• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Roco MultiMaus Rozłączanie zasilania

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#21
Może masz za cienkie kabelki zasilające do torów plus za długie. Proponuję wywalić ten zasilacz Roco do śmieci, ale przedtem pożyczyć inny dla sprawdzenia czy będzie to samo.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#22
Nie żałuj tego zasilacza, od razu go wywal do śmieci elektronicznych. Na twoim miejscu cieszyłbym się że to nie centralka padła.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#23
Co z nim zrobić, jak go zreanimować?
Pobawić się zawsze można, pytanie tylko czy nie jest sklejony na stałe? No i musisz brać pod uwagę ze trzeba zrobić kilka pomiarów pod napięciem po zdjęciu obudowy o ile się to uda. Masz na tyle doświadczenia żeby grzebać pod napięciem i nie zaświecić przy tym?
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#24
Chyba go wywalę i nie będę się denerwował z badziewem. Dość już mi krwi napsuł tym rozłączaniem wszystkiego.
Kable są ok i wszystko inne też w należytym porządku.
Nie mam nikogo w pobliżu kto użyczyłby do przetestowania innego zasilacza Roco. Pal go licho.
Tak, że siadam właśnie do alledrogo i szukam jakiegoś zasilacza, coby nie musieć od lapka pożyczać. :)
Najważniejsze, że problem został zdiagnozowany i rozwiązany. Dzięki za wsparcie.
EDIT. A ile loków z dźwiękiem (średnio) pociągnie czarna skrzynka i na jak długich torach?
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#26
A ile loków z dźwiękiem (średnio) pociągnie czarna skrzynka i na jak długich torach?
No i jeszcze jedna spawa. Znalazłem 19V 4,74A, czyli taki sam jak podłączyłem z mojego lapka.
Zastanawiam się czy nie lepszy byłby 16v 4A (5A). Może taki nieco słabszy oszczędzi bardziej boostera 10764.
Będzie stabilnie działało? Spadki napięcia itp.
Przypomnę, że oryginalny Roco był na 18V.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.395 463 29
#28
Nie mam żadnych doświadczeń z zamiennikami zasilacza Roco, ja mam dwa i oba działają, ale faktem jest też, że nie próbowałem go bardzo obciążać. Skład z dźwiękiem i wagony z oświetleniem nie są problemem, ale kilku na raz nie próbowałem. Jednak jeżeli oryginalny zasilacz ma na wyjściu 18 V, a nie 16, to szukałbym zamiennika o takich samych parametrach. Większa obciążalność (wydajność prądowa) zasilacza nie jest przeszkodą, bo centralka pobierze tylko tyle, ile potrzebuje, ale przy mniejszym napięciu może pracować gorzej. Za mało się znam na tym, żeby powiedzieć, czy ryzyko jest duże, czy też te 2 volty mniej nie robią różnicy, ale czułbym się pewniej mając zasilacz o parametrach równych oryginałowi.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#29
czy też te 2 volty mniej nie robią różnicy, ale czułbym się pewniej mając zasilacz o parametrach równych oryginałowi.
No właśnie nieznacznie mnie to niepokoi. 2V mniej, lub 1V więcej, nie wiem które rozwiązanie lepsze. Ja bym się skłaniał na 1V więcej.
Te spadki napięcia, czy natężenia (nie wiem co było przyczyną) na tym oryginalnym Roco rozłączały system,
więc może lepiej dać ten 1V więcej i być pewnym, że "nie zabraknie prądu".
O amperach tu wcale nie mówię @Adam Kobyliński, bo wiadomo, że musi być więcej niż 3,5A.
Wstrzymam się jeszcze z zakupem do otrzymania od Kolegów porad co do zasilacza.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#31
nie chcesz kupić oryginalnego 10725 roco?
No po pierwsze nowy to ponad 300 zł.
Po drugie ciężko o tańsze używki.
Po trzecie laptopowy nowy to jakieś 50 zł.
Po czwarte naczytałem się tu na forum, że Roco nie są najlepsze.
Po piąte naczytałem się tu na forum, że laptopowe lepiej współpracują z resztą systemu.
Po szóste straciłem zaufanie do rockowskiego bo mnie wqu:mad:ił. :ostrozny:
Zresztą też uczestniczyłeś w dyskusjach o zasilaczach...
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
#32
Przepraszam, że wtrącę, ale może Radku zainwestować niezbyt duże pieniążki i przerobić zasilacz komputerowy? To tylko taka myśl, ale może warta rozważenia:niepewny:
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
#34
Pisałem w kwestii zapotrzebowania prądowego - nic złego nie miałem na myśli. Z komputerowego "wyciągniesz" spokojnie dużo więcej, niż ze zwykłej "wtyczki" czy nawet "rocowskiego" 10725. Ale to tylko taka myśl, może ktoś/coś inny jeszcze powie.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#35
nic złego nie miałem na myśli. Z komputerowego "wyciągniesz" spokojnie dużo więcej, niż ze zwykłej "wtyczki" czy nawet "rocowskiego" 10725
Wiem, że nie miałeś nic złego na myśli. Skąd taki wniosek wyciągnąłeś?
Może nie czytałeś od początku tematu, ale oryginalny Roco zaczął szwankować i teraz muszę wymienić na nowy.
Wybór po przestudiowaniu forum i praktycznym sprawdzeniu mojego laptopowego, który podłączyłem do szyn padł właśnie na laptopowy.
Stabilny, mocny, pewny. :)
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#36
Po trzecie laptopowy nowy to jakieś 50 zł.
Po czwarte naczytałem się tu na forum, że Roco nie są najlepsze.
Zasilacze impulsowe, bo tak się one nazywają wcale nie są aż tak dobre jak się powszechnie uważa.
Owszem firmówka się spisze, ale zakup najtańszego zasilacza może się szybko zemścić, wystarczy że padnie taniuchny kondensatorek kluczujący przetwornicę i masz po zasilaczu. To z reguły są kondensatory małej pojemności np. 4,7uF i przy źle zaprojektowanej płytce zasilacza zdarza się że są umieszczone blisko tranzystora kluczującego który będzie nagrzewał ten kondensatorek i po roku zasilacz można wyrzucić.

Jeżeli planujesz zakup zasilacza impulsowego to raczej bym celował z ceną sporo powyżej 50 zł.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#37
Szukam też wśród używanych, firmowanych znanymi markami komputerowymi takimi jak Toshiba itp. (nie "do Toshiba" :))
Wciąż jednak nie mam konkretnej odpowiedzi czy 19V mógłby być, czy 16V też starczy.
Bo to, że 18V najlepiej to wiadomo, ale trudno znaleźć z amperażem powyżej 3,5A.
 
Ostatnio edytowane:

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#38
19V może spokojnie być. przy niższym napięciu nie próbowałem, ale obstawiam że przy 16 też spokojnie będzie działać, bo np. zasilacz do Digikejisa DR5000 jest regulowany 15-24V.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#39
Znalazłem najbliższy 18V.
Używany, ale firmowy HP 18,5V 6,5A wtyczka 5,5-2,5.
Chyba będzie dobrze...:D
zasilacz 18,5V 6,5A 120W Wtyczka 5,5-2,5.JPG
Zasilacz.JPG
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#40
Zrobiłem pomiary przy obu zasilaczach.
Pierwszy filmik:Zasilacz Roco. Od załączania 4 loków do jazdy jednego z nich.
Spadek napięcia jest drastyczny na zasilaczu Roco 10850 18V 36VA. Dziwię się, że nie rozłączyło. (Chwilę wcześniej rozłączyło przy ok 7,5V)

Drugi filmik: Zasilacz od laptopa HP 18,5V 6,5A. Dokładnie tak samo załączenie 4 loków i jazda jednego z nich.
Brak spadku, stabilna praca.

Widać gołym okiem, że w zasilaczu Roco voltaż leci na łeb, na szyję.
Teraz jestem :D:D:cool::D:D
 

Podobne wątki