• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Roco MultiMaus Rozłączanie zasilania

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#1
Witam.
Przerobiłem cały stary temat z 2009 r o przeciążeniu systemu Roco, ale u mnie jest inaczej.
Mam MultiMaus, wzmacniacz czarna skrzynka 10764 i zasilacz 10850 (18v, 36VA).
Na początku jeździłem jednym lokiem - parowóz na LaisDCC było ok.
Później pojawił się drugi - diesel Roco z dźwiękiem fabrycznym Roco na Zimo MX645.
Wówczas przy jednoczesnej jeździe ich obu zaczęły się sporadyczne problemy z rozłączaniem systemu.
Myślałem, że to może lok gdzieś spinozę jakąś robi.
Później pojawił się trzeci lok - parowóz z dźwiękiem na DigiSound 5,1.
Wówczas zaczęły się już ciągłe problemy z rozłączaniem przy jeździe równoczesnej z dieslem.
Zreanimowałem jeszcze złomka E69 na LokSoundzie (tak dla sportu}.
Wszystkie 4 załączone stoją na torach.
Gdy jeżdżą 2 parowozy i manewruje E69 to lekko światełka przygasają, ale generalnie całość działa.
Jak ruszę tym dieslem rocowskim to światła innym prawie gasną niezależnie czy stoją, czy jadą (choć gdy jadą to bardziej).
Wyświetlacz MM przygasa i po chwili wszystko się rozłącza - koniec zabawy.
Wszystko znika i po sekundzie ciemności system się załącza na nowo tak jakbym włączył do prądu zasilacz.
Czasem się zdarzy, że rozłączy, ale tylko sygnalizując spięcie STOP na MM i po skasowaniu przyciskiem wszystko rusza na nowo.
Przy tym dieslu od Roco dzieje się tak, że jak sobie trochę pojeździ wolno to jakby się "rozjeździł" i z biegiem czasu jest lepiej i nie rozłącza od razu.
Jak włączę wszystko do zabawy gdy diesel nie jeździł to nawet po ruszeniu tylko tym dieslem z dźwiękiem i światłami i w miarę rozpędzania się po chwili rozłącza. Muszę wolno nim jeździć stopniowo coraz szybciej i w końcu załączam dźwięk niepewny czy rozłączy, czy nie...
Co może powodować taki pobór w jednym loku?
Sytuacja przez pewien okres jakby się stopniowo pogarszała.
Nie mam jeszcze żadnych innych urządzeń podłączonych do systemu a i długość torów nie przekracza 8m. Tory czyste na bieżąco "polerowane".
Przy takiej ilości lokomotyw nawet jednoczesna ich jazda ze wszystkimi bajerami nie powinna powodować przeciążenia systemu.
Czy ewentualna wymiana zasilacza na laptopowy może pomóc w takiej sytuacji? Mam pod ręką "na próbę" 19v , 4,74A.
Nie wiem czy te 19V nie jest za dużo dla czarnej skrzynki aby sprawdzić czy pomoże. Może to nie wina zasilania tylko loka, lub MX645 z Roco.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#2
Co może powodować taki pobór w jednym loku?
Zapaskudzony komutator silnika, a konkretnie szczeliny pomiędzy płytkami komutatora, to pierwszy podejrzany.
To łatwo rozpoznać bo silnik po kilku minutach jazdy się mocno grzeje.
Drugi to mechanizm napędowy, im większe ma opory tym więcej prądu silnik potrzebuje.
Co to za model?
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#3
Moim zdaniem masz za słaby zasilacz. Zas. od komputera nic nie da bo one nie maja większej mocy, tzn. w zasadzie mają np. 60 W, ale są przystosowane do innego odbiornika, i łatwo je spalić, zresztą tanie zasilacze i tak sie szybko kończą. Nie jestem dobry w elektronice i nie odważę sie na obliczenia ale 36 VA czyli 36 Watt to jednak dla dla kilku loków za mało. 10725 byłby lepszy. Poza tym te centralki lubią robić figle. Ja moją czasem muszę resetować, bo np. przestają działać światła, a po resecie wszystko wraca do normy.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#4
@Adam Kobyliński Co to za model?
BR 115.JPG

Mechanizm czysty, nasmarowany i chodzi lekko. Lok jeździ dobrze, ale musi się jakby rozjeździć do zaprogramowanej max prędkości.
Jak pisałem wcześniej od momentu kupna (z 2 ręki) sytuacja w miarę użytkowania jakby stopniowo się pogarszała. Być może masz rację, że zabrudzało się po troszku aż zaczęło fixować...
Komutator - nie wiem, nie sprawdzałem, nie rozbierałem silnika. Zabrudzenie może taki efekt dać?
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#5
Zas. od komputera nic nie da bo one nie maja większej mocy, tzn. w zasadzie mają np. 60 W, ale są przystosowane do innego odbiornika, i łatwo je spalić, zresztą tanie zasilacze i tak sie szybko kończą.
Jak wspomniałem przeryłem forum i koledzy pisali o wyższości takich laptopowych zasilaczy od tych z zestawu Roco.
Niemniej moim zdaniem 3 loki z dźwiękiem + 1 bez nie powinny blokować i rozłączać zestawu sterowania.
Nawet 1 diesel z dźwiękiem go rozłącza i to chyba jego wina.
 
Ostatnio edytowane:

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#6
Jeśli nawet jeden rozłącza to rzeczywiście problem leży chyba gdzie indziej.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#8
Tak to wygląda po włączeniu całości do zasilania:
Zauważyłem teraz, że 2 parowozy bez dźwięku też rozłączają. Pojeżdżą jakiś czas wolniej i przestają rozłączać.
Wygląda to jakby urządzenia sterowania musiały się "rozgrzać" aby lepiej pracowały...:eek:
Co ja piszę ?:X3:? Nie do wiary...
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#9
Macie jakiś pomysł na rozwiązanie kłopotu?
Czy mogę podpiąć wyżej wymieniony zasilacz laptopowy 19V dla sprawdzenia czy to może zasilacz Roco jest problemem?
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#10
Ciekawa sprawa. Zauważyłem, że czerwona led migła, co sygnalizuje zwarcie, awarię, ale co i jak hmm.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#13
Cały czas czekam na sugestie i porady kolegów. Chciałbym rozwiązać tą irytującą zagadkę, która uniemożliwia normalny ruch na szlaku.
Oczywiście jeśli się uda ją rozwiązać to opiszę co i jak.
 

Radek3k

Nowy użytkownik
Reakcje
4 1 0
#14
sprawdzałeś tor zasilający może tam coś nie styka, możesz przylutować przewody bezpośrednio do szyn żeby mieć pewność
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#20
No więc w końcu odłączyłem zasilacz od lapka i podłączyłem do systemu zamiast zasilacza Roco.
Krótko opisując skutek, jeśli znacie to powiedzenie - "JAK RĘKĄ ODJĄŁ".
Wszystkie loki na pełnych obrotach z dźwiękami i światłami śmigają i nawet światełka nie przygasają.
Nic nie rozłącza i wszystko płynnie chodzi.
Po ponownym podłączeniu zasilacza Roco sytuacja rozłączania powróciła i wygląda tak jak w filmiku - przy jednym loku z dźwiękiem koniec...
Tak, że wina zasilacza, ale naprawdę nie wiem co się mogło z nim stać. Tak nie powinno być.
Nie chciałbym go wyrzucać od razu. Co z nim zrobić, jak go zreanimować?
 

Podobne wątki