• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Rogalów H0e - mała dioramka stacjonarna - kilometr 6/4

jafrap

Znany użytkownik
Poniżej przedstawiam fragment Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej odwzorowany w skali H0e na malutkiej stacjonarnej dioramce, którą od początku traktowałem jako ćwiczenie przed docelową makietą. Na pewno nie jest doskonała bo to jedna z moich pierwszych prac modelarskich. Nic tak bowiem nie uczy jak własna praca nad modelem.

Lokomotywa jest z kartonu i wykonałem ją długo przed tym zanim Bemo wypuścił swój model w H0e :) Mając go trzeba było coś do niego dobudować by było na czym go postawić. Padło na ten wiadukt, z którym wielokrotnie się mijałem jako nastolatek (jeżdżący PKS-em pod nim) w latach 80-tych.

Jak każdy w miarę dojrzały miłośnik kolejnictwa również i ja mam swój obszar zainteresowań w skali 1:1. Jeśli chodzi o wąski tor jest nim Nałęczowska Kolej Dojazdowa - obecnie Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa (turystyczna). Mając wiedzę na temat planowanego remontu wiaduktu w Rogalowie postanowiłem pojechać na miejsce, zdjąć dokumentację i wykonać to co było (a już nie ma) w miniaturze. Wiadukt znajduje się w kilometrze 6/4 za stacją Nałęczów Wąskotorowy i istnieje do dzisiaj, jednak w zmienionej formie. Mój model przedstawia go w wyglądzie jaki miał w latach 80-tych. Nie miał on łatwego życia. Z racji niskiego prześwitu wielokrotnie był uderzany przez wysokie auta...

Model wykonałem tak, że zgadza się nawet ilość i rozmieszczenie podkładów (również na wiadukcie) :)

Oryginał: http://rail.phototrans.eu/images/photos/big/44/28840.jpg

Model:

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
No wreszcie pokazałeś, że coś robisz, a nie ciągle lejesz wodę na rożnych forach.
Już nie zamierzam. Przemyślałem parę spraw i stwierdziłem.... pieprzyć to gadanie. Sam doceniam ludzi którzy coś robią niż tylko gadają. Pora zacząć od siebie :)
Lepiej milczeć jak się nie ma nic do... pokazania. Mądrali w tym kraju nie brakuje, nie ma więc co poszerzać ich i tak liczne grono.

Ostatnio edytowane:
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
A można zdjęcia samej lokomotywy ?:) Jest naprawdę super .(y) Oczywiście jak i cała reszta .:)
Lokomotywa nic nadzwyczajnego. Zrobiłem ją na podstawie rysunków Marcina Wojdy kiedyś zamieszczonych na wask.pl (może i nawet jeszcze tam wiszą).
Nie jest doskonała, bo to jedno z moich pierwszych wypocin modelarskich. Materiały, z których została wykonana, to karton, patyczki do szaszłyków (osie), cienki drut (ze szczotki drucianej na barierki i wycieraczki), plexi (szyby), klej wikol i butapren, farba humbrol :)[DOUBLEPOST=1411968086,1411967594][/DOUBLEPOST]
Bardzo fajna klimatyczna dioramka! teraz czas na modulik. Kibicuję .
Wcześniej czy później powstanie :) Dzięki.

Kiedyś ktoś powiedział na którymś forum, że łatwiej odtwarzać jest coś z rzeczywistości niż wymyślać samemu. Ma to jakiś sens, ale z drugiej strony takie podejście na tyle wciąga, że jak się człowiek zabierze za latanie w terenie i mierzenie wszystkiego, dokumentowanie, tzw. "liczenie podkładów" - wtedy widać ile z tym roboty :) ...bo ta obsesja wciąga na tyle, że zaczyna się mierzyć dosłownie wszystko.

Poza tym wiąże się to z tym, że rzadko kiedy można kupić w sklepie np. model mostku jaki nas interesuje, bo albo inny, albo podobny - ale nie taki jak w rzeczywistości, którą zmniejszamy. Trzeba wszystko robić od podstaw. Ale może właśnie w tym jest urok? :) Niestety w tym przypadku dostęp do dokumentacji był niemożliwy...

Poniżej jeszcze wrzucam klatkę z takiego jednego materiału VHS nakręconego w 1993 roku i takie dwie fotki wykonane przed remontem wiaduktu:

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Tyle w temacie.

Na koniec zwieńczając ten skromny pokaz pozwolę sobie dodać fotki tej wąskotorowej konstrukcji inżynieryjnej w wyglądzie jaki posiada obecnie (2014).
Teraz wiadukt wąskotorówki w Rogalowie wygląda tak jak na zdjęciach poniżej:
Inna konstrukcja nośna, trochę powiększony prześwit, po bokach dobudowane schodki z podkładów na nasyp, nowe przyczółki :). W każdym bądź razie nie ten klimat.

To moje osobiste zdanie ale stary miał jakiś taki swojski urok :rolleyes:...
Fajnie jest odtwarzać w modelu ginące obiekty.

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Jechałem ostatnio tamtędy to niestety tor zarośnięty tak, że wycinka na całej długości od Nałęczowa przez Wąwolnicę do co najmniej Niezabitowa... aż dziwne, że wiadukt wyremontowali.
Planowane jest wznowienie ruchu w 2015. W planach mają nawet zakup parowozu :) http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140709/NEWS01/140709607
Zapowiada się w każdym razie obiecująco.[DOUBLEPOST=1413016938,1413016373][/DOUBLEPOST]
Lubelskie klimaty....teraz oczekiwanie na ewentualne przywrócenie ruchu do stacji Nałęczów Wąsk. :)
Zobacz załącznik 235306 Tak było jeszcze nie tak dawno...
A mi się wydaje, że tak niedawno to się działo, a minęło już trochę czasu. Nałęczów, całkiem blisko miejsca które pokazałeś na zdjęciu powyżej:
:)
Tą suwnicę, którą widać w tle na twoim zdjęciu na filmie można pooglądać na w/w filmie mniej więcej od 12:00 :D