• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Roco BR232

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#1
Dziś wyjąłem z pudełka lokomotywe, która nie jeździła pare lat. Postawiłem na tory i o przodu. Zaznaczam, że puściłem ją w analogu. Pojeździła pare minut i zwolniła. Potem zaczęła skakać. Potem pojawił się dymek. Myślałem, że się spalił silnik. Zdjąłem z torów, zdjąłem budę i patrze. Nic założyłem budę i dalej na tory. Włączyłem trafo i ruszyła. Jeździ już pół godziny i nic się nie dzieje. Co to mogło z nią być? Bo nie rozumiem skąd ten dymek!
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
#2
Dymek mógł być z rezystorów ,lub szczotek . Warto by przeczyścić komutator i szczotki ,jakiej f-my jest lok?
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
#4
Silnik Roco jest bardzo fajny do czyszczenia , wystarczy wysunąć szczotko-trzymacze ,szczotki i komutator wymyć benzyną ekstrakcyjną ,komutator nasączonym wacikiem (patyczkiem kosmetycznym) .Ewentualnie igłą przeczyścić przerwy między elementami komutatora i będzie git. Silniki Rokowskie mają taką fajną wadę ,że wypalają się komutatory.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#5
Nie chciałem nowego wątku zakładać, uznałem, że ten jest odpowiedni.
Chcę założyć dekoder dźwiękowy z głośnikiem do modelu BR232 CargoUnit pochodzący z zestawu startowego Roco 51342. Czy któryś z Kolegów może potwierdzić, że te dwa miejsca lutownicze przeznaczone są na przylutowanie kabelków od głośnika, a otwory w płytce zaznaczone strzałkami służą do przeprowadzenia kabelków na drugą stronę płytki i umieszczenia tam swobodnie głośnika? Czy głośnik potrzebuje komory rezonansowej czy jakiejś obudowy?
BR232_3z3_small.jpg
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#6
Już sobie odpowiedziałem na dwa z trzech pytań - otwory są przeznaczone na zatrzaski komory rezonansowej, która wraz z głośnikiem jest montowana od spodu płytki. Zatem pozostaje ostatnie pytanie, gdzie odpowiedź po wyjaśnieniu lokalizacji głośnika jest raczej oczywista, ale dla pewności zapytam, czy te dwa miejsca lutownicze są pod kabelki od głośnika?
 

map69

Znany użytkownik
Reakcje
79 0 0
#8
czy te dwa miejsca lutownicze są pod kabelki od głośnika?
Tu masz instrukcję bliźniaczego modelu od Roco ale z dźwiękiem: KLIK
Z tego co z niej zrozumiałem, po założeniu komory rezonansowej głośnik będzie dotykał sprężynującymi końcówkami do pól na płytce. Nie potrzeba używać kabelków ani nic lutować. Podobne rozwiązanie Roco stosuje w S200 w której kiedyś instalowałem głośnik.
Głośnik - numer części Roco: 129524 (według mnie jest to standardowa kostka 10x15 identyczna jak dodaje np ESU do swoich dekoderów)
Komora rezonansowa - numer części Roco: 139681
 

Joseph

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#11
Tu masz instrukcję bliźniaczego modelu od Roco ale z dźwiękiem: KLIK
Z tego co z niej zrozumiałem, po założeniu komory rezonansowej głośnik będzie dotykał sprężynującymi końcówkami do pól na płytce. Nie potrzeba używać kabelków ani nic lutować. Podobne rozwiązanie Roco stosuje w S200 w której kiedyś instalowałem głośnik.
Głośnik - numer części Roco: 129524 (według mnie jest to standardowa kostka 10x15 identyczna jak dodaje np ESU do swoich dekoderów)
Komora rezonansowa - numer części Roco: 139681
Dzień dobry. Proszę kolegę o podpowiedź jak montuje się głośnik do modelu T669 od Roco?
Pozdrawiam
 

map69

Znany użytkownik
Reakcje
79 0 0
#12
Wkładasz głośnik do komory rezonansowej (sprężynującymi blaszkami na zewnątrz), przykładasz to w przeznaczone miejsce na płytce w taki sposób aby sprężynujące blaszki dotykały padów na płytce a zatrzaski komory weszły w owalne otwory, dociskasz aż kliknie i gotowe. Następnie robisz te same czynności z drugim głośnikiem.
KLIK1 - Tu masz listę części: 26 - głośnik, 27 - komora, 15 - płytka na której instalujesz głośniki
KLIK2 - Tu jest instrukcja jak otworzyć lokomotywę, na obrazku nr 6 widać płytkę z założonymi głośnikami.
 
Reakcje
7 0 0
#13
Ok, wszystko jasne w przypadku oryginalnych podzespołów. Mam głośnik z kabelkami i chcę go wlutować w płytkę.
Pod spodem płytki są dwie pary styków i w tej kwestii chciałbym się poradzić.
Do których z nich należy się podłączyć?
 

map69

Znany użytkownik
Reakcje
79 0 0
#14
Nie mam pewności, czy głośniki na płytce połączone są równolegle czy szeregowo. Dobrze byłoby abyś sam to sprawdził, skoro masz ten model. Jeśli równolegle to do zielonych lub do czerwonych (bez znaczenia) pod spodem płytki. Jeśli szeregowo to do tych padów, które idą do wyjścia głośnikowego dekodera.
s200a.jpg
 
Reakcje
7 0 0
#15
Nie mam pewności, czy głośniki na płytce połączone są równolegle czy szeregowo. Dobrze byłoby abyś sam to sprawdził, skoro masz ten model. Jeśli równolegle to do zielonych lub do czerwonych (bez znaczenia) pod spodem płytki. Jeśli szeregowo to do tych padów, które idą do wyjścia głośnikowego dekodera. Zobacz załącznik 1019411
Oj tak. To o to chodziło. Dzięki bardzo. Przylutowałem się do tych styków, które zaznaczyłeś zielonymi strzałami. Wszystko działa fantastycznie i jeste, mega zadowolony. Przy okazji zostawiam informację, że głośnik typu kostka cukru o wymiarach 15/11/11mm mieści się idealnie pod płytką we wnęce obudowy. Jeszcze raz dziękuję za konsultację i pozdrawiam serdecznie. Robert
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 4
Tabor 5
Tabor 16
Tabor 29
Tabor 17

Podobne wątki