• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Rodzaj wypełnienia podtorza....

Reakcje
59 2 0
#1
Witam,

Czy tworząc fragment makiety w skali 1:25 wzorującej się na zdjęciu poniżej przestrzenie między podkładami mogę wypełnić drobnym piaskiem, czy powinienem szukać czegoś innego ?
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#2
Do odwzorowania tłucznia najlepsze są gotowe produkty firm modelarskich. Tłuczeń ma ostre kształty podczas gdy piasek jest okrągły/owalny. Nawet w H0 piasek użyty do balastowania torów wygląda karykaturalnie. Co do odwzorowania gruntu, to w 1/87 najlepiej nadaje się do tego pył, na przykład wysuszona i przesiana glina. Wydaje mi się, że w 1/25 też by się sprawdził tyle, że przesiany na grubszym sicie ale zastrzegam, że nie mam doświadczenia w tej skali.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#3
Wojtku dużo tego potrzebujesz?
Kiedyś, kiedy moja żona była jeszcze gelologiem przyniosla mi różne frakcje z stówki (kruszywa przesiane ma roznuch sitach).
Ostre krawedzie, kształt tłucznia jak nic.
Kiedyś dawałem jednemu z kolegów właśnie na tor w skali 1:25.
Mogę poszukać czy jeszcze mam.
Niestety ma taka wadę że jest biały.

Druga opcja to właśnie podjechać do jakiegoś laboratorium geologicznego i zapytać czy im nie zbywa. Masz np w Kłaju geostandard.

Trzecia opcja jak nie potrzebujesz tego na 160km szlaku, to przejść sie na tory (np teraz w okolicy Łagiewnik gdzie robią tor) nazbierać ułomków i przesiać lub zaharcerzyć kilka kamyków, podluc mlotkiem i przesiać.
 

Juras XR4Ti

Aktywny użytkownik
Reakcje
195 9 0
#4
Ja mam dwie propozycje. Posypka do papy bitumicznej. Trzeba przesiać wybierając odpowiednią frakcję. Cena nie powala, do nabycia w marketach budowlanych. Druga opcja, to znajdź w okolicy firmę, która sprzedaje grysy drogowe. Są takie drobne do mas bitumicznych. Koszt znikomy, ale też przesiać trzeba.

pozdrawiam - Jurek
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#5
Ja mam dwie propozycje. Posypka do papy bitumicznej. Trzeba przesiać wybierając odpowiednią frakcję. Cena nie powala, do nabycia w marketach budowlanych. Druga opcja, to znajdź w okolicy firmę, która sprzedaje grysy drogowe. Są takie drobne do mas bitumicznych. Koszt znikomy, ale też przesiać trzeba.pozdrawiam - Jurek
Pojechaliśmy kiedyś z Kolegą na plac gdzie sprzedawane były kruszywa, w dzielnicy Łodzi Adrzejowie, pytamy Panią czy możemy zakupić wiaderko drobnego kruszywa, jak zobaczyła sitka, machnęła ręką i kazała pokazać to co będziemy wynosić, godzinę sialiśmy jak przedszkolaki w piaskownicy, wyszło ładne 3/4 wiaderka ale o takiej granulacji jak trzeba, stalowo-szary granitowy, super jakość, poszliśmy jej pokazać, ale się kobiecina uśmiała, a jak powiedzieliśmy do czego to się prawie posmarkała,( jak kioskarz którego pytałem czy ma żyletki, a on na co i , no to ja zgodnie z prawdą do cięcia szyn, mina gościa bezcenna) życzyła miłego dnia i zapraszała ponownie.