• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ROBO - modele wagonów pasażerskich typu 101A/102A

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Jezu... ale go oszpecili tymi barwami...:(
Przychodzi mi na myśl miasteczko kucyków Ponny - Bonywille (kto ma córkę lub córki ten pewnie zrozumie...)

Ale z drugiej strony... grunt że wogóle jeździ a się nim nie golimy(y)
Mam jednak nadzieję że z czasem zmądrzeją i go "normalnie" pomalują, bo jak na razie to... cukierkolandia
No właśnie... skoro właściciel tak chciał.... A wiadmo - lepszy taki, niz żaden :) Nie każdy jest ortodoksem epoki PRL, jak my :)
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
Przynajmniej jedna trzecia wagonu jest pomalowana na oliwkowo:podstepny:
Wystarczy lekko odświeżyć i będzie jak znalazł do Tkt48-18:
Ryfla Jaworz Sl.jpg
Moze nadejdzie taki dzień, ze model i oryginał będzie można sobie postawić obok siebie i porównywać te wszystkie napisy, krzywizny i napisać o tym kilka stron tekstu na forum? Najlepiej w epoce Va.
 
Ostatnio edytowane:

SP45-166

Aktywny użytkownik
Reakcje
906 38 3
No właśnie... skoro właściciel tak chciał.... A wiadmo - lepszy taki, niz żaden :) Nie każdy jest ortodoksem epoki PRL, jak my :)
Pewnie że tak, co kto lubi, właściciela prawo. Tyle że lepiej myśleć i nie walić babola w stylu "malowanie SKPL" na taborze którego już prawie nie ma. O co chodzi? O chęć zysku, prosty zarobek. Jeżeli kupujesz czynnego Fiata jednego z ostatnich, albo jeden z kilku istniejących jeszcze ryflaków w Polsce, to trzeba mieć naprawdę jakieś megalomańskie zadęcie by na siłę przemalowywać je w malowanie "loko-koko Józef Psikuta spółka z o.o." którego schemat przypomina barwy stroju jakiegoś piłkarza z hiszpańskiej ligi. Sorry, TRZEBA MYŚLEĆ, że mając spółeczkę w której jest pięć lokomotywek w dodatku każda z innej parafii, i robi się tym zdawki, albo obsługę manewrów, to klienta towarowego w tym wypadku naprawdę nie interesuje czy lokomotywa która wypycha mu z zakładu 10 cystern przez kilka kilometrów do najbliższej stacji rozrządowej (czy punktu zdawczo-obiorczego), ma malowanie w kucyki pony, reklamę henio-mobile czy malowanie w tęczę. Natomiast mając prawidłowo pomalowany zgodnie ze schematem historycznym zabytkowy tabor, można oprócz obsługi zdawek liczyć na dodatkowy zarobek w postaci wynajmu kilka-kilkanaście razy w roku tego taboru do pociągów historycznych, specjalnych czy okolicznościowych, a także do reklam czy filmów. Ryflaków upstrzonych w czerwoną połowę z wielkim białym logo, niebieskiej SU45 czy kolorowej SM42 nie wynajmie nikt. I powiem szczerze że dyskretne logo SKPL w miejscu dawnego PKP (lub nawet całkiem spore naklejane jako magnes na burtę i zdejmowalne na imprezy) na prawidłowo pomalowanym zabytkowym taborze będzie dużo lepszą reklamą spółki gdy ta lokomotywa będzie jeździła po całej Polsce na imprezy, nagrania czy rocznice niż nawet największe wymalowane logo SKPL na kolorowej burcie na lokomotywie przedzierającej się przez 2 km krzaków między Bąkowcem Oleśnickim Towarowym, a podg. Bąkowiec elewator. To jest strzelanie sobie samemu w stopę!
 
Ostatnio edytowane:

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
Wystarczy lekko odświeżyć i będzie jak znalazł do Tkt48-18:
Zobacz załącznik 421171
Moze nadejdzie taki dzień, ze model i oryginał będzie można sobie postawić obok siebie i porównywać te wszystkie napisy, krzywizny i napisać o tym kilka stron tekstu na forum? Najlepiej w epoce Va.
Jeszcze zwezaka do tego i bedzie zestaw z poznej epoki parowej na liniach lokalnych:)
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Może kogoś zainteresuje informacja że w składniki harcerskiej we Wrocławiu jest jeszcze parę ryflaków w sprzedaży. Jeden chyba za 310 zł reszta za 215- 230 zł. Nie dam sobie ręki uciąć ale jest chyba Tczew, jeden oliwkowy i parę niebiesko beżowych(?)
 
Reakcje
4.111 416 99
Pojawił sie 1kl PIŁA w modelmanii, ale ostrzegam przed jego zakupem, bo jest duże prawdopodobieństwo, że to ten ze zwrotu ode mnie - pisałem o nim na górze strony http://forum.modelarstwo.info/threads/wagon-ryflak-101a-masowa-produkcja.8292/page-75 . Wagon zwróciłem do sklepu bo nie miał metalowych ramek na harmonijkach (tych ramek z uchwytami). Jeśli to ten - i modelmania nie informuje o tym fakcie (na zdjęciach w chwili gdy to piszę dalej jest kompletny) - to moim zdaniem modelmania przegina, że nie informuje o tym fakcie, tylko wystawia ponownie ten wagon że niby w pełni kompletny.... Ja kupiłem niekompletny (zjęcia nie pokazywały ubytków) a i informacji o tym nie było - potem musiałem /nie z mojej winy/ ponosić koszty transportu w obie strony /oddałem do sklepu/. Niesprawiedliwe moim zdaniem podejście.

Wagon pojawił się w ofercie modelmanii zaraz potem, gdy go zwróciłem:

printscreen z dnia 07-10-2016 g. 8:15

pila.jpg


Model ten miał z jednej strony także krótszą harmonię, bo Robo takie dawał w ostatnich sztukach. Na zdjęciach tego nie widać. Informacja była na maila, że to wagon "końcowy". Niestety tylko na maila. To moim zdaniem też kicha, że o tym nie ma na stronie oferty - bo powinno się pokazać na zdjęciu istotne różnice w poszczególnych modelach, albo przynajmniej o tym napisać. To jedyna czarna plama na mojej współpracy zakupowej z tym sklepem. Mam nadzieję, że ostatnia, ale z tym wystawieniem ponownie do sprzedaży i nie informowaniu o brakach na podstawie których ja oddałem wagon to byłaby (jeśli to ten) druga czarna plama. Nieładnie.

Zanim kupicie zapytajcie o kompletność części wagonu, o których napisałem (te ramki na harmonijkach)...
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
4.111 416 99
Nie wiem, czy było, ale ponieważ miałem do zamontowania listwę oświetleniową Robo, postanowiłem zrobić krótką relację z jej montażu w wagonie 102A od Robo.

Listwa oświetleniowa Robo 1001:

RB1001.jpg


Pierwsza sprawa to wyciągnięcie wózka z modelu i przylutowanie do niego załączonych do w/w listwy dwóch kabelków. Tu mała uwaga - moim zdaniem kiszka, że producent dołącza tylko dwa przewody na 1 wózek. W modelach z fabrycznym oświetleniem już zamontowanym w fabryce mam przewody na dwóch wózkach (większa pewność zasilania). Przewodziki nie majątek, ale tym bardziej można było dołączyć 4 sztuki. Ja miałem dwa.

Wózek:
Ja zrobiłem małe haczyki na kabelkach i wsunąłem w otwory w blaszkach na wózku przed lutowaniem.

02.jpg


Po zalutowaniu przeciągamy kabelki przez środek osi:

03.jpg

Naciągamy przewody:

04.jpg



Trochę mi się przypaliła izolacja ale miałem kiepską lutownicę transformatorową z za grubym grotem. Tu uwaga - lepsza jest mała lutownica kolbowa /moja padła dlatego wymęczyłem temat tą co mi została/...

Odwracamy wózek:

05.jpg

Następnie należy rozebrać wagon w sensie że zdjąć budę - tu mała uwaga - buda gorzej schodzi przy końcach wagonu, a łatwiej po środku. Przy końcach trzyma się na czterech zatrzaskach - po dwa na stronę wagonu. Zatrzaski wchodzą w plastik który jest jedną częścią z imitacją szybek. Trzeba to zrobić delikatnie by nic nie połamać (ja ułamałem jedną z rurek pod spodem) i następnie oddzielić od podwozia imitację wnętrza - uwaga na zatrzaski:

10.jpg


Następnie przeciągamy przewody z wózka przez podwozie:

06.jpg


Na zdjęciu wyżej widać dwa wypustki w wózku. Trzeba pamiętać by były skierowane na czoło wagonu, gdyż są one blokadkami obracania wózka o 180 stopni pomiędzy którymi "siedzi" trzpień wychodzący z podwozia i nie pozwalający na ten obrót wózka:

07.jpg


08.jpg


Następnie układamy ciężarek na swoim miejscu w podwoziu:

09.jpg

....i przewody przepuszczamy przez otwór w imitacji wnętrza:

11.jpg

12.jpg

Pamiętajmy, by montując wnętrze dopasować je stroną kibelka do rury spustowej w podwoziu:

13.jpg


Dalej pozostaje dolutować kabelki do miejsc lutowniczych na listwie oświetleniowej Robo 1001. Miejsca lutownicze:

14.jpg

Ja dolutowałem z jednej strony. Oczywiście większa pewność zasilania byłaby przy zastosowaniu kabelków także na drugi wózek... Wtedy trzeba pamiętać że "lewe" luty idą na "lewe" koła, a "prawe" na "prawe".

Po dolutowaniu prowadzimy przewodziki tak by w miarę możliwości nie było ich widać z zewnątrz. W instrukcji żadnych sugestii na ten temat nie było, ja zrobiłem to tak - za siedzeniami przy ściance do tyłu i potem jak widać:

15.jpg


16.jpg


cdn...
 
Reakcje
4.111 416 99
Ciąg dalszy:

Montaż listwy ułatwiają wypustki w imitacji wnętrza pasujące do otworów w listwie:

17.jpg

Teraz można zamontować nadwozie. Tu trzeba pamiętać by wygiąć go lekko w banan. W moim przypadku inaczej nie dało się zapiąć go do podwozia z jednej strony przy jednym z końców wagonu:

18.jpg


Poniżej widać że nie mogłem zapiąć wagonu z jednej strony gdy nie wyginałem podwozia w banan:

19.jpg


Próba generalna :)

20.jpg


Działa :) zarówno w oświetleniu analogowym, jak i cyfrowym.

Na koniec części które mi odpadły podczas montażu listwy - części te dokleiłem potem klejem modelarskim:

21.jpg


PS. Listwa ta ma punkty lutownicze do zamontowania oświetlenia końca składu - jest o tym info w instrukcji, ale trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie diody i wykombinować sposób ich zamocowania przy elemencie światłowodowym stanowiącym element oświetlenia końca wagonu. O tym nic nie ma w instrukcji.
 
OP
OP
robo

robo

Znany użytkownik
Reakcje
621 10 6
Odświeżę trochę temat.
Poniżej kilka fotek z przemalowania wagonów na barwy Kolei Dolnośląskich.
W najbliższych dniach wrzucę zdjęcie wagonu z Gniezna produkcji HAZERO.
1.jpg
20170112_124852.jpg
20170112_124902.jpg
20170112_124938.jpg

Do ryflaków powstaną jeszcze 2 "Stonki" w malowani KD, tak, żeby był komplet.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
robo

robo

Znany użytkownik
Reakcje
621 10 6
Obecnie KD wszystko co mi zostało chcą wykupić. Może zostanie mi kilka sztuk Jest szansa, że wznowię produkcje ryflaków w innej lepszej fabryce.
Na dniach będę drukował kibla i wcześniej niż ryflaki powstanie ENdolino.
 
OP
OP
robo

robo

Znany użytkownik
Reakcje
621 10 6
Najpierw musimy zrobić nadwozie (maskownice już są gotowe, nowe i stare). Następnie zabierzemy się do napędu. Są tu dwa rozwiązania. Zaimportować wózek napędowy od jednej z firm, zrobić samemu wózek z blaszek i zębatek. Odnośnie kibelka to w planach sa kity i gotowe modele. Brdzie ich kilka odmian: kultowa czyli z 3 wiadrami na przodzie, zmodernizowana i tu jest kilka modernizacji. Ja posiadam tą co jeździ obecnie w barwach SKM w Gdańsku. Puki co to niedługo będą 4 wagony węglarki z rodziny 408w.
[DOUBLEPOST=1484252763][/DOUBLEPOST]
Cena EN i jakie terminy, co w zestawie?
Zdjęcia?
Odnośnie terminów to za jakiś miesiąc wpadnij do nas do pracowni to zobaczysz postępy....
[DOUBLEPOST=1484252923][/DOUBLEPOST]
Pojawił sie 1kl PIŁA w modelmanii, ale ostrzegam przed jego zakupem, bo jest duże prawdopodobieństwo, że to ten ze zwrotu ode mnie - pisałem o nim na górze strony http://forum.modelarstwo.info/threads/wagon-ryflak-101a-masowa-produkcja.8292/page-75 . Wagon zwróciłem do sklepu bo nie miał metalowych ramek na harmonijkach (tych ramek z uchwytami). Jeśli to ten - i modelmania nie informuje o tym fakcie (na zdjęciach w chwili gdy to piszę dalej jest kompletny) - to moim zdaniem modelmania przegina, że nie informuje o tym fakcie, tylko wystawia ponownie ten wagon że niby w pełni kompletny.... Ja kupiłem niekompletny (zjęcia nie pokazywały ubytków) a i informacji o tym nie było - potem musiałem /nie z mojej winy/ ponosić koszty transportu w obie strony /oddałem do sklepu/. Niesprawiedliwe moim zdaniem podejście.

Wagon pojawił się w ofercie modelmanii zaraz potem, gdy go zwróciłem:

printscreen z dnia 07-10-2016 g. 8:15

Zobacz załącznik 422852

Model ten miał z jednej strony także krótszą harmonię, bo Robo takie dawał w ostatnich sztukach. Na zdjęciach tego nie widać. Informacja była na maila, że to wagon "końcowy". Niestety tylko na maila. To moim zdaniem też kicha, że o tym nie ma na stronie oferty - bo powinno się pokazać na zdjęciu istotne różnice w poszczególnych modelach, albo przynajmniej o tym napisać. To jedyna czarna plama na mojej współpracy zakupowej z tym sklepem. Mam nadzieję, że ostatnia, ale z tym wystawieniem ponownie do sprzedaży i nie informowaniu o brakach na podstawie których ja oddałem wagon to byłaby (jeśli to ten) druga czarna plama. Nieładnie.

Zanim kupicie zapytajcie o kompletność części wagonu, o których napisałem (te ramki na harmonijkach)...
Człowieku zastanów się co ty pisze i jakie bzdury wypisujesz. Dołożyłem krótką harmonię ponieważ te wagony jeździły zawsze za lokomotywą jako pierwszy wagon (informacja potwierdzona). Czy w związku z tym widziałeś gdzieś wagon, który jechał jako pierwszy lub ostatni z rozłożoną harmonią?!
 

Podobne wątki