• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ROBO - modele wagonów pasażerskich typu 101A/102A

Reakcje
3 0 0
Dzień dobry,
sądzę, że odpowiedź na to pytanie już padła, ale nigdzie nie mogę znaleźć (po kilku godzinach spędzonych przy komputerze) - jeśli tak było to przepraszam.
Szukam usilnie informacji o odcieniach kremowego i niebieskiego na "ryflakach" z epoki III.
Z góry dziękuję za pomoc.
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
Spróbuj poszperać w wątku poświęconym SN52 i SN61 w dziale "Prawdziwa kolej". Jeśli dobrze pamiętam, była tam dość ożywiona dyskusja na ten temat, choć nie mam pewności, czy została rozstrzygnięta.
Poza tym warto sięgnąć po egzemplarz Kolei Małych i Dużych sprzed wielu lat, poświęcony SN61. Zamieszczone były tam rysunki ganzów w różnych wariantach malowania. Wagony 101A były im dedykowane i malowane w ten sam sposób, więc to chyba właściwy trop.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
Wagon pierwsza klasa, tylko jeszcze koła na ciemno, bo glanc mają, a takich w realu nie było.
Takie ryflaki często jeździły w pociągach kolonijnych na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. To se nevrati.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
Dzień dobry,
sądzę, że odpowiedź na to pytanie już padła, ale nigdzie nie mogę znaleźć (po kilku godzinach spędzonych przy komputerze) - jeśli tak było to przepraszam.
Szukam usilnie informacji o odcieniach kremowego i niebieskiego na "ryflakach" z epoki III.
Z góry dziękuję za pomoc.
Mam wagon Roberta z przydziałem do st. Szczecin Wzgórze Hetmańskie. Nie umiem powiedzieć czy przy produkcji brano pod uwagę wzornik kolorów RAL. Jednak porównałem model z wymienionym wzornikiem i najbliżej pasowały by odcienie:
Niebieski - RAL 5012
Kremowy - RAL 1015
Odcienie na modelu są delikatnie ciemniejsze od podanych.
Pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
No ale po co miałoby się brać po uwagę wzorniki, skoro nie wiadomo, jaki był RAL oryginału (bo pewnie żaden). Warto natomiast wiedzieć, który RAL wybrano jako najbliższy oryginałowi.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
W przypadku zapowiadanych przez ROBO ryflaków chodzi o wagony z Wolsztyna. Na YT jest filmik gdzie OL49 ciągnie cztery takie ryflaki:

Osobiście życzyłbym sobie ryflaków w malowaniu energetyki.

Kostrzyński "czajnik" i wagony choszczańaskie. Znałem maszynistę z tej Oelki, nazywał się Kotas. Wagony te stały swego czasu w tamtych latach w Kostrzynie nad Odrą i służyły wraz z czajnikiem to obwozu gości zza Odry za dutki. Skład wyruszał z Kostrzyna do Gorzowa przez Chyrzyno -Słońsk - Rudnicę wzdłuż rozlewisk Warty, co jakiś czas był robiony przystanek na foty krajobrazu. Skład wracał z powrotem do Kostrzyna drugą linią kolejową z Gorzowa przez Witnicę. Jeździł też na trasie Kostrzyn nad Odrą - Stargard Szcz. przez Myślibórz - Pyrzyce, a także jeździł z Kostrzyna do Gotkowa.
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
Tak, te wagony na filmie z Ol49 pochodzą z Choszczna. Wzór ich malowania, oznaczenia klas jak dla mnie są bardzo dyskusyjne :)
Jak jeździły w Choszcznie jeszcze w latach 90. to były zielone (czy też oliwkowe) jak te z pierwszego wydania ROBO, kilka razy jeździłem nimi. Pod koniec kariery w Choszcznie nie wiem, czy były przemalowywane, ale chyba raczej do końca zielone/oliwkowe jeździły.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
W przypadku zapowiadanych przez ROBO ryflaków chodzi o wagony z Wolsztyna. Na YT jest filmik gdzie OL49 ciągnie cztery takie ryflaki:
Zapewne. Zresztą na tym filmie i na zdjęciach wrzuconych tu przez kolegów widać skosy, o których wspomina Robo w tym wpisie cytowanym przez @RMP : "Ryflaki pojawią się jako zestaw 4 wagonów, w malowaniu ze skosami na końcach na początek. Następnie będą inne malowania".

...ale wspomina także o "następnych malowaniach", więc chyba można mówić, że jest szansa na inne. Pytanie tylko - jak zauważa także kolega @MarcinŁ , czy teraz będą one wypuszczane na rynek wyłącznie w zestawach po 4 sztuki... no... ja bym wolał kupić na sztuki...
...wagony na filmie z Ol49 pochodzą z Choszczna. Wzór ich malowania, oznaczenia klas jak dla mnie są bardzo dyskusyjne :)
Osobiście podzielam ten pogląd.... powiem więcej..... mi się nie podobają te malowania "wydziwiane" w latach 90-tych na starych wagonach osobowych po zakończeniu socjalizmu w Polsce. Dla mnie zawsze ta kolej, która pozostanie w pamięci, będzie to kolej z oliwkowym malowaniem wagonów osobowych starych typów wyprodukowanch jeszcze w latach 60-tych....

Owszem, do nowszych konstrukcji może i pasują jako-tako te nowe malowania, ale ryflaki to ryflaki. Wieje od nich "starym duchem kolei" i stare malowanie najlepiej pasuje do nich, a nie to zielono-kremowe coś. Ale to moje zdanie :) Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki