• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Roco Multimaus

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#2
Z myszy nie da się niczego odczytać, także adresu. Pozostaje metoda prób i błędów, tzn. wybieranie kolejno adresów od 1 do n i sprawdzanie na każdym adresie, czy lokomotywa zareaguje na jakieś polecenie. Jeżeli nie zależy nam na utrzymaniu dotychczasowego adresu (nie musimy go poznać), to w sytuacji, gdy mamy model z dekoderem, ale nie wiemy jaki adres ma ustawiony, wystarczy po prostu wejść w tryb programowania i ustawić CV1 na dowolną wartość. Dekoder zareaguje na to zapisując adres, jaki wybraliśmy, niezależnie od tego, jaki adres był wcześniej. Ten poprzedni adres zostanie wymazany i nie poznamy go.
 
OP
OP
43domek12
Reakcje
0 0 0
#3
Dziękuję za odpowiedź.
Nie chcę wymazywać adresu a tylko poznać adres konkretnej lokomotywy (podczas programowania nie zapisałem sobie na kartce jej adresu) i wpisując adres kolejnej nie chciałbym nieświadomie go powielać.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#4
No to chyba prościej będzie zrobić listę lokomotyw na kartce (ew. w komputerze), przydzielić adresy, potem je po kolei wpisać do każdej lokomotywy (pamętając, żeby tylko jedna stała na torze w czasie programowania), a o starych adresach zapomnieć. Sprawdzanie każdej lokomotywy podaną przeze mnie metodą zajmie więcej czasu, a myszą inaczej się nie da - chyba, że lokomotywy są wpisane do biblioteki myszy. Nie wspomniałem o tym wcześniej, bo założyłem, że takiej biblioteki nie ma. Gdyby kolega 43domek12 miał założoną taką bibliotekę w myszy, to raczej nie zadawałby tego pytania.
 
OP
OP
43domek12
Reakcje
0 0 0
#5
Tak.Mam opisane adresy wszystkich modeli na kartce papieru oraz w bibliotece MM(za wyjątkiem właśnie tego jednego modelu SU45-204 którego adresując nie zapisałem na tej właśnie kartce a mając ich już w bibliotece ponad 30 szt.po prostu nie pamiętam).A tak między nami to myślę że Roco powinno przemyśleć wydanie łatki właśnie z tą funkcją?
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
260 2 1
#6
Sprzet konkretnie booster nie pozwala na odczyt danych z dekodera, chyba ze myszka steruje wynalazkiem w stylu nanoxa albo innym dziwem.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#9
Jeżeli ta SU45-204 jest w bibliotece, to da się odczytać jej numer - trzeba wybrać w myszy w trybie biblioteki tę lokomotywę, a potem zmienić tryb pracy myszy na zwykłą listę adresów (Lxxxx) - na ekranie pojawi się właściwy numer (Lxxxx). Jeżeli tej SU nie ma w bibliotece, to chyba najprościej przydzielić jej nowy numer (skoro są numery wszystkich pozostałych modeli, to można uniknąć powtórki) i zaprogramować ten numer.
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#12
Panowie. Próbuję przesłać bazę lokomotyw na drugiego MM. Postępuję zgodnie z instrukcją i nic. Na wyświetlaczu "nadawcy" po naciśnięciu komendy OK co prawda przewijają się szybko wszystkie lokomotywy, które są zapisane w "nadawcy" ale w bazie "odbiorcy" one się już nie pojawiają. Jedna MM to Fleischmann bez polskiej wersji, a druga to Roco w polskiej wersji. Może przerobiliście to już i wiecie w czym jest problem ?
 

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#14
Tak. Chyba nie ma możliwości, aby różnica wersji językowych powodowała ten problem przecież.
 

solar

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Panowie. Próbuję przesłać bazę lokomotyw na drugiego MM. Postępuję zgodnie z instrukcją i nic. Na wyświetlaczu "nadawcy" po naciśnięciu komendy OK co prawda przewijają się szybko wszystkie lokomotywy, które są zapisane w "nadawcy" ale w bazie "odbiorcy" one się już nie pojawiają. Jedna MM to Fleischmann bez polskiej wersji, a druga to Roco w polskiej wersji. Może przerobiliście to już i wiecie w czym jest problem ?
Mam taki sam zestaw: podczas wysyłania z MultiMaus Roco (po przyciśnięciu OK) kiedy zaczyna się przesyłać biblioteka, w tym czasie przyciśnij OK na Fleischman'ie (przy ustawieniu "odbierz"). Wówczas na Flaischman'nie, - na wyświetlaczu - przeleci szybciutko to, co wysłałeś z Roco.
 
Reakcje
91 0 0
#16
Taka sytuacja. Grzebiąc w multimausie w ustawieniach wszedłem w tryb <POM< i za Chiny Ludowe nie umiem z tej funkcji wyjść. Chciałem nadać tramwajowi nowy adres ,ale wtedy wyskakuje błąd ERR 4, co oznacza że w tym trybie nie można nadać adresu. Mam instrukcję, kilka razy próbowałem i zgłupiałem. Da radę mi to jeszcze wytłumaczyć na chłopski rozum?
 

Rademon

Użytkownik
MSMK
Reakcje
13 0 0
#18
Mam Multimaus i 2 lokomotywy: 2045 z tego zestawu startowego i dokupionego Husarza. Mimo różnych resetów:
1. 2045 nie reaguje w ogóle
2. Husarza "skacze" przy małych prędkościach
Mamy tory Roco Geoline z plastikowym nasypem, ułożone w mniejszy i większy owal + 2 bocznice.

2045 ma domyślnie adres 3.
Husarz ma ustawiony adres 1.
 

Podobne wątki