• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny ROBO - modele wagonów standardu Y - typu 104A/110A/111A/112A/113A/609A/209C

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
Na dworcu głównym we Wrocławiu nie raz widziałem składy w malowaniu IC i każdy wagon był z innej parafii, tzn. miał inną stację macierzystą. Przydziały wagonów w pewnym momencie były naprawdę bardzo pomieszane i ciężko doszukiwać się w tym logiki, braki taborowe w IC były ogromne. Robo pisze również, że ten wagon pasuje rewizją do wcześniej wydanych wagonów z Wrocławia.
Odpowiedź wymijająca kolego.

To że pisze, że pasują przydziałem do innych wrocławskich wagonów to ok. Mnie bardziej interesuje sugestia, że wagon można wykorzystać jako wzmocnienie pociągu Przemyśl-Szczecin. Ok, w porządku, fajnie jeśli tak jest. Ale, co właściwie ta SUGESTIA producenta oznacza ? Czy

- można użyć wagonów jako wzmocnienie tego pociągu, bo w niektóre dni we Wrocławiu takie wzmacnianie miało miejsce, ale w pozostałe dni nie, dlatego słowo "można" ?
- można użyć wagonów jako wzmocnienie tego pociągu, bo pociąg przejeżdżał przez Wrocław i można do niego dołączyć te wagony, bo choć tak nigdy nie było to dlaczego nie ?
- można użyć wagonów jako wzmocnienie tego pociągu, bo tak faktycznie było w okresie na który model został odwzorowany. Ale wtedy pasowało by podeprzeć swoją tezę jakimś "papierkiem". Inni producenci nie reklamują w taki dodatkowy sposób swoich modeli. Skoro tutaj tak się zadziało, to trzeba jakoś to dodatkowo udowodnić.

Skoro moje pytanie o "przemalowanki" może sugerować potencjalnym nabywcom, że to jest przemalowanka i przez taką sugestię mogą odstąpić od zamiaru kupna wagonu, to należało by się także pochylić nad zabiegiem jaki zastosował producent, SUGERUJĄC, że ten wagon można użyć w takim lub innym składzie, czym ma zamiar zwiększyć swoją sprzedaż. Jeśli taka sugestia nie ma poparcia w "papierach", to jak to nazwać kolego @michu88 ?:niepewny:

I proszę mi wierzyć, że moje pytania nie mają na celu wywołać żadnej awantury, ani siać fermentu. W przypadku modeli innych prodecentów można dyskutować na różne tematy i zadawać różne pytania, tylko nie tu. A pytam, bo niedawno ROBO przy opisie wagonów ODRA zrobił totalne pomieszanie z poplątaniem. Więc wolę zweryfikować na forum takie rzeczy.

Mam modele Robo, kupuję je, jeśli pasują do mojej koncepcji. I tak jest w tym wypadku. Kompletuję modele ROBO pod kątem pociągów wrocławskich oraz takich, które przez Wrocław przejeżdżały, a dodatkowo były we Wrocławiu wzmacniane tamtejszymi wagonami.

Dlatego uprzejmie ponawiam pytanie. Co oznacza DOKŁADNIE, że zapowiedziany wagon można użyć jako wzmocnienie pociągu Przemyśl-Szczecin, który zakładam, przejeżdżał przez Wrocław. Jaki to pociąg oraz okres w jakim takie zdarzenie miało miejsce ?


A jaka jest data rewizji na wagonie? Ty aż takim ignorantem jesteś? Czy tylko udajesz?
Kolego @grosiszcze, jesteś pełen nienawiści i negatywnych emocji, to przykre.
Co do mojej ignorancji...no właśnie wręcz przeciwnie. Moje pytanie jest bardzo zasadne. Bo przecież wagony mogą mieć przerwę pomiędzy kolejnymi naprawami nawet 2 lata, albo i więcej. Zatem skład o którym pisze ROBO może to być pociąg z rozkładu jazdy z 2013, 2014, 2015, a nawet i 2016 roku.
A jak wiadomo, na przestrzeni lat zmienia się trasowanie pociągów sposób ich komponowania itd itp. Więc to o co pytam na znaczenie fundamentalne.
Pisałeś również w wcześniejszych wpisach, że po co pytam o te modele bo przecież ja nie kupuję ROBO co coś tam mi w nich się nie podoba. Kolego, dawno temu wyraziłem swoje zdanie, tak jak PRAWIE każdy wyraża na temat różnych modeli. Od tamtego czasu nie wracam do tego bo po co ? Ty cały czas masz to w pamięci, że skrytykowałem Twoje ulubione wagoniki i że ich nie lubię. Chłopie, ty cały czas żyjesz tym co jakiś marny użytkownik napisał dawno temu o twoich zabawkach? Widzisz w tym zagrożenie dla samego siebie ?

Zdania o modelach nie zmieniłem, ale wagony te kupuję w zakresie mnie interesującym. Ale staram się kupować wagony jak najbardziej świadomie (nie tylko Robo) i dlatego te moje pytania, dla sporej liczby osób męczące.
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Nie zgadzam sie z kolegami co robia nagonkę na kolegę Diesla. Jego pytanie jest jak najbardziej na miejscu. W końcu jest to forum modelarskie a i watek jest kolejowy oraz pyta gdyż producent zasugerował ale nie odpowiedział do końca w swoim wpisie. Też bym się z chęcią dowiedział. Może kolega @OLF zna odpowiedź o zestawienie składów Przemyśl-Szczecin z RJ 2013?
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
654 34 1
Jak dobrze pamiętam, to lata 2013-2014 to czas"ogryzków trzy-wagonowych" , więc nawet czwarty wagon to już duże wzmocnienie składu - o 1/3. Zakładam, że na tamtej trasie było ciut lepiej, więc trzeba policzyć ile Robo wydał wagonów pasujących do tej relacji (a już było o tym kilka m-cy temu) i można sobie ustawiać do woli. Nawet niedawno była na wiadomym portalu zdeklasowana jedynka Robo 2112220 w malowaniu IC z Przemyśla (nawiasem mówiąc mogłaby pojawić się znowu przy okazji wznowień).
 

ignacy500

Znany użytkownik
Reakcje
629 18 0
Odnośnie realnych składów z VI epoki - nie jest to tak odległy czas, by nie można było sprawdzić. W znanym serwisie z filmikami pośród masy "szajsu" i "g..wna" można znaleźć niezłe perełki. Ja wpisuje np. tak: "Przemysl Szczecin tlk 2013", "Wrocław tlk 2013". Filmy są w dość dobrej jakości; na tyle dobrej, że czasami można odczytać/domyśleć się przydziały wagonów. Niestety ich nr-ów już nie.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
Tak też często robię. Jednak filmy sprzed 8-10 lat są średniej jakości, często odczytanie przydziału wagonu jest niemożliwe, bo filmującego mało takie rzeczy interesują.
 

Piter75

Aktywny użytkownik
Reakcje
689 38 0
Ja ponowię pytanie: z których wagonów Robo można zestawić skład TLK Przemysl - Szczecin? Wszak wydane były (OIDW) dwa wagony 1 kl Przemyśl (w tym jeden zdeklasowany), 2 klasa Kraków, dwie sztuki 2 klasy Wrocław, 1 klasa Szczecin, 1 kuszetka Wrocław. Czy to jest materiał na skład tej teelki? Wszak to był zawsze dość długi pociąg.
EDIT: nie policzyłem jedynek czerwono-kremowych, ktore wg vagonweb.cz też się zdarzały w 2013 roku.
EDIT2: w 2013 roku nie było pociągu Przemyśl - Szczecin, albo nie został ujęty na wspomnianym portalu. Sugerowałem sie Kossakiem z 2014 roku, ale wtedy nie jeździł już na starych 111/112A
 
Ostatnio edytowane:

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
Pewnie jest ich za mało. Ale to jest kwestia czasu jak będą się pojawiać kolejne. Tylko trzeba najpierw wiedzieć które należy kupować pod kątem tego czy innego pociągu.
 

MichałK

Znany użytkownik
Reakcje
874 9 4
Należy pamiętać, że dyspozytura IC mogła taki wagon włączyć w dniu odjazdu jako wzmocnienie, albo podsyl. Takie praktyki były, są i będą stosowane w IC.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
Skąd wiedza o tym, ze Robo przemalowuje „zalegające modele”...? Bo skoro pytasz to zakładasz, ze tak jest i ze ktoś wie...
Wagony wyprodukowane w 2014 roku były przemalowywane. Czerwone "jedynki" były malowane w barwy IC. Widać to dobrze na dolnych krawędziach modeli. Ponadto, na stronie ROBO jako data produkcji przy modelach przemalowanych jest np. 2014/2020. To oznacza, ze wagon został przemalowany z wagonu już wydanego.
I to nie jest zbrodnia czy moja krytyka, tylko chciałbym wiedzieć jak jest w tym przypadku.
 

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
490 20 1
Przestaję się dziwić, że tak mało młodych ludzi interesuje się modelarstwem, skoro na jedynym liczącym się forum dotyczącym tego tematu (nie licząc grup na Facebooku), żeby dowiedzieć się czegokolwiek lub zainspirować się twórczością innych, muszą się najpierw przebić przez kilka stron słownych przepychanek i offtopu. Sam wracam na to forum coraz rzadziej, bo zwyczajnie znudziło mi się czytanie wypocin i mądrości co niektórych, którzy zabijają wartościowe wątki.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.637 133 3
lub zainspirować się twórczością innych,
Wstaw przykłady wątków modelarskich - nie kolekcjonerskich jak ten - gdzie musisz się przekopać przez ileś stron słownych przepychanek. W dziale "buduję makietę" czy "techniki modelarskie" takie sytuacje prawie nie występują. One są co do zasady tylko tutaj czego nie rozumiem. Dlaczego kolekcjonerzy mają takie problemy i szukają dziury w całym zamiast spokojnie dzielić się wiedzą i materiałami.
Pomijam że w dziale samochodowym tym bardziej nie uświadczysz takich i podobnych sytuacji.

Inspiracje w działach kolekcjonerskich to co najwyżej jeżeli chodzi o np zestawianie składów czy np w "prawdziwej kolei" masz pełno archiwalnych zdjęć.

Pokaż mi chociaż jedną grupę na FB gdzie masz tak posortowane działy i wątki tematycznie. Może tutaj czeka się dłużej czasami na odpowiedź i czasem przez 10 stron trzeba czytać o ramkach i wnętrzach (niech nikt się nie waży pociągnąć tych tematów!) ale dalej masz tutaj pełno inspiracji i wartościowych wątków oraz możesz się odezwać bezpośrednio do osób, które faktycznie coś zrobiły i pokazały jak to robiły. Czy poczytać opisy/porady jak coś zrobić.

Na FB co najwyżej popatrzysz na zdjęcia często bez jakiegokolwiek komentarza.

Kolejna rzecz jest taka że modelarstwo m.in kolejowe to nie jest prosta rzecz, przyjemna i szybka. Wymaga poświęcenia mu trochę czasu. Jeżeli takie zachowanie powoduje że młodzi przestają się interesować modelarstwem to może i dobrze. Gra w Fortnighta jest mniej problematyczna. Pomyśl jak to było kiedy nie było FB i nie było forum. To dopiero był hardcore żeby się modelarsko dokształcać, czy żeby wziąć udział w jakiejś imprezie modelarskiej. Teraz macie sporo dane na tacy, wystarczy odrobina zaparcia i cierpliwości ;)

Tak więc nie marudzić tylko odznaczyć sobie w obserwowanych wątki, które Cię irytują. Czy może iść dalej i dodać do ignorowanych użytkowników, którzy psują Ci klimat. Wtedy zostanie Ci to co najbardziej Cię interesuje ;)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
To nie jest wątek dla modelarzy, tylko dla kolekcjonerów, ziściło się to co wieszczyłem kilka lat temu, rozpełzło się towarzystwo i zadusiło prawdziwe forum, jak chwasty, jak perz, tylko silna chemia temu da radę, albo rewolucja, choć na to nie liczę.
A modelarzy jest mało wśród młodych ludzi, bo są jak dzieci rewolucji, dwie lewe ręce i pępek na plecach, zero polotu, umiejętności, smykałki do czego innego niż wciskanie bezmózgie guziczków, są wyjątki ale tak rzadkie że nie zauważalne, bez apki to i wypróżnianie jest kłopotliwe.
 

MarcinŁ

Aktywny użytkownik
Reakcje
202 11 2
To nie jest wątek dla modelarzy, tylko dla kolekcjonerów, ziściło się to co wieszczyłem kilka lat temu, rozpełzło się towarzystwo i zadusiło prawdziwe forum, jak chwasty, jak perz, tylko silna chemia temu da radę, albo rewolucja, choć na to nie liczę.
A modelarzy jest mało wśród młodych ludzi, bo są jak dzieci rewolucji, dwie lewe ręce i pępek na plecach, zero polotu, umiejętności, smykałki do czego innego niż wciskanie bezmózgie guziczków, są wyjątki ale tak rzadkie że nie zauważalne, bez apki to i wypróżnianie jest kłopotliwe.
Zgadzam się, ale bym tak nie genaralizował. Sam na razie jestem kolekcjonerem. Jak uzbieram na dom i sprzedam ciasne mieszkanie to na pewno na strychu powstanie makieta i warsztat do patynowania i konwersji posiadanych modeli. Jest plan by wrócić do młodzieńczego modelarstwa. Teraz tylko zbieranie modeli a jedyne modyfikacje na lokomotywach to przy użyciu rolki od taśmy predkosciomierza czy brutalna siła klucza do WS by jednak ruszyła ;)
 

Podobne wątki