• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

RENFE

OP
OP
K

Konrad

Gość
#65
Dzięki xendx - chociaż nie o to mi chodziło. Znalazłem juz kawałek toru wiec sobie sprawdzę - sorki za pytanie i doceniam wszystkich którzy włożyli troszkę wysiłku w odpowiedź.

Niestety nadal nie wiem jakiej długości powinny być perony stacji w modelu. Bo na przykład jeżeli ktoś próbuje zbudować model 1:87 stacji Atocha w Madrycie to peron będzie miał długość prawie 5 metrów a to jest nie do wykonania na ograniczonej przestrzeni. Czy zatem mogę przyjąć ze peron będzie OK jeżeli zmniejszony zostanie do 2 metrów?
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#66
Konrad napisał(a):
chociaż nie o to mi chodziło
to ja już nie wiem o co ci chodzi.
Konrad napisał(a):
Czy zatem mogę przyjąć ze peron będzie OK jeżeli zmniejszony zostanie do 2 metrów?
to już twoja indywidualna sprawa w jakim stopniu odzwierciedlisz realia. Im dłuższy peron, tym dłuższy skład osobowy przyjmiesz. A na 2 metrach to taki 6-7 wagonów osobowych (264mm każdy ) + lokomotywa się zmieści.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#71
Tempest napisał(a):
i wkleić między szyny.
pamiętając o zostawieniu miejsca żeby obręcze kół nie tarły pomiędzy szyną a kartonem.

PS
Konrad z tymi wymiarami torów to może chodziło ci o skrajnię taboru żeby wiedzieć w jakiej odległości umieścić perony od osi toru?
 
OP
OP
K

Konrad

Gość
#72
dokładnie tak - chodzilo mi mniej wiecej o skrajnie ale znalazlem rysunek skrajni hiszpanskiej i podzielilem przez 87 - (chcialem poprzednio liczyc na piechote ale bylo to bezsensu)

Czy tektura da dobry efekt? No i jakiego rodzalu tekture zastosowac

O widze ze kolega takze z Tarnowskich :)
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#73
Konrad napisał(a):
Czy tektura da dobry efekt?
dobrze spatynowana to TAK
Konrad napisał(a):
No i jakiego rodzalu tekture zastosowac
Idziesz do sklepu dla plastyków lub dobrego papierniczego i kupujesz karton np 2mm (spojrzysz na przekrój to zobaczysz że jest on sprasowany z iluś warstw (nie kupuj tektury z jakiej robią pudełka, tzn falistej i pustej w środku.)
 
OP
OP
K

Konrad

Gość
#74
A mam pytanko niezwiązane z tematem:

Zauważyłem że większość spotkań odbywa się na wysokości 110cm a FREMO czyli 130cm od podłogi - chyba się nie myle?

Jeżeli mam rację to chciałbym zrealizować pewien projekt modułu łączącego te dwie wysokości - można by wtedy jakoś na jednym spotkaniu połączyć moduły o wysokości 110 i 130cm.

No i ostatnie pytanie: To jest jakieś 20cm w góre - na jakim dystansie? Czy 3m będą OK czy więcej - nie mogę jakoś znaleźć jaki jest maksymalny kąt wzniesienia.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#75
Konrad napisał(a):
A mam pytanko niezwiązane z tematem:
Zauważyłem że większość spotkań odbywa się na wysokości 110cm a FREMO czyli 130cm od podłogi - chyba się nie myle?
Mylisz się - większość spotkań jest na 130cm, oprócz Polski gdzie są dziwadła typu 77.7 albo 110.5cm wynikające z tego, że ktoś miał akurat takie kobyłki/podstawki,
zamiast dorabiać nogi - dorabiał ideologię.

Robić zmiany wysokości raczej nie ma sensu, raz że wystarczy przerobić/dorobić nogi,
dwa że w Zabavowie widziałem takie coś - ze stacji Hukovice do Haspelberg tor obniżał sie do 100cm bodajże - ale potrzebował na to kilkunastu modułów!
http://www.zababov.cz/fileadmin/akce/Mi ... H0e-v8.pdf
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#77
:D
Konrad napisał(a):
....na jednym spotkaniu połączyć moduły o wysokości 110 i 130cm.
Tak było na FREMO -spotkaniu w Wiedniu, 14-17 sierpnia br.
http://kolejowe.modelarstwo.info/phpBB3 ... ?f=8&t=279

Konrad napisał(a):
...nie mogę jakoś znaleźć jaki jest maksymalny kąt wzniesienia.
Cyt: Wzniesienia i spadki pochyłych odcinków toru mierzone są stosunkiem różnicy poziomów dwóch sąsiednich punktów do odległości pomiędzy tymi punktami.
Na PKP od 0-0,025 % (w H0 od 0 do 2,5 cm/m) zaleznie od charakteru linii.
 

Załączniki

OP
OP
K

Konrad

Gość
#78
W takim razie dam sobie spokój z obniżaniem linii bo faktycznie musiałbym zbudować z 10m szlaku a to mi sie nie zmieści w domu.... a szkoda :) Zostane przy FREMO - a ktos może wie coś o spotkaniach FREMO w Polsce?
 

chf

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#80
Ja mam takie małe pytanko. Mianowicie na jednym ze zdjęć z powyższego linku z sierpniowego spotkania fremo jest szlak z trój szynowym torem. Czy to był wspólny tor dla kolei normalnotorowej i wąskiej w miniaturze ?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 6

Podobne wątki