawania prądu ale również, by ten prąd był cały czas w napędzie np do oświetlenia i podawania właściwych kierunków przejazdu pociągu przez latarnię Cauera. Problem okazał się banalnie prosty. Wystarczyło tylko zmienić w dekoderze dr4018 CV47 z wartości 0 , która służy do obsługi napędów zwrotnicy z cewkami na wartość 6 która jest przeznaczona do napędów silnikowych z wyłącznikiem krańcowym dokładnie takich jak MTB MP1. Na wyjściu z dekodera jest cały czas podawane napięcie zgodnie z pozycją napędu i co za tym idzie wszystkie sygnały na latarni Cauera pięknie się wyświetlają.

1.jpg 2.jpg 3.jpg